hopen natuurlijk op een goede premièrefilm, waar we ook een discussie aan kunnen verbinden met de regisseur of een van de ANBO ('De bond voor 50-plus- sers' -red.-), willen wij natuur lijk wel meewerken en ergens een speciale vertoning organise- acteurs. De doelgroep zullen we benaderen via de bladen die er speciaal voor ouderen zijn". Ook Gerard Bunnik van de ANF vroeg ik naar speciale activitei ten voor ouderen door de film theaters. "Speciale matineevoor stellingen organiseren alleen voor ouderen doen we niet. We proberen ze natuurlijk wel naar de film te krijgen, net als onze andere doelgroepen. We houden niet van dat gestigmatiseer. Wanneer er een verzoek uit de hoek komt, van bijvoorbeeld de ren." Speciale programma's waar sowieso veel oudere bezoe kers op afkomen, zijn de verto ningen in de klassiekerreeks. Nu zijn het wel de filmtheaters die het minst te klagen hebben over bezoekersaantallen onder de ouderen. "Ons publiek is aardig in die hoek vertegen woordigd, is zo'n jaartje of tien ouder dan de gemiddelde bezoe ker van een bioscoop. Vijftig- plus is in de filmtheaters zelfs oververtegenwoordigd in verge lijking met bioscoopbezoekers." Cijfers van NFC Onderzoek bevestigen zijn uitspraak. Van de groep 40-79 jaar kiest het merendeel, 40%, voor films uit de categorie 'arthouse/overig' (andere categorieën: actie/thril ler: 18%, familie/komedie: 16%, romantisch/drama: 26%). Dat heeft volgens Bunnik voor een groot deel te maken met het soort theater. De hele entourage van een filmtheater spreekt het oudere publiek meer aan dan de bioscopen, waar ze zich minder snel op hun gemak voelen. Bunnik: "Een filmtheater is wat z'n sfeer betreft vergelijkbaar met een stadsschouwburg. De afgelopen jaren is er veel geïn vesteerd in de accommodatie: grotere schermen, betere stoe len, ruimere foyer. Dat heeft nieuw publiek aangetrokken. Mensen die al jaren niet meer kwamen, waren de weg naar de bioscoop kwijt. Nu zie je meer jongeren komen én meer oude ren." Peter Bosma van Lantaren/Venster, Rotterdam vult aan: "We hebben vorig jaar een mooie impuls gekregen van het programma Ouderen in Gerard Bunnik: "Speciale matineevoorstellingen organiseren alleen voor ouderen doen we niet. we proberen ze natuurlijk wel naar de bioscoop te krijgen, net als onze andere doel GROEPEN. WE HOUDEN NIET VAN DAT GESTIGMATISEER." Goede stoel

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 9