DE BIOSCOOP ALS WISSELKANTOOR U U II De invasie van de euro's komt met rasse schreden dichterbij. In augustus 1999 werd het verschijnsel al door Frank van der Putte aangekondigd. De bioscoop branche heeft zich ruim twee jaar kunnen voorbereiden op de komst van de Europese munt. Op 1 januari breekt het uur van de waarheid aan. Holland Film Nieuws ging op onderzoek uit: wie is er nog bang voor de euro? Door Lucia Alleman "Je moet zo'n komst van de euro analytisch benaderen", is de stelling van Geert Hollemans van Hollywood in Winschoten. Het zal best heavy worden, ver wacht Raymond Bosdriesz, de eurocoördinator van Cinemare in Almere. Volgens anderen is het gewoon een kwestie van een rekensommetje: 1 gulden €0,453780216. Vanaf 1 januari 2002 is de euro een wettig betaalmiddel. Er treedt dan een overgangsperiode in, waarbij je naast de euro ook met de oude gulden kunt beta len. Deze overgangsfase duurt tot 27 januari. Dit wordt een lastige tijd voor bioscoopmen sen, temeer daar de kerstvakan tie de drukste tijd van het jaar is, en deze naar verwachting extra hectisch zal zijn met blockbusters als "Harry Potter", "The Lord of the Rings" en "Minoes". Veel bioscoopondernemers zijn er al een tijd mee bezig. Zij heb ben de eurohandreiking van de NFC grondig bestudeerd, euro- meetings met het personeel gehouden en geoefend met de kassadiskette van Duware. Maar toch, hoe blijf je als caissière kalm, wanneer er een lange rij voor je kassa staat met mensen die guldens willen betalen ter wijl je in euro's wisselgeld moet teruggeven? Wisseltruc Ten eerste moet je een onder scheid maken tussen de kassa en je buffet. "Wij hebben de processen gerationaliseerd", doceert Geert Hollemans, in zijn kenmerkende Groningse tongval. "Wij werken straks met twee kassa's. Eén caissière doet de wisseltruc: zij wisselt guldens in euro's. Dan moeten de men sen naar de andere kassa, waar zij met hun euro's een kaartje kunnen kopen. Dat maakt het voor de kassamedewerkers veel eenvoudiger." Veel andere bios coopeigenaren hebben ook de voordelen van deze methode ingezien. Leon Koop regioma nager van Minerva Bioscopen: weekend. Dat zou 7,49 en 7,94 worden. Raymond Bosdriesz: "We moeten uiterlijk een week van tevoren de officië le prijs invoeren in het kassasys teem. Er moet nog een beslis sing genomen worden hoe we de prijs zullen afronden." Millenniumbug Een belangrijk punt is de aan sluiting op de financiële administraties van de filmver huurders. Herman Dubach "Hier in Maastricht richten we een soort wisselkantoortje in. Dat voorkomt veel gereken bij de kassa. En we vragen geen provisie, zoals de bank. Het is pure dienstverlening naar onze klant toe." Een pin-automaat of een chip- per bieden volgens de meeste bioscoopeigenaren geen soelaas. Een pinapparaat geeft alleen maar oponthoud aan de kassa en de chipper wordt bijna niet gebruikt. Nog niet iedere bioscoop weet eind november precies wat een kaartje straks gaat kosten. Geert Hollemans is heel stellig: "Een gewoon kaartje kost nu 16,50, dat wordt straks 7,50. Wij werken hier nog gewoon met kaartjes aan een rolletje. Daar staat op: prijs volgens loket. Dus we hoeven alleen maar het bordje bij de kassa veranderen." In Cinemare in Almere kosten de gewone kaartjes nu 16,50 doordeweeks en 17,50 in het van Duware verwacht best een rommelige periode: "Het invoeren van een nieuwe muntsoort is toch wel iets anders dan een millennium bug. Onze programmatuur is uitgebreid getest, maar we zullen in de overgangsfase met het volledige team paraat zijn om meteen in te kunnen grijpen als er iets fout gaat." De zaak wordt gecompliceer der doordat de laatste speel- week van 2001 eindigt op woensdag 2 januari. De recet tes worden tot die tijd in gul dens in het CCS (Cijfer Collectie Systeem) ingevoerd, terwijl aan de kassa de kaart jes in euro's worden verkocht. Anderzijds worden de facturen met een datum vanaf 1 janu ari 2002 in euro's genoteerd. Ook Frank van der Putte is er niet helemaal zeker van dat de overgang vlekkeloos zal verlo pen. "Je weet van tevoren niet wat er allemaal fout kan gaan. Harh Lamberigts: "Wij zijn geen bank.'

Holland Film Nieuws | 2001 | | pagina 8