Jenny filmbedrijf Nederlandse film De Nederlandse film mag zich verheugen op een nieuwe onderschei ding. Naast de Gouden Kalveren en de Gouden en Platina Film is er nu de Jenny. De eerste uitreiking van deze nieuwe prijs vond plaats in Pathé Buitenhof in Den Haag tijdens de Avond van de Nederlandse Film, een evenement bedoeld om de politieke partijen weer even aandacht voor de sector te vragen. Door Lucia Alleman De prijzen, die op 22 april jongstleden, werden uitgereikt, zijn vernoemd naar de eerste Nederlandse speelfilm in kleur, Jenny van Willy van Hemert uit 1958. Producent Burny Bos nam de prijs in ontvangst voor Minoes, de film die de meeste bezoekers trok. Ruim achthonderdduizend mensen zagen de film in de bioscoop. Kruimeltje, de film van regisseur Maria Peters, kreeg een Jenny voor de best verkochte video. Down van Dick Maas en Laurens Geels was vorig jaar de Nederlandse film die internationaal het beste werd verkocht. Hoogtepunt van de avond was de vertoning van Father Daughter, de korte animatiefilm van Michael Dudok de Wit. Deze film was al beloond met een Oscar en werd nu geëerd als meest bekroonde Nederlandse film. Wilde mossels Dat de prijs uitgerekend in Den Haag werd uitgereikt, is geen toeval. De Federatie Filmbelangen, twee jaar gele den opgericht om filmproducenten en toeleveringsbedrijven te vertegenwoor digen, wil met het evenement nadrukke lijk de aandacht van de politiek vestigen op het belang van de Nederlandse film industrie. Dat is hard nodig ook. Te lang wordt de filmbranche nu aan het lijntje gehouden. Er wordt al jaren gesteggeld over de voortgang van de CV-regeling, terwijl de filmindustrie snakt naar conti nuïteit. Alle inspanningen van de Federatie Filmbelangen ten spijt, was het gebrek aan interesse bij de aanwezige politici pijnlijk duidelijk. Presentator Hans Kesting zette alle zeilen bij om de stem ming erin te houden. Willem Vermeend - hij stond ooit aan de wieg van de CV- regeling - bekende dat Wilde Mossels, de openingsfilm van het Nederlands Filmfestival van het jaar 2000, de laatste Nederlandse film was die hij had gezien. Hans Dijkstal wist bijna zeker dat er geen paragraaf over de filmin dustrie in het verkiezingsprogramma van de WD stond. Tweede Kamerlid Hillie Molenaar, zelf filmmaker, vertelde pas het afgelopen najaar betrokken te zijn geraakt bij de perikelen rond de filmindustrie. Zij verweet de sector doodleuk te lang bij de ambtenaren gelobbyd te hebben, terwijl zij als volks vertegenwoordiger het aangewezen aan spreekpunt was. Hoe dan ook, Molenaar komt niet terug in de Tweede Kamer. Inmiddels is het volledige politieke spectrum veranderd. Het is duidelijk dat politici hele andere prioriteiten hebben. Op dezelfde 22e april kwam het Ministerie van Financiën wel met het bericht dat de huidige regeling met drie maanden verlengd wordt tot 15 juli aan staande. Daarna wordt een nieuwe fisca le aftrekregeling van kracht voor parti culiere investeringen in Nederlandse films. Of deze FIA een lang leven beschoren is, blijft nog steeds de vraag. 18 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 18