u FILM-CV'S MOETEN ZICH MEER RICHTEN OP COMMERCIEEL SUCCES (0 De Nederlandse filmindustrie kende de afgelopen twee jaar een flinke impuls dankzij een viertal stimulerende maatregelen van de overheid. Op 11 juni jongstleden ontving de Tweede Kamer een evaluatie van de effecten van deze maatregelen. Belangrijke conclu sie is dat het pakket succesvol is geweest voor het ontwikkelen en produceren van films en het aantrekken van particuliere fondsen, maar dat commercieel succes, met name het genereren van recettes in de bioscopen, veelal uitblijft. Door Lucia Alleman Het beleid voorzag in vier prik kels: het Telefilmproject moest de publieke omroepen betrek ken bij de speelfilmproductie, de "intendant" bij het Nederlands Fonds voor de Film zou de ontwikkeling van com mercieel interessante scenario's aanzwengelen, FINE als inter mediair tussen filmproducen ten en financiers én het ope nen van de cv-constructie voor films, met de daarbij behorende fiscale voordelen voor particu liere investeerders. Van 125 filmplannen naar 40 speelfilms In opdracht van Economische Zaken (EZ) heeft het Bureau voor Beleid nu een evaluatie gemaakt van de maatregelen en aanbevelingen gedaan voor de verdere duur van de regeling, tot en met 2003. Uit het rapport blijkt meteen I nen in bij Senter, het agentschap van EZ, dat moet toet sen of de film voor vertoning in de bioscoop bestemd is. Daarvan zijn 114 plannen geho noreerd. Ook de productie budgetten vertonen een stijgende lijn. Voorheen was het gemiddelde budget zo'n 2,5 miljoen. In 1999 steeg dat naar 13,2 miljoen en in 2000 naar 16,5 miljoen. Tezamen zouden al deze 114 plannen ruim 1,7 miljard gaan kosten. Maar niet alle 114 filmprojecten zijn door de volgende ronde geko men: het sluiten van een zoge naamde winstvaststellingsover eenkomst met de belastingin specteur, waarbij afspraken wor- Martin Lagestee: 'Het zal nog best een klus worden om particuliere inves teerders ervan te overtuigen, dat de nederlandse film wel degelijk een interessante belegging is." het succes van de stimulerings maatregelen. Tussen 1990 en 1999 waren er gemiddeld vijf tien Nederlandse films per jaar in de bioscoop te zien. In 1999 en 2000 dienden de filmprodu centen bij elkaar 125 filmplan- den gemaakt over de cv-con structie, over aftrekbare kosten en over het in Nederland te besteden deel van het budget. Nog minder films zijn uiteinde lijk in productie genomen. Om voor belastingaftrek in aan- 3 1

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 28