MINOES OSCAR VOOR MICHAEL DUDOK DE WIT ALS DE KAT VAN HUIS IS |\/l'noes" 's na "Abeltje" het tweede kinderboek van de veel IVIgelezen Annie M.G. Schmidt dat wordt verfilmd. De opnames van de film, die plaatsvonden van eind vorig jaar tot en met 5 maart jongstleden, speelden zich af in de studio in Amsterdam en op diverse locaties in Utrecht, Hilversum, Schiedam, Rotterdam, Alkmaar, Amersfoort en Amsterdam. De draaidagen in Schiedam werden aangegrepen om een groepje bioscoopexploitanten een blik te laten werpen op wat een van de grote kerstfilms van het jaar 2001 moet gaan worden. Het verhaal "Minoes" draait om journalist Tibbe die ontslagen dreigt te wor den bij de Killendoornse Courant omdat hij het juiste nieuws niet weet te vinden. Alles verandert als hij in contact komt met een enigszins merkwaardige jongeda me met de naam Minoes. Zij weet hem allerlei primeurtjes toe te spelen omdat zij, naar zij beweert, vroeger kat was en nog altijd kan praten met haar soort genoten die op straat en in de huizen van hun bazen allerlei actuele nieuwtjes opvangen. Cast Crew Het werken met katten maakte de opnames voor de cast en crew er niet eenvoudiger op. Kattenbegeleider Tineke van Rheenen van Animal Artists werd ingehuurd om misschien wel het meest complexe deel van de film, het werken met katten, in goede banen te leiden. Van Rhenen was verantwoordelijk voor de zes katten die de dierlijke hoofdrollen spelen in "Minoes". Omdat katten nu eenmaal niet kunnen praten, zal er bij de post productie gebruik worden gemaakt van computeranimatie om die suggestie wel te wekken bij het publiek dat de film later dit jaar zal zien. Naast alle getrainde katten werd er op de set ook gebruik gemaakt van een kattenpop die op afstand te bedienen was en die niet van een echte kat te onderscheiden was. De menselijke hoofdrollen in de film worden gespeeld door Carice van Houten, die de rol van Minoes voor haar rekening neemt en cabaretier Theo Maassen, die in de huid kruipt van journalist Tibbe. Daarnaast zijn er onder andere rollen voor Jack Wouterse, Pierre Bokma, Olga Zuiderhoek en Marisa van Eyle. De regie is in handen van Vincent Bal, maker van "Man van staal", de film die vorig jaar tijdens het Kinderfilmfestival van Berlijn de Grote Prijs won. Het scenario van 'Minoes' werd geschreven door Tamara Bos, in samenwerking met Vincent Bal en Burny Bos, producent van de film. "Minoes" wordt 6 december aanstaande uitgebracht door Warner Bros. Foto's: Conny Huijsdens Minoes en haar tegenspeelster... die niet van echt te onderscheiden is. Exploitanten op bezoek op de set. Van links naar rechts Laurent van Hoestenberghe (WB België), Miranda Horsmeijer, Peter Isaac, Carmen Verrier, Marianne Wolff, Burny Bos, Jac. Goderie, Carice van Houten, Karel de Vries, Daniella Koot, Wilco Wolfers, Peter van der Stap en Tjitse Jan Dijkema. De korte animatiefilm van de in Londen wonende en werkende Michael Dudok de Wit "Father and Daughter" kreeg tijdens de uitreiking van de Academy Awards van 25 maart jongstleden de Oscar in de categorie Beste Korte Animatiefilm. Het was niet de eerste keer dat Dudok de Wit zich in Oscarsfefen begaf. In 1994 kreeg hij al een nominatie voor het korte filmpje "The Monk and the Fish". Het winnende "Father en Daughter" is een Brits- Nederlandse co-productie. Dudok de Wit schreef niet alleen het verhaal, hij maakte ook de tekeningen. Het Oscarbeeldje was overigens niet het enige waar Dudok de Wit mee naar huis ging. Hij won ook de High Definition TV die de Oscarorganisatie beschikbaar had gesteld voor de persoon met de kortste speech. Dat was dus Dudok de Wit die zijn toespraak slechts acht tien seconden liet duren. De Oscarwinnaar heeft overigens aangekondigd de televisie te schenken aan een goed doel dat zich voor kinderen inzet. Een tekening uit "Father and Daughter" van Michael Dudok de Wit 2 5

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 22