OM DOL VAN TE WORDEN "LOENATIK, DE MOEVIE Een speelfilm die al een heleboel enthousiaste fans heeft terwijl de opnames nog in volle gang zijn. Nee, dit slaat nu eens niet op "Harry Potter", maar op "Loenatik, de Moevie", de film gebaseerd op de succesvolle kinderserie van de VPRO. Tijdens de opnames van "Loenatik, de Moevie" in september mochten tweeëntwintig winnaars van een wedstrijd uit de VPRO gids een bezoek brengen aan de set. Het werd een dag om nooit te vergeten. Door Victoria Breugem II. "Loenatik" is een hartverwar mende komedie over vijf psy chiatrische patiënten die bij elkaar wonen in Huize Zonnendael. Ze hebben alle maal hun eigenaardigheden. Bep Brul is gek op mannen, De Majoor hamert constant op orde en discipline, Fats eet de hele dag, mevrouw De Haas worstelt met haar leng te en Dr. Doolittle houdt alleen van dieren. Verkleedpartij In de bus onderweg naar de set vertellen Joerie (10) en Midas (9) dat ze altijd erg om "Loenatik" moeten lachen omdat iedereen in de serie zo gek doet. De Majoor is hun favoriet dus zijn ze verkleed als militair, inclusief pijp en medailles. Joerie en Midas zijn de enige jongens in het gezel schap. De overige winnaars zijn allemaal meisjes en bijna allemaal verkleed als Bep Brul. De meeste kinderen hebben een foto van zichzelf (verkleed als "Loenatik"-personage) inge stuurd om kans te maken op dit setbezoek. De winnaars zijn afkomstig uit heel Nederland. Zodoende stopt de bus in Amsterdam, Utrecht en Den Haag alvorens er wordt doorgere den naar Loosduinen, waar de opnames plaatsvinden. Het idee De spanning stijgt naarmate de bus dichter bij de plaats van bestemming komt. Bij de kennis making met de echte karakters uit "Loenatik" zijn de kinderen nog een beetje schuchter, maar door het enthousiasme van de acteurs is het ijs snel gebroken. Na een bezoekje aan de make-up- en kleedkamer, is er een geza menlijke lunch. De kinderen kunnen volop kletsen met hun idolen en alle vragen stellen die ze maar willen. Op hun beurt genieten de acteurs zichtbaar van het contact met hun publiek. Met 'rekruten' Midas en Joerie aan zijn zijde vertelt Martin van Waardenberg (De Majoor), die samen met Karen van Holst Pellekaan (Bep Brul) het scenario van "Loenatik, de Moevie" schreef, hoe het idee voor een speelfilm is ontstaan. "De serie 'Loenatik' zou na ongeveer zeven entwintig afleveringen stoppen en eigenlijk waren Karen en ik in serievorm ook wel uitverzonnen. We hadden wel leuke ideeën voor het combineren van meerde re verhaallijnen, maar daar konden we in de serie niets mee. Die ideeën hebben Karen en ik op een gegeven moment opgeschreven en daar is het scenario voor 'Loenatik, de Moevie' uit voorteekomen." o Opname bijwonen In "Loenatik, de Moevie" lopen de vijf patiënten weg, omdat ze moeten verhuizen uit Zonnendael. Uiteraard komen ze na veel omzwer vingen weer bij elkaar. Van Waardenberg bevestigt dat de makers van "Loenatik" meer willen dan alleen een leuk verhaal vertellen. "Thema's zoals 'omgaan met verdriet' en 'eenzaamheid' worden bewust op een luchtige, maar herkenbare manier aangesne den." Als afsluiting van de middag mogen de kinderen om de beurt een opname bij wonen. Onder leiding van regisseur Bobby Eerhart moet een plafond bezwijken onder een heleboel water zodat beide naar beneden komen. De kinderen kij ken hun ogen uit. Het afscheid van de "Loenatik"- acteurs is moeilijk, maar het helpt dat de acteurs hen komen uit zwaaien. Met een foto van de cast en een "Loenatik"-boek keren de fans voldaan terug naar huis. Al lemaal verzuchten ze niet te kun nen wachten tot de film af is. Ze zullen nog even geduld moeten hebben. De film, geproduceerd door Get Reel Productions, zal naar verwachting in april of mei 2002 de Nederlandse bioscopen bereiken. Wie de film gaat distri bueren was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. 1 9

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 18