FESTIVAL HIGHLIGHTS In september vindt in Vlissingen voor de derde keer Film by the Sea plaats en in Utrecht voor de 21e keer het Nederlands Film Festival. Een maand later is Amsterdam het decor van Cinekid dat dit jaar voor de vijftiende keer wordt gehouden. Wij zetten de nu al bekend zijnde hoogtepunten van de drie festivals even op een rijtje. Film by the Sea Dit internationale filmfestival vindt voor de derde keer plaats van maandag 10 tot en met zondag 16 september 2001 in Vlissingen. Het festival biedt een grote variëteit aan films van grote Hollywoodfilms tot kleine re artistieke films. In totaal ruim zestig nieuwe films, waar van de meeste hun Nederlandse première beleven tijdens het fes tival. Het festival heeft een officieel competitieprogramma waaraan een geldprijs is verbonden van 10.000 euro. Voor dit onderdeel worden twaalf nieuwe films geselecteerd, welke gebaseerd zijn op een boek. Een jury, bestaande uit filmmakers en schrijvers, zal de films beoorde len. Op zaterdag 15 september maakt de jury de winnaar bekend. Bij deze officiële gelegenheid wordt ook de KRO-filmprijs uit gereikt. Tevens wordt tijdens het festival de KODAK Commercial Award uitgereikt aan studenten van de Nederlandse Film-en Televisie Academie. Na de retro spectieven van John Boorman (1999) en The Coen Brothers (2000) staat dit jaar de Britse filmmaker Stephen Frears in de spotlight. In het programmaon derdeel 'Unreleased' vertoont Film by the Sea films die in Nederland de bioscoop niet hebben gehaald. Net als vorig jaar is aan dit programma onderdeel een publieksprijs verbonden. Dit houdt in dat de door het publiek als best beoordeelde film na het festival in distributie wordt genomen. Tijdens een congres over filmeducatie, dat plaats vindt in het kader van een totaal filmeducatiepro- gramma, zal worden stil gestaan bij de rol van sponsoring bij de financie ring van filmeducatiepro- jecten. Panelleden die zul len discussiëren zijn onder andere Harry van Bommel (tweede kamerlid SP), Adzo Nicolaï (tweede kamerlid WD) en Hans van Bochove (directeur Externe Betrekking Coca- Cola). Het congres vindt plaats op vrijdag 14 sep tember aanstaande. Nederlands Film Festival Het Nederlands Film Festival opent van 19 tot en met 28 september aan staande het nieuwe culturele seizoen met retrospectieven van Renée Soutendijk en de Eerste Amsterdamse Film Associatie, speciale themaprogramma's, seminars, talkshows en premiè res van een groot aantal Nederlandse films. Het festival wordt officieel geopend met de vertoning van "De grot" van regisseur Martin Koolhoven. In competitie strijden de film producties van het afgelopen jaar om de Grote Prijs van de Nederlandse film, het Gouden Kalf. Het festival vertoont ruim 150 recente Nederlandse films. Circa 80 producties beleven in Utrecht een feestelijke première. De Nederlandse filmjournalis ten reiken bovendien tijdens het Nederlands Film Festival de Prijs van de Nederlandse Filmkritiek 2 5

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 22