buitenland Eerste bestelling Boeing Digital Cinema, dat met zijn satellieten en een financieringsplan een service provider - rol wil gaan spelen voor theaters met digitale cinema, heeft een eerste bestelling van DLP Cinema projectoren gedaan bij de Belgische projectorfabrikant Barco. Enigszins bizar was echter, dat men niet wilde zeggen om hoeveel projectoren het gaat. Als men het aantal bekend zou maken, zou volgens Barco de reactie toch zijn: "maar zestig zeshonderd zesduizend?" Het zou echter ook kunnen dat men geen getal wil noemen omdat dat per dag nog kan veranderen. China Een vertegenwoordiger van de Chinese overheid kondigde een project aan om 100 zalen in China uit te rusten met digitale projectoren.Twintig hiervan moeten op tijd klaar zijn om het WK voetbal te kunnen vertonen. Er werd echter niet gezegd met wat voor pro jectoren deze zalen zullen worden uit gerust. Men benadrukte wel, dat de ver wachtingen voor digitale cinema in China hoog zijn, omdat er geen nationa le bioscoopketens zijn, maar wel een centraal management. Hiermee wordt digitale cinema dus een PR-instrument in handen van een één-partij staat. Wat zal er bovendien gebeuren als de Chinezen kiezen voor reguliere DLP- projectoren en niet voor 'black chip' DLP Cinema-projectoren? Zullen de stu dio's, met zo'n gigantisch afzetpotenti- eel als de Chinese markt, dan bij hun eis blijven dat hun films alleen op DLP Cinema-projectoren mogen worden uit gebracht? Brazilië Serverfabrikant EVS is in Brazilië een krachtige alliantie aangegaan met onder andere exploitant UCI, projectorfabri kant Christie en post-productiehuis Casablanca. Sinds december heeft men in een bioscoop in Rio de Janeiro al ver schillende Braziliaanse films en de Oscaruitreiking digitaal vertoond en zal men het WK voetbal en de Formule 1 de Grote Prijs van Brazilië in de bios coop brengen. Men hoopt dit jaar in totaal vijf digitale schermen te hebben, met nog eens vijfentwintig in de komende twee jaar. Volgens UCI is de kwaliteit van 35 mm-prints in Brazilië zodanig, dat een digitale voorstelling zichtbaar beter is. Oproep van exploitanten Waar Sony vorig jaar een blunder van de eerste orde beging, door in een veel te vroeg stadium een projector geba seerd op JVC's D-ILA chip te laten zien, gaf Kodak dit jaar een demonstratie van een projector met dezelfde technologie. De show was indrukwekkend, hoewel Kodak verwacht pas over een jaar met deze projector op de markt te kunnen komen. Kleuruniformiteit en zwartni- veau waren namelijk goed, maar de brightness blijft een probleem. Als Kodak dit op zou lossen door een ster kere lamp in de projector te zetten, wat meer warmte oplevert, gaat het zwartni- veau omhoog, waardoor men tegelijker tijd de kleuruniformiteit tenietdoet. In speeches duidelijk aanwezig was de al vóór ShoWest verschenen brief over digitale cinema van de National Association of Theatre Owners uit Amerika en een aantal zusterorganisa ties, waarbij Jan van Dommelen namens de Vereniging van Bioscoopexploitanten tekende voor Nederland. Zij riepen hier mee op tot de ontwikkeling van techni sche standaards, die zij als cruciaal zien voor een succesvolle ontwikkeling van digitale cinema. Daarnaast verenigden zij zich in het standpunt, dat over digita le cinema moet worden beslist op het niveau van vertoners en distributeurs en niet op andere niveaus zoals fabri kanten of standaardisatielichamen. Men wil dus dat de 'klassieke' spelers in de industrie de implementatie waar gaan maken, de anderen zijn slechts service providers en enablers, geen decision makers. Vlak na ShoWest kwam bovendien het bericht, dat zeven grote Hollywood stu dio's hun gewicht in gaan zetten binnen een joint venture om de ontwikkeling en implementatie van digitale cinema in gang te zetten. Deze joint venture bete kent een eerste gezamenlijke stap van de studio's op het digitale cinema-front. Insiders zeggen dat men met dit nieuwe initiatief vooral wil komen tot een geza menlijke technische standaard voor de ontwikkeling van digitale cinema en hiermee de installatie van de nieuwe technologie in de theaters wil versnel len. De toekomst zal leren of hen dit ook daadwerkelijk lukt. Bronnen: Barco, E-Cinema Alert, Hollywood Reporter. Rick McCallum's ShoWest speech is te lezen op http://www.starwars.com/epi- sode-ii/feature/20020306/index. html ADVERTEERDERS Action Freight 5 Huizenga Group 39 Nationale Bioscoopbon 2 Nederlandse Federatie voor de Cinematografie ansichtkaart United International Pictures (Netherlands) cover en achterzijde Warner Bros. (Holland) B.V. ansichtkaart 30 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 27