Carolyn van Liefland: Het gaat ons er niet om de film eerder uit de bioscoop te halen, maar wij willen wel de gelegenheid hebben zelf onze videorechten uit te baten. weken uitgedraaid. Er zijn ook films die gruwelijk floppen. Wij willen dan de mogelijkheid hebben om te profiteren van de reclame die gemaakt is voor de bioscooprelease en zo snel mogelijk de film in de verhuur doen." Een derde belangrijke reden is de komst van de DVD. Om de produc tiekosten te drukken worden DVD's in grote hoeveelheden gefabriceerd met ondertiteling in verschillende talen. Daardoor worden deze DVD's ook interessant voor de Nederlandse markt. Via import komen ze in de videotheek terecht. Oosterom: "Import vanuit regio 1 Amerika, is verboden. Maar uit regio 2, de landen van de Europese Unie, daar valt niets tegen te doen." Wat dat voor gevolgen heeft onder vindt filmdistributeur Paradiso aan den lijve. De kersthit Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain staat na een halfjaar nog in de NFCTop 20. Tegelijkertijd verschijnt hij in de Top 10 van Amsterdamse videothe ken. Maar de opbrengsten komen niet in het laatje van Paradiso, die de videorechten voor Nederland heeft. De film is door Filmfreak geïmporteerd uit Engeland, van de "groothandel". Dat is niet illegaal. Zodra een DVD in een EU-land gefa briceerd wordt is het een Europees product en mag het vrij de markt op. In het geval v&nAmélie is de DVD Engels ondertiteld. De DVD is slechts interessant voor een kleine groep. Kamiel van der Ster van Filmfreak neemt de Amsterdamse Video Top 10 met een korrel zout. "Movie-center, die deze Top 10 publiceert, zet daar vaak nieuwe video's op,niet omdat ze zon suc ces zijn, maar om te laten zien wat ze in huis hebben." Import Filmfreak importeert ook DVD's met Nederlandse titels. Van der Ster: "Wij zijn ons bedrijf begonnen uit ontevredenheid over de video-uit breng van Nederlandse filmdistribu teurs. Er zijn prachtige Franse, Italiaanse en Japanse films, die niet op video worden uitgebracht. Daar ligt voor ons het zwaartepunt." Zou hij niet graag The Lord of the Rings importeren? Van der Ster: "Dat zou ik best willen, maar dat is een geslo ten release geweest, waarbij de film in alle landen tegelijk uitging. Dat was met Amélie niet zo, die draaide vorig jaar zomer al in Frankrijk in de bioscoop." De video van The Lord of the Rings wordt op 8 augustus wereldwijd uitgebracht. Ondertussen schiet Filmfreak wel onder Paradiso's vleu gels. Carolyn van Liefland: "Het gaat ons er niet om de film eerder uit de bioscoop te halen, maar wij willen wel de gelegenheid hebben om zelf onze videorechten uit te baten." Volgens Chris Oosterom valt er aan de importpraktijk weinig te doen. "Je zou misschien de videotheken voor de rechter kunnen dagen, maar zij zijn tegelijkertijd je klant." Gesloten release The Lord of the Rings voorkomt vroegtijdige import Downloaden Laurens van Bergen is bioscoopeige naar in Heerlen en heeft tegelijker tijd een handeltje in video's en DVD's. "Een uit de hand gelopen hobby", noemt hij het zelf. Hij ver wacht geen grote gevolgen van het opzeggen van de window-overeen- komst.'Er is zo'n groot filmaanbod, dat je bijna elke week een première hebt." Maar de verschillende Windows moeten niet te kort op elkaar zitten. "Als ik nu tegelijkertijd met de première van Blade II de video zou kunnen verkopen, dan zou ik zo los zijn. Impulsaankopen, hè. Maar dan zit er morgen niemand in de zaal." Van Bergen heeft er meer moeite mee zijn klanten uit te leggen dat er een verplichte termijn van twee maanden zit tussen de verhuurwindow en de verkoop. In het assortiment van Van Bergen zit geen Amélie. "Al die import betreft een speciaal soort films waar in Heerlen geen publiek voor is." Een grotere bedreiging ziet Van vervolg op pag. 11 HOLLAND FILM NIEUWS - 9

Holland Film Nieuws | 2002 | | pagina 9