u h 3 Q O K Q. Z "OCEAN WARRIOR' TOCH VLOTGETROKKEN? DE ONBEKENDE OSCARKANDIDAAT "Ocean Warrior" lijkt in zwaar weer stuurloos rond te dobbe ren. De speelfilm over het leven van Greenpeace oprichter Paul Watson, zou de duurste Nederlandse film ooit worden. De begroting van ruim honderd miljoen gulden moest grotendeels via een cv-constructie door particuliere beleggers bijeen gebracht worden. Door Lucia Alleman "IEDEREEN BEROEMD": In oktober vorig jaar had Holland Film Nieuws een uitge breid interview met Pieter Kroonenburg. Hij vertelde naar Nederland te zijn teruggekeerd vanwege het gunstige investe ringsklimaat voor speelfilms. De financiering van "Ocean Warrior" bleek toch niet zo soe pel te verlopen als was gedacht. De inschrijf- datum voor particuliere beleggers werd verplaatst van 'uni naar sep tember. Uiteindelijk is via de cv-con structie niet meer dan 37,5 mil joen gulden binnengehaald. Sinds de promotionele rond vaart vorig voorjaar met sterren als Kim van Kooten en Victor Löw wordt "Ocean Warrior" door sombere berichten omge ven. Regisseur John Badham verliet het project, maar kwam toch weer terug en de start van de opnames werd met een half jaar uitgesteld. Ocean Warrior BV bleek ook liquiditeitsproblemen te hebben. Schuldeisers hebben inmiddels een advocaat in de arm geno men om de producenten tot betaling te dwingen. Twee maanden geleden meldde mar keting directeur Dorothee van Wieringen nog dat het gat in de begroting zou worden gedicht door een verhoging van het con tract met de Amerikaanse distri buteur Paramount. Maar nu blijkt ook de US Bank zich te hebben teruggetrokken. Ondertussen geven de produ centen en de investeringsmaat schappij Münchmeyer Petersen Capital elkaar de schuld van het vastlopen van de productie. Nu producent Bous de Jong overboord is gegooid zou het project toch weer vlot getrokken zijn. Of is het slechts een offer om de haaien voorlopig op een afstand te houden? De Vlaams-Nederlandse copro ductie "Iedereen beroemd" heeft, zo mag worden gesteld, een opmerkelijke levensverloop. De film werd eind vorig jaar op de Nederlandse bioscopen en film theaters losgelaten, maar slechts een gering aantal programmeurs bleek interesse te hebben in de film. Volgens Pathé program meur Jac. Goderie kwam dat mede omdat "de distributeur nauwelijks geld in de publiciteit voor de film heeft gestoken. Als zij er al niet in geloven, wat moeten wij dan?" Goderie reageerde daarmee in de Filmkrant op het verwijt van Volkskrant-recensent Peter van Bueren dat de Nederlandse exploitanten een beleid voeren dat desastreus is voor de filmcul tuur in ons land. Wie het gelijk ook aan zijn zijde heeft, dat de film in het buiten land wel opvalt, werd duidelijk toen The Academy of Motion Pictures, Arts and Sciences, ofwel de Oscarorganisatie, de film eind februari beloonde met een Oscarnominatie in de categorie Beste Niet Engelstalige Film. Maar tot grote verbazing van enkelen, waaronder co-produ cent Errol Nayci van Get Reel Productions, werd het nieuws over de Oscarnominatie voor de deels Nederlandse film door de media in eigen land niet echt opgepakt. Nayci noemt de gebrekkige aandacht van de Nederlandse pers voor de nomi natie "uitermate teleurstellend". Hij wijdt dit aan het feit dat velen blijkbaar toch te onbekend zijn met de film en de media waarschijnlijk meer gefocust was op een mogelijke nominatie van de Nederlandse inzending "Kruimeltje". Na een nominatie voor de coproductie "Daens" en Oscars voor "Antonia" en "Karakter", is er nu dus wederom een blijk van kwa liteitswaarde- ring op Oscarniveau voor een film waar Nederland Errol Nayci van Get Reel Productions bij betrokken was. Pathé programmeerde "Iedereen beroemd" overigens in een van haar Amsterdamse bioscopen kort na de discussie in de media. Zij deed dat echter niet naar aanleiding van de dis cussie, zo liet Goderie weten in de Filmkrant. Film Educatie Nederland heeft de film inmiddels geselecteerd voor deelname aan het project Klassefilm, de schoolvoorstellin gen van FEN in 2001-2002 die 1 november aanstaande van start gaan. 2 4

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 21