spotlight 38 Ja, dat was een soort Harry Potter kasteel. Schoolkinderen uit de stad, die toen nooit met vakantie gingen, konden daar lekker buitenspelen. Nu beheert de stichting een cen trum in Arnhem Bio-directeur Willem van Tuyll van Serooskerken voor gehandicapte samen met Inge Weijenbnrg, call centre agent bij kinderen en jonge ren. Ja, wij hebben ons in Arnhem in het begin gericht op intramurale opvang van gehandicap te kinderen. Tegenwoordig is de gedachte meer om de kinderen zoveel mogelijk thuis op te vangen. Wij bieden ze de mogelijkheid om de weekenden en vakanties bij ons door te brengen zodat de ouders wat ontlast worden. We hebben nu nog één paviljoen op het terrein waar de kinderen permanent ver blijven. Bio Communications In 1927 richtte een viertal Amsterdamse bioscoopdirec teuren de stichting Bio- Vacantieoord op. Willem van Tuyll van Serooskerken is 75 jaar later de directeur van de huidige stichting Bio- Kinderrevalidatie, die haar verjaardag viert met diverse activiteiten. Als hij het mocht zeggen zette hij de kinderen uit het centrum in de spotlight. Vanwaar hadden die bios coopdirecteuren zo'n belang stelling voor stadskinderen? Ik heb mij laten vertellen, dat de bioscopen in de jaren 1920 nogal eens geconfronteerd werden met sleutelkinderen die door de stad zwierven. Zij kregen van hun ouders de huissleutel om hun nek gehangen en werden met een stui ver op zak de straat op gestuurd. In de bioscoop werden ze dan een paar uurtjes zoet gehouden. De stichting kocht toen een villa in de duinen bij Bergen. Wat doet u eigenlijk met geld dat Bio inzamelt? We gebruiken het voor verschillen de activiteiten. We werken bijvoor beeld samen met verschillende uni versiteiten aan de ontwikkeling van toestellen en therapiemiddelen waarmee de kinderen beter leren bewegen, de biosnater voor in het water en de bio-car om beter te leren lopen. Een soort rollator voor kin deren? Ja, zoiets. Het moeten wel uitdagen de apparaten zijn. En dat lukt ook, want nu blijkt dat broertjes en zus jes er ook allemaal op willen. Voor oudere kinderen hebben we een multimediaproject. Ze leren web designs te maken en binnenkort ook het monteren van films. En er is ook nog een call centre. Ja, we zijn drie jaar geleden gestart met een opleiding. Van de vieren twintig kinderen uit de eerste groe pen hebben er nu achttien werk. En dan is het handig om mensen uit de film- en bioscoopwereld te kennen. Die wijzen ons regelmatig op vaca tures. Gaat u ook wel eens met de kinderen naar de bioscoop? Dat is een beetje lastig. Niet elke bioscoop is even goed toegankelijk voor rolstoelers. Er is ook vaak maar beperkte rolstoelcapaciteit. Dan kunnen niet alle vriendjes en vriendinnetjes mee. Maar we krijgen wel vrijkaartjes van Euro Cinema en Rembrandt in Arnhem. En gaat u zelf wel eens naar de bioscoop? Ja, af en toe heb je een zoetstofthe rapie nodig. Ik woon in Doorn, daar is geen bioscoop, dus ik ga meestal naar Ede, Utrecht of Amersfoort. Naar Nynke of Zus Zo. En wie is dan uw grote held? Clint Eastwood Niet echt een grote weldoener. Dat hoeft ook niet. Ik houd ook van Woody Allen. Ook geen held, maar zijn films zijn altijd bijzonder en geestig. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 37