1+1+1+1 IS MJF u. UI D NIEUW INSTITUUT VOOR FILMEDUCATIE F.EN FEIT Er ging veel aan vooraf, maar 1 november aanstaande hebben de Nederlandse onder wijssector en de filmwereld echt een instituut waar onderwijs en film samenkomen. Het Nederlands Instituut voor Filmeducatie, kort weg NIF, biedt de deur waar iedereen die iets wil ondernemen op het gebied van filmeduca tie kan aankloppen. Daarnaast continueert het NIF het grote aantal al bestaande activiteiten. De bundeling van krachten lijkt een duidelijke meerwaarde te gaan opleveren. Door Jeroen Huijsdens man van de oude stempel. Streng, lastig, veeleisend met zeer lange werktijden. Dat vond hij ook normaal voor zijn men sen en zijn mensen vonden dat klaarblijkelijk ook normaal, want velen hebben zeer lang voor hem gewerkt. Helaas waren zijn organisatori sche en financiële kanten wat minder sterk, zoals later is gebleken. Veel mensen die een afspraak met Robbert hadden hebben een tijd in de Posthoorn doorgebracht, wachtend tot Robbert klaar was. Bestuurlijk was Robbert ruim tweeëntwintig jaar werkzaam binnen zijn eigen Vereniging van Filmverhuurders én bij de NFC, waar hij voorzitter was van 1993 tot 1998. Hij deed dat met dezelfde char me zoals hij ook zijn zaak runde. Met steun van Hans Tijssen en mijzelf streefde hij doelen na zoals een betere rela tie met de pers en de BTW-ver- laging. Hij was voor onze orga nisatie een voortreffelijke PR man. Hetzelfde geldt voor zijn voorzit terschap van Bio- Kinderrevalidatie. Hij wist de vergaderingen een bijzonder karakter te geven en vooral moet genoemd worden zijn kracht om belangrijke nieuwe bestuurders te vinden. Helaas zijn de laatste jaren van zijn leven onfortuinlijk geweest, al had hij nog steeds grote plan nen. Elke keer als ik hem sprak had hij het er over dat er een nieuwe BV moest komen die zijn oude rechten beter zou exploiteren. Hij zou dan nieuw product kunnen aankopen, waarbij hij het als een ereschuld zag om oude verplichtingen te regelen. Het heeft niet zo mogen zijn. Zijn lichaam kon het niet meer aan, zijn geest wel. Gelukkig had hij zijn kinderen waar hij altijd zeer trots op was. Toen het nodig was waren zij er ook voor hem. Wij zullen Robbert missen, de familie wensen wij sterkte toe. Voor mij zal hij die flamboyante Robbert blijven, die altijd voor een stukje bij mij zal zijn. Rust zacht Robbert. Jan van Dommelen Een storm van kritiek viel hem ten deel, toen staatssecretaris Rick van der Ploeg vorig jaar bekend maakte wie vier jaar lang op steun van de overheid kan rekenen. Zijn Cultuurnota- plannen waren gebaseerd op het advies dat vorig jaar mei werd uitgebracht door de Raad voor Cultuur. Diverse kunstinstellin gen gingen behoorlijk te keer. Het beleid van Van der Ploeg zou volgens hen desastreus zijn voor de cultuursector in Nederland. Een noodzakelijke fusie Er was echter ook een groep die tevreden was over, in ieder geval een deel van de plannen van Van der Ploeg. Onder hen bevond zich een aantal stichtin gen die zich allen bezighielden met filmeducatie. Hun subsidie aanvraag was juist gehonoreerd. Alhoewel, de aanvragen van de Stichting Media Educatie en Informatie (MEI), de Stichting Moviezone, de Stichting Film Educatie Nederland (FEN) en het Intermediair voor Filmeducatie (IF) worden toege kend onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de vier clubs zouden fuseren. Zij zouden zich niet langer als individuele stich tingen met film en educatie moeten bezighouden, maar zou den hun krachten moeten bun delen. Van der Ploeg en De Raad voor Cultuur hadden daar bij een beeld voor ogen van een instituut dat zowel voor het onderwijsveld, het filmbedrijf en andere betrokkenen een baken kon zijn in de zee van filmedu- catieve activiteiten. Een plan Wetende dat een nieuw insti tuut het einddoel was, werd eind vorig jaar door de vier stichtingen besloten tot het schrijven van een fusieplan. Het Amsterdamse adviesbureau La Group werd voor deze klus inge huurd. Zij sprak met alle betrokkenen en vergaarde de noodzakelijke informatie. In december 2000 presenteerde La Group haar bevindingen. In dit fusieplan stond tot in detail beschreven hoe het nieuwe Nederlandse Instituut voor Filmeducatie (NIF) het levens licht zou moeten gaan zien en hoe zij opgebouwd zou moeten worden. Volgens het plan moet het nieu we instituut zorgen voor het "stimuleren van een grote waar dering van visuele cultuur". Zij moet zich daarbij richten op leerlingen en scholieren van het primair en voortgezet onderwijs, studenten, docenten, maar ook op volwassenen met een interes se in film. De wijze waarop dit 'stimuleren' moet gebeuren is door de doelgroepen structureel in contact te brengen met film, door lespakketten te maken en door lezingen te houden. Daarnaast moet ook de deskun digheid van leraren worden bevorderd. Oud, maar toch ook nieuw Tot zover lijkt er eigenlijk niks nieuws onder zon te zijn. Was dit alles namelijk niet ook waar de betrokkenen al mee bezig waren? Zeker, maar de ambities voor de nieuwe stichting reiken een stuk verder, zo blijkt uit het fusieplan. Het NIF moet hét instituut worden op het gebied van filmeducatie in ons land. Het moet breed worden erkend als de bron van kennis op dit gebied, en ook een aanspreek punt zijn voor iedereen - zowel in het filmbedrijf als in het onderwijsveld - die iets met filmeducatie wil doen. Een ander belangrijk punt in het fusieplan is ook dat de bestaan de activiteiten van de stichtin gen die opgaan in het NIF wor den gecontinueerd. Dat bete kent dat projecten als Klassefilm, Moviezone, de Dag van de Nederlands Film en de lezingen van de stichting MEI blijven bestaan. In de nieuwe situatie mag, zo Het bestuur en de directie van het NIF Arie Smit, voorzitter. In het dage lijks leven directeur van Teleac/NOT en tevens architect van de fusie van Teleac en NOT. Hans Onno van den Berg, vice- voorzitter. Van den Berg is tevens directeur van de brancheorganisatie voor concertzalen en schouwburgen, de VSCD. Ad Weststrate. De bioscoopexploi tant uit Vlissingen is bijzonder actief in de filmwereld als bestuurslid. Zo is hij onder andere voorzitter van de Vereniging van Bioscoopexploi tanten (NVB). blijkt eveneens uit het fusieplan, ook het nodige verwacht wor den van de functies van het voormalige Intermediair voor Filmeducatie (IF), de stichting die ook is opgegaan in het nieu we instituut. Het IF werd alweer enige tijd geleden in het leven geroepen om het grote aantal filminstellingen en organisaties, die zelf al projecten uitvoeren, Henk Camping. In het dagelijkse leven directeur van filmtheater 't Hoogt in Utrecht en initiator van Moviezone. Harrie Swinkels. Directeur van Fluxus, Centrum voor de Kunsten Zaanstad. Simone Mager. Zij is in het dage lijkse leven werkzaam als theaterpro grammeur van de Schouwburg in Breda. Bart Hofstede, directeur. Hofstede, afkomstig van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, is filmlief hebber en cultuursocioloog. Voor meer Informatie: NIF 030-2361271

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 7