R TUSCHINSKI AMSTERDAM: "ZULLEN WE ALLES MAA GEWOON OVERVERVEN?' n 0 Cl Het Pathé Tuschinski Theater in Amsterdam wordt node gemist. De pre mières aan de winderige Arenaboulevard zijn verre van feestelijk. Het paradepaardje van Pathé is al een jaar in de greep van restaurateurs. De heropening van Pathé Tuschinski is uitgesteld tot voorjaar 2002. Door Lucia Alleman Belangrijkste oorzaak voor de vertraging zijn de ontdekkingen van architectonisch en schilder kunstig belang, die zich met enige regelmaat voordoen. Achter het behang komen de wonderlijkste schilderingen tevoorschijn. Het wordt Lauge Nielsen, directeur van Pathé, soms zwaar te moede. "Ik denk wel eens, als er weer een vondst gedaan wordt: 'Oh nee, gooi de boel maar dicht, laten we alsje blieft alles oververven'." Nielsen krijgt de kans niet want met een spiedend oog wordt het Pathé concern in de gaten gehouden door Monumentenzorg. Meer ruimte Architectuurhistoricus drs. Jos Smit van Monumentenzorg erkent dat het theater een vreemde mix is van stijlen uit de jaren '20 en '30. In de grote zaal wordt de laatste hand gelegd aan het plafond. Waar vorig jaar nog de vellen bruine verf erbij hingen, zweven nu sierlijke pauwen van lila in het lichtgele zwerk. Het is een reconstructie van de oorspron kelijke decoratie uit 1921. Daaronder prijken, in vlam mend rood, de tien dames, die recentelijk ontdekt zijn. Abraham Tuschinski had zich die dames cadeau gedaan bij het vijftienjarig bestaan van de bio scoop in 1936. In de zaal wordt flink getim merd. De oorspronkelijke bal kons zijn verwijderd. De nieuwe zullen straks meer beenruimte bieden. Ook de loges en de zaal worden ruimer opgezet. Van de 1.261 stoelen zullen er straks 812 terugkomen. Nielsen: "In het oude theater waren veel stoelen, vooral op de balkons, vanwaar je eigenlijk geen goed zicht op het doek had. Ik heb liever wat minder stoelen, die ik allemaal kan verkopen." Met premières zal het echter dringen worden. Straatschoffies Ook qua serviceverlening krijgt Pathé Tuschinski een upgrade. De gasten kunnen straks gebruik maken van speciale arrangementen, waarbij cham pagne en hapjes worden geser veerd. De lobby, op de flank van de grote zaal, wordt speci aal ingericht voor de ontvangst van gezelschappen. Hoe denkt theatermanager Maria van Oostveen straatschoffies uit de VIP-lounge te weren? "We nemen geen speciale maatrege len. In Pathé Tuschinski draai en we geen teenage blockbus- ters, maar meer het genre rich ting arthouse films. Daar komt toch een ander publiek op af dan we bijvoorbeeld in Pathé de Munt hebben." Pathé Tuschin ski zal desondanks popcorn blij ven verkopen. Ook zal het buffet niet helemaal vrij zijn van displays voor de versnape ringen. Maar Van Oostveen belooft dat deze commerciële uitingen aangepast worden aan de sfeer in de hal. De restauratie van Pathé Tuschinski wordt al met al een dure grap, maar hoe hoog de kosten zijn wil Bram Rutgers, Senior Manager New Developments van Pathé, niet kwijt. "Laat ik het erop houden dat het een veelvoud is van de drieëneenhalf miljoen gulden die Abraham Tuschinski heeft uitgegeven voor de bouw van het theater." De twintig miljoen, die het ANP in zijn bericht geving noemde komt volgens Rutgers aardig in de richting. 1 3

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 12