IK KOM ER TOCH WEL IN! LI N f*» 7*j INVOERING KIJKWIJZER VERLOOPT NIET GEHEEL VLEKKELOOS Ëi MM Op 22 februari deed de Kijkwijzer met veel rumoer zijn intrede. Zelfregulering is het motto: de branche maakt voortaan zelf uit voor welke leeftijdscategorieën de speelfilms geschikt zijn. Vooral de vele kunstig vormgegeven pictogrammen baarden opzien. De filmtheaters voelen zich overvallen door het gedetailleerde classi ficatiesysteem. Door Lucia Alleman i I Al sinds mensenheugenis gel den leeftijdsgrenzen voor bepaalde films. Voor de biosco pen verandert er met de komst van de Kijkwijzer niet veel. Toch is er sprake van verhoogde waakzaamheid. Het is het weekend van 22 februari; het openingsweekend van "Hannibal", een film die iedereen, jong en oud tot de verbeelding spreekt. De film is geclassificeerd voor 16 jaar en ouder en pictogrammen waar schuwen voor angstaanjagende scènes en geweld. Kijkwijzer is een goed initiatief. Helaas is er over een aantal zaken vooraf niet heel goed nagedacht (waarschijnlijk door te weinig kennis) Na verloop van tijd, wanneer iedereen aan het systeem heeft kunnen wen nen, zal het vast en zeker beter werken. Ingeborg Tuinman, 20th Century Fox Het goede van de Kijkwijzer is dat de audiovisuele branches zelf de films classificeren, de Kijkwijzer meer inhoudsinfor- matie over het product geeft dan voorheen de filmkeuring en dat er nu ook een extra leef tijdsaanduiding is (MG6). Persoonlijk had ik liever gehad dat we als codeur alleen maar een leeftijdsaanduiding hoefde op te geven (minder werk!), maar deze methode dwingt je wel om goed over de inhoud van het pro duct en eventuele gevolgen voor de kij ker na te denken. Monica Muns, UIP Gastheer Bij bioscoop Catharijne in Utrecht hangt een kopietje van de Kijkwijzerspelregels aan de toegangsdeur. Voor een zaterdagmiddag is het ongekend druk. Aan de kassa ontstaat enig oponthoud als drie jongens geen kaartje krijgen. Beteuterd druipen ze af. Mevrouw Van Rijswijk vindt het best lastig de leeftijd in te schatten: "Ik heb gezegd, dat ze eerst thuis hun identiteitskaart moeten halen. Je kunt je gemakkelijk vergissen in de leeftijd. Dan is iemand amper twee turven hoog, dan blijkt hij toch zestien. Of lange slungels die veel jonger zijn. Ik ben van mening dat het een goede zaak is dat de branche zelf de verantwoordelijkheid op zich neemt om films te gaan coderen. Kijkwijzer geeft de ouders net dat beetje extra informatie dat bepalend kan zijn voor de keuze van de film voor hun kinderen. Natuurlijk zullen er nog aanpassingen gedaan wor den op de vragenlijst. In de praktijk is gebleken dat er een aantal grensgevallen is en daar gaan we het coderingsformulier op aanpassen en verbeteren. Charlotte Hendrickx, Warner Bros. (Holland) BV Mijn algemene indruk is matig! Uit de laatste bijeenkomst van codeurs blijkt nog steeds dat de codeurslijst/vragen zeer verschillend geïnterpre teerd worden. Bij vragen over verwondingen en griezeleffecten worden voorbeelden genoemd van wat wel en wat niet ernstig is. In de praktijk blijkt het niet zo gemakkelijk in te delen te zijn. Subjectiviteit moet door middel van de huidige lijst zoveel mogelijk uitgesloten worden maar ik vind dat je dat niet mag vergeten. De films waar je weinig ziet, maar die wel veel suggestieve beelden bevatten zijn vaak het meest angstig. Brenda Visser, RCV Vooral bij jongelui van medi terrane afkomst is het soms moeilijk in te schatten." Ze heeft nog geen ernstige agressie meegemaakt omdat ze iemand ter bloot te stellen aan de gru welijke scènes in "Hannibal": "Mijn dochter van veertien is verstandelijk gezien veel vol- wassener dan die van zes tien. Wat ik erg vind, is dat jongeren dagelijks kunnen kijken naar 'Jerry Springer', om zeven uur 's avonds." De veertienjarige, een struise jongedame, komt zonder mankeren binnen. Volgens woordvoerder Lex Veerkamp staat Bioscoop onderneming Wolff voor een streng deurbeleid. "Sommigen zeggen wel dat de soep niet zo heet gegeten wordt, maar daar ben ik het absoluut niet mee eens. Jonge kinderen horen niet in een film als 'Hannibal'". Het lijkt hem niet lastig twijfelgevallen om een paspoort te vragen. "Wat de leeftijdscontrole betreft is er niets veranderd in vergelijking met voorheen." "Laatst belde een moeder me op, of d'r kinderen een paspoort mee moesten nemen. om naar de bioscoop te gaan! Ik zeg: 'nee mevrouwtje, daar beginnen we niet aan.' weigerde. Bij de deur monstert bedrijfslei der Abrams elke bezoeker. Hij erkent dat de leeftijdscontrole op gespannen voet staat met zijn rol als gastheer. Abrams: "Alleen bij twijfel vraag ik om legitimatie." Een vader met twee tieners komt binnen. Abrams twijfelt, maar laat ze passeren. De heer Zijlstra uit Doorn vertrouwt mij toe dat zijn kinderen zestien en achttien zijn, maar hij wacht nog op een doch ter van veertien. "We hebben met z'n allen 'The Silence of the Lambs' op video bekeken en nu wilden we het ver volg zien." Hij ziet er geen kwaad in zijn jongste doch- Sancties Op de informatie aan de bezoe ker staan de sancties voor de bioscoopeigenaar ver meld bij het niet handhaven van de leeftijdsgrenzen: 25.000 gulden boete of een jaar gevangenis straf. Wim Bekkers, direc teur van het NICAM: "Het toe latingsbeleid staat eigenlijk los van de Kijkwijzer. De Kijkwijzer is bedoeld als voorlichting aan de consument en bedoeld om schadelijke effecten van bepaal de films op jeugdige kijkers te voorkomen. Bezoekers kunnen zelf vaststellen of de leeftijds keuring correct is gebeurd. Dus als een ouder vindt dat een film voor bijvoorbeeld twaalfja rigen toch kwalijke scènes bevat, kan hij of zij een klacht indienen bij het NICAM. Een onafhankelijke commissie zal dan de klacht onderzoeken. Het toelatingsbeleid is, zoals voor heen ook al het geval was, een justitiële aangelegenheid. Controle daarop is een taak van de politie. Bij de invoering van de Kijkwijzer heeft de over heid wel het wetboek van straf recht aangescherpt." Cinemien is niet gelukkig met de leeftijdsaanduiding die uit het NICAM-systeem rolt bij art- films. Als een film geen seks of geweld bevat, wordt het al gauw Alle Leeftijden, ook als de film inhoudelijk gewoon veel te moeilijk is voor kinderen. Cinemien pleit ervoor deze films toch het predikaat "12" te geven (zonder verdere picto grammen). Wellicht moet de NICAM vragenlijst hiervoor worden aanpast. Ouders die met hun kinderen een keuze moeten maken uit het filmaan- bod, zullen er dankbaar voor zijn. Piet Bijlholt, Cinemien Geen prioriteit De heer Bos, persvoorlichter van de regiopolitie Utrecht, is zich niet bewust van zijn con trolerende taak. "Toezicht op het deurbeleid van bioscopen is niet onze eerste prioriteit en ook niet onze tweede prioriteit. Wij maken ons meer zorgen om woninginbraak, straatroof en geweld. Maar als er proble men zijn, dan kunnen wij gebeld worden. De politie kan ook daadwerkelijk optreden, omdat zij gedekt wordt door een wettelijke bepaling." De stoet van jonge tiener meisjes voor de kassa van Trianon in Leiden is bijna onafzienbaar. In zaal 1 draait "Costa!", goedgekeurd voor Door een aantal praktisch ondoordachte factoren, verloopt de toepassing van het systeem, zoals het bestuur van het NICAM die voorstaat, binnen de bioscoopbranche nog enigs zins moeizaam. Vraag is in hoe verre die toepassing er volgens hun wensen ooit komt. Op dit moment staan de distributeurs in ieder geval op één lijn. Persoonlijk vind ik dat we moe ten oppassen om de bioscoop bezoeker niet te veel te betutte len. Informatievoorziening is de hoofdzaak. Niels Swinkels, Independent Films

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 8