"De kleine vampier", zowel in Nederland als het buitenland uitgebracht merking te komen, moeten er ook daadwerkelijk kosten gemaakt worden. Voor 40 speel films zijn er in 1999 en 2000 uitgaven gedaan, in totaal voor zo'n 540 miljoen. De belas tingdienst kan echter nog niet precies zeggen hoeveel dat de staat nu gekost heeft. De schat ting loopt uiteen van 170 tot 215 miljoen over de twee jaren tezamen. Commercieel succes niet vereist Tegen deze flinke kosten steken de opbrengsten nogal schraal af. Een aantal belangrijke doelstel lingen van het maatregelenpak ket is weliswaar gehaald, zoals films zijn in het buitenland uit gebracht, met uitzondering van "Little Vampire", ofwel "De kleine vampier". Dit weerhoudt particulieren er echter niet van om in film-cv's te beleggen. Het rendement komt immers uit de riante aftrekmogelijkheden. De schrij vers van het rapport trekken daaruit de harde conclusie, dat de film-cv's vooral "fiscaal ge oriënteerd" zijn. Een film hoeft geen commercieel succes in de bioscoop te worden, om een interessant beleggingsobject te zijn. Daarmee pakt de doelstel ling om 'durfkapitaal' aan te trekken averechts uit. Investeren in film-cv's werd een gemakke- Een film hoeft geen commercieel succes in de bioscoop te worden, om een interessant beleggingsobject te zijn vergroting van het productievo lume en uitbreiding van het productiebedrijf. De recettes in de bioscoop stellen echter teleur. Hoewel de grote bulk van cv-films pas dit jaar in de bios coop komt, spreekt het rapport over de jaren 1999 en 2000 van een mager resultaat. Alleen "Lek" heeft een aardig publiek weten te trekken (zo'n 100.000 bezoekers). En geen van de lijke manier om rendement te halen. Martin Lagestee van De Federatie Filmbelangen is niet onder de indruk van de kritiek. "Het is na twee jaar nog veel te vroeg voor een evaluatie. De films die tot nu toe door middel van de cv-constructie zijn gerea liseerd, zijn nog ontwikkeld in de context van het Filmfonds, dus met meer nadruk op cultu rele en artistieke kwalitei ten en met minder aan dacht voor de markt", aldus Lagestee. Belastinginkomsten derving hooguit 50 miljoen Naar aanleiding van de evaluatie hebben de drie betrokken bewindslieden Jorritsma (EZ), Bos (Financiën) en Van der Ploeg (OC&W) voor de resterende looptijd van de regeling een aantal aan passingen voorgesteld. Er worden extra voorzienin gen getroffen om de afzet aan distributeurs te bevor deren en de marketing en promotie van de Nederlandse speelfilms te stimuleren. Ook komt er meer nadruk op de toet sing van de commerciële mogelijkheden van de filmprojecten, waarbij de rol van FINE als kwaliteitsbewaker wellicht versterkt wordt. Wijzigingen in de fiscale sfeer waren al noodzakelijk, omdat investeerders in de film-cv's in het nieuwe belastingstelsel niet meer worden aangemerkt als ondernemers en dus niet meer van de bijbehorende aftrekmo- 3 2

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 29