KUKWÜZeR op de set Goed geluid Kijkwijzer Wilt u wat kwijt over uw werk? Heeft u een uitgesproken mening over een film- of bioscooponderwerp? Of is er iets anders waar u de lezers van Holland Film Nieuws op wilt wijzen? Houd het niet voor u. Laat het ons weten. Stuur uw brieven, faxen of e-mails naar: Holland Film Nieuws Van Eeghenstraat 34 1071 GH AMSTERDAM Fax 020-6732963 e-mail: hfn@worldonline.nl Door Ad Roest van Meta Sound Studios Is het succes van The Discovery of Heaven te danken aan de fraaie geluids- track? Zou Costa! nog meer bezoekers hebben getrokken als de verstaanbaar heid beter zou zijn geweest? Op deze vragen is er geen antwoord. Waarom een speelfilm het 'doet' of'niet doet' is en blijft onbewezen. Feit blijft dat de beleving van een film afhankelijk is van de samenhang van een goed verhaal, goede acteurs, indrukwekkend beeld en geluid. Als de dialoog goed verstaanbaar is en aangenaam klinkt, als de muziek functioneel en op de juiste momenten dominant of ondergeschikt is én als dit met de geluidseffecten in balans is, dan kunnen wij spreken van een goede geluidstrack. Helaas is het de laatste jaren mode of gewoonte om het publiek om de oren te slaan met hard geluid. Hard rijden in een auto is geen kunst. Veel lawaai maken met een goed bioscoopsysteem ook niet. Op de juiste manier doseren is wel een kunst. Hard als het hard moet zijn, maar dat mag nooit te lang duren. Met andere woorden: er moet op een verantwoorde manier gebruik worden gemaakt van de beschikbare dynamiek. Dat is een belangrijke opdracht voor de filmmakers.Te harde geluidstracks zor gen voor een (foute) reactie in de bios copen. Daar moet de film namelijk op de juiste manier vertoond worden. Bij het proefdraaien voor de première van de film Down bleek het betreffende theater niet goed ingeregeld. Een techni cus van Dolby kwam snel uit Engeland over om de zaak te corrigeren. Achter zijn rug werd al gezegd: "Als hij weg is zetten wij alles weer in de oude stand". De Dolby man vertelde ons later "dat hij nergens ter wereld zo vijandig benaderd was als in dit theater". Dit is toch een krankzinnige situatie? Het is duidelijk in het belang van de filmmaker, de distri buteur en de bioscoopeigenaar dat de weergave van beeld en geluid volgens de norm is. De theaters met eigen tech nici vertrouwen erop dat deze mensen hun werk goed doen. Vertrouwen is mooi, maar af en toe een controle kan geen kwaad. Dat weet iedere manager. Door A. Vertommen, operateur Cinema Palace Maastricht. Kijkwijzer bestaat nu ruim een jaar. Over het algemeen vind ik het een goed systeem, maar toch wil ik een kantteke ning plaatsen. Het is goed dat er duide lijk wordt aangegeven dat personen jon ger dan 16 jaar niet naar films mogen die geclassificeerd zijn met de leeftijds- aanduiding 16 jaar, maar waarom is dit niet zo duidelijk gesteld voor films met de classificatie 12 jaar? Op de Kijkwijzer-waaier staat 'afgeraden voor kinderen van 12 jaar en jonger' en op ander Kijkwijzer-materiaal staat 'niet voor kinderen jonger dan 12 jaar'. Bij de Kijkwijzer-waaier krijgt de bezoeker het idee dat de film niet geschikt, maar wel gewoon toegankelijk is voor personen van 12 jaar en jonger, waardoor aan de kassa onnodige problemen ontstaan wanneer de caissièr(e) zich aan de regels op het andere Kijkwijzer-materi aal houdt. Mag deze persoon nu wel of juist niet naar deze film? Wat mij ook opvalt is dat de filmdistri buteurs het nalaten de operateurs te informeren over de leeftijd waarvoor de diverse trailers geschikt zijn. Je moet al geluk hebben dat je het reclamemateri aal van de desbetreffende film in huis hebt, waar al dan niet de leeftijdsaandui ding op staat, of de mogelijkheid heb ben de trailer vooraf te kunnen bekij ken (waarop ook niet altijd de leeftijd wordt vermeld). Meestal blijft het een gok of een trailer wel of niet geschikt is voor het desbetreffende programma, omdat de trailers soms al maanden van tevoren naar de bioscopen worden ver zonden. Waarom kan dit niet op het trai lerdoosje worden aangegeven? Misschien dat iemand een antwoord kan geven? 26 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 25