h D Q O tt 0. WERK IN UITVOERING Bella Bettien J ileine zegt sorry" - kleine selectie van hooguit zes a zeven films per jaar." "Ik ben er geheel van overtuigd. We hebben met behulp van het NOS Kijk- en Luisteronderzoek cijfermateriaal boven tafel gekregen waaruit blijkt dat zeven procent van de Nederlanders van der tien jaar en ouder in principe geïnteresseerd is in documentaires. Dat zijn wel 850.000 mensen." "Ik durf te zeggen dat we de bezoekcijfers in drie jaar tijd met 50% kunnen verhogen, zo niet met 100%. Er zijn twee redenen voor. In de eerste plaats komen films op dit moment maar met twee of drie kopieën uit. Tegen de tijd dat die kopieën in een ander deel van het land aankomen, is de eerste belangrijke publiciteit al uitgewerkt. In de tweede plaats hebben we gekeken naar wat we moeten doen om het publiek beter te bereiken. Uit ons marktonder zoek blijkt dat de ideeën, zoals bijvoorbeeld een vaste docu mentaireavond, aanslaan bij filmtheaterbezoekers." "Al met al gaan wij er vanuit dat er, globaal genomen, vijf tien nieuwe producties door het Filmfonds worden onder steund. Daarnaast worden er tien klassiekers geprogram meerd. Het is een van de eerste taken van de programmerings commissie om een selectie te maken. We gaan er ook vanuit dat er gemiddeld ongeveer vijf films uit het buitenland wor den aangetrokken." "Dat is de reden waar om er in de nieuwe opzet ruimschoots aandacht is voor pro motie en publiciteit. Het netwerk van theaters kan straks haar voordeel doen met een marketing plan. De films kunnen profiteren van lande lijk opgezette publici teit. Wel hebben wij er natuur lijk voor gezorgd dat die inzet ergens op is gebaseerd." Ronald Giphart heeft een con tract getekend met regisseur Robert-Jan Westdijk ("Zusje") en producent Motel Films om zijn roman "Phileine zegt sorry" volgend jaar te gaan verfilmen. Waarschijnlijk zal Kim van Kooten de hoofdrol gaan vertol ken. Het is opmerkelijk dat Giphart zijn werk opnieuw laat verfilmen, gezien zijn heftige reacties op de verfilming van "Bella Bettien" is het regiede buut van Hans Pos die zijn spo ren in de Nederlandse filmwe reld al ruim verdiend heeft als producent van onder andere "Het zakmes", "De tasjesdief" en "Kruimeltje". Hij werkt als producent samen met Dave Schram en Maria Peters bij Shooting Star Filmcompany. "Ik ook van jou'". In de roman "Phileine zegt sorry" trekt het meisje Phileine naar New York, waar ze overal ruzie maakt; een toneelstuk met seksuele hande lingen verstoort, optreedt in de David Letterman Show en samen met zangeres Gloria Gaynor op een aidsgala ver schijnt. Deze sleutelscènes zijn ook in de film te zien, bijvoor keur met David Letterman en II "Bella Bettien" is gebaseerd op het door Frank Bovenkerk geschreven, waar gebeurde ver haal van Bettien Martens. Zij maakte in de jaren 80 een indrukwekkende 'carrière' in de internationale drugswereld. De opnamen zijn inmiddels in volle gang. Er wordt gefilmd in Nederland en op Mallorca. De Gloria Gaynor. "We kunnen op z'n minst probe ren ze te krij gen.", aldus Robert-Jan Westdijk, in het Utrechts Nieuwsblad van 17 juli jongstleden. hoofdrollen zijn weggelegd voor onder andere Thekla Reuten (Bettien), Kim van Kooten, Daniël Boissevain en Fedja van Huêt. Het script is geschreven door Tomas Ross, Simon de Waal ("Lek") en Hans Pos. "Bella Bettien" is een telefilm die in coproductie met de AVRO wordt gemaakt. Het lijkt een experiment. Ben je er wel van over tuigd dat er een publiek voor is? Waar komt het opti misme dan van daan? Hoe zal dat aanbod samen gesteld worden? Hoe krijg je dan vervol gens het publiek naar de film? II Uitgeverij: Podium 1 6

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 12