CELLULOID MEMORIES HET LAATSTE AVONDMAAL column Bij het afscheid van Jan van Dommelen als voorzitter van de NFC, bijna twee maanden geleden, begaf de crème de la crème van de Nederlandse filmindustrie zich naar een onmetelijk hoge etage van het Okura te Amsterdam alwaar gezeten naast de Here Gan) de talrijke aposte len zich om de dis schaarden voor een copieuze (althans naar Nederlands-Japanse begrippen) maal tijd en dito hectoliters wijn. Daar waar bij die andere achterlijke godsdienst, het katholicisme, volgens de overlevering zich één Judas bevond, ontdekte ik er die avond op zijn minst drie.Alweer een record gesneuveld. De tafelspeeches waren als vanouds eloquent en erudiet, alleen ons aller Paul Zonderland kwam er achter dat Franse wijn toch een tikje zwaarder is dan Italiaanse, maar wist er zonder kleerscheuren nog een behoorlijke punt achter te zetten. In dit unieke decor, met mijn vol vlaggetjes en speldjes behangen overbuurman en een oogverblindend mooie tafeldame naast me, daalde een zekere wee moed in me neder: dit is waarlijk het einde van een instituut (de Bond!) en een generatie.Wilco doet de sterf huisbegeleiding, hij opereert als graf delver en luidt de klokken, maar eins war niemal. Tijdens mijn eerste jaren als lid van de Nederlandse Vereniging van Filmverhuurders maakte ik kennis met 'de Bond', de Hoge Heren van het Filmdorp als daar waren Jan en Will van Dommelen, HansTijssen, Jo Van Willigen, Joachim Wolff en Robbert Wijsmuller. Het was de tijd van prachtig genotuleerde volzinnen als 'voorzitter, als dit crapuleus sujet het waagt zich hier ter tafel te voegen zal ik genoodzaakt zijn het gremium te verlaten'. In filmverhuurderstaai: 'als die klootzak hier binnenkomt sta ik niet in voor de gevolgen.' U begrijpt, dat botste nogal eens daar op de eerste verdieping van de Jan Luykenstraat. Het was eigenlijk Paul Zonderland die als een van de eersten een wat duide lijker straatvechterstaai in de vergade ring heeft binnengebracht. San Fu Maltha was nog heel wat duidelijker, maar die raakte niet eens in de verga dering vanwege zijn totaal gebrek aan 'NFC-speak'. Een voorbeeldje: San Fu: 'dit is volslagen kut en bovendien zijn jullie met die lage percentages ook nog eens echte dieven!' Paul:'Ik waardeer het idee zeer, maar ik denk dat mijn achterban hier nog bepaalde bezwaren tegen zal opperen niet in het minst door de aanhoudende, wel iswaar constructieve discussie over de huidige verhuurpercentages die in het licht van de toekomstige ontwik kelingen misschien enige correctie behoeven, zeker als we de vergelij king maken met de ons omringende landen.' Begrijpt U de nuance, beste lezer? Ik persoonlijk, als toenmalige voorzitter van de NVF kom uit de 'School van Zonderland'. Ifyou can not beat them, join them. Zo kwamen wij de laatste jaren tot een bijzondere 'Entente Cordiale' waarbij de belangen van het alge meen (Buma, BTW, NFC Marketing, etcetra) voorrang kregen boven de belangen van de afzonderlijke partij en. Een zeer vruchtbare periode, zij het dat we natuurlijk altijd onder ogen moesten zien dat de machtsver houdingen zo krom als een uitge woonde bioscoopstoel waren (en zijn). Als goedbetaalde, maar nog steeds zwoegende loonslaven zijn de verhuurders al helemaal geen partij voor de flamboyante horecaonderne mers als bioscoopexploitanten.Ten tweede gunnen de verhuurders elkaar het licht in de ogen niet, want voor elke zaal in Nederland staan tien films klaar. De laatste jaren was het weer als van ouds bonje! Er werd driftig gezwaaid met statuten, formele met veel excu ses gelardeerde, maar duidelijke opzeggingsbrieven en informeel geblèr tijdens het lobby-werk. De NFC lijkt eindelijk weer een echte organisatie die rollebollend over de vloer gaat. We gaan onze ruzies for meel vormgeven: de directeur exploi tanten mag copieus gaan dineren met de directeur verhuurders. Beiden rap porteren daarna hun met alcoholi sche dampen omgeven bevindingen aan de achterban. Gelukkig is dat een van de weinige dingen die ons nog aan het oude, corporatische, unieke NFC doet denken. Robbert Wijsmuller:'Vooraleer we overgaan tot agendapunt drie wil ik de geachte secretaris met goedvinden van het bestuur ver zoeken de eerste fles sen alreeds te ontkur ken. Santé! Dirk van de Cinema 1 8 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 18