Festival Hoogseizoen filmfestivals De nazomer van 2002 is weer een goed seizoen voor de film liefhebber, en dan vooral voor de fan van een vol festival programma, premières, Nederlandse films, beroemde gasten, literatuur en muziek. Je kunt ervoor naar Vlissingen, Utrecht en Gent. Chris Oosterom: "Je zou misschien de videotheken voor de rechter kunnen dagen, maar zij zijn tegelijkertijd je klant.x 11 Door Sandra van Noord Film by the Sea Het nieuwe filmseizoen wordt geo pend in Vlissingen. Daar wordt voor de vierde keer het internationale festival Film by the Sea gehouden van 9 tot en met 15 september. Veel films, die later in het seizoen in de Nederlandse bioscopen zullen verschijnen, beleven hier hun première. Het is het enige festival dat een prijs toekent aan de beste literatuurverfilming De competitie bevat acht films, die niet allemaal in Nederland uitge bracht gaan worden. Gasten zijn onder andere Ismail Merchant, producent van veel E.M. Forster boeken en nu aanwezig als regis seur van The Mystic Masseur naar het boek van VS. Naipaul, en de Portugese José Saramago, Nobelprijswinnaar en auteur van Het stenen vlot, dat door George Sluizer is verfilmd. Verder wordt ook Amen vertoond over de foute paus Pius XII tijdens de Tweede Wereldoorlog, veel Aziatische films, tien nog niet eer der in Nederland vertoonde Duitse films die meedingen naar de publieksprijs en 1 minuut film, waarbij je in Zeeuwse huiskamers (en een lounge room) filmpjes korter dan 1 minuut van beeldend kunstenaars uit vierentwintig lan den kunt bekijken. Pieter Verhoeff Nederlands Film Festival Het Nederlands Film Festival (NFF) wordt dit jaar gehouden van 25 sep tember tot en met 4 oktober. Speciale gast is dit jaar Pieter Verhoeff, van wie een selectie van zijn werk vertoond zal worden. Hij zal meedoen aan diverse discussies en talkshows over zijn werk. Net als de vorige Gast van het Jaar Renée Soutendijk levert Verhoeff ook een actieve bijdrage aan het festival, door het organiseren van regie- vervolg van pag 9 Bergen in het illegale aanbod van films via Internet. Spider-Man zou al drie miljoen keer gedownload zijn. Er is een levendige handel in thuisge- brande CD's.Van Bergen: "Veel men sen willen per se een film als eerste gezien hebben. Als het een goeie film is, dan is het nog geen ramp. De meeste mensen willen hem toch ook in de bioscoop zien. Maar als de film slecht is, dan vertelt zich dat rond en wordt het geheid een flop." In Nederland wordt de illegale han- del bestreden door Stichting Brein en de Opsporingsdienst van Buma/Stemra. Hun speurwerk leidde vorige jaar tot de veroordeling van 36 aanbieders van illegale DVD's. Tot nu toe gaat het om kopieën van een analoge bron en daarom van inferieure kwaliteit. Maar er is weinig fantasie voor nodig om te bedenken wat er gaat gebeuren als films straks digitaal gedistribueerd worden. Ondertussen probeert de NVB met de filmverhuurders toch een formele overeenkomst te bereiken. Wim Stolwerk heeft de NVT een voorstel gedaan dat Chris Oosterom in augustus aan de leden zal voorleg gen. •*S?=;kS;23SsS; HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 11