Uitslag kerstpuzzel Swingers, eigenlijk een relatiedrama Schram:'De Amerikanen laten er geen onduidelijkheid over bestaan wat het verhaal is. Ze vertellen met een voice-over wat je op de beel den ziet. Dat is een hele conventio nele manier van communiceren. In Nederlandse trailers is het minder praatje-plaatje.' Brenninkmeijer heeft het dan ook niet zo op voice-overs. 'Ik vind het spannender als je met je eigen beelden het verhaal duide lijk maakt en niet alles zo loopt voor te kauwen.' Beide heren zijn het er dan ook over eens, dat een trailer niet te veel van het verhaal weg moet geven, maar vooral moet prikkelen. Schram:'Je zet vooral een sfeer neer en presenteert de leuke dingen uit de film, niet de verhaaltechnische kant.' Brenninkmeijer ging nog een stap verder bij de trailer van Swingers: 'Daar zit een stukje in, waarin het lijkt of de gastvrouw wordt beledigd door haar gast. In de film is dat helemaal niet zo, maar zo is het effect veel heftiger.' Hoewel zijn film over partnerruil gaat, wilde Brenninkmeijer in de trailer niet de nadruk op het erotische gehalte leg gen.'Ik heb geprobeerd de onzeker heden over dit onderwerp en de geraffineerdheid van één van de stellen te benadrukken. Uiteindelijk is mijn film een relatiedrama en hoewel dat wel in de film zit, vond ik het onjuist om al te veel bloot in de trailer te stoppen. Maar ik kan me voorstellen dat een producent daar wél voor gekozen zou hebben.' Kosten per trailer De kosten voor het maken van een trailer zijn niet gering. Dave Schram: 'Ik geloof dat wij voor de Pietje Bell-trailers ongeveer 45.000 Euro kwijt waren, met alles erop en eraan. We hadden er 300, dus dat is 150 Euro per stuk. Maar de kosten verschillen per trailer.' Het proces van het maken van een trailer omvat een aantal stappen. Eerst wordt bepaald waar men in de trailer specifiek de nadruk op wil leggen. Daarna selecteert de regisseur of producent samen met de editor een aantal fragmenten uit de gemonteerde film, waarbij de tijdcodes worden genoteerd. In het laboratorium worden deze fragmenten dan in het originele negatief met papiertjes gemarkeerd, het zogenaamde afruiteren. Via een tussenfase, interpositief geheten, wordt er een duplicaat van de geselecteerde scènes gemaakt, die daarna kunnen worden gemonteerd. Als de trailer af is, laat men hem zien aan een aantal mensen die de film niet kennen, om hun reactie te peilen. Aan de hand daarvan kunnen nog eventuele veranderingen wor den doorgevoerd.Toch kan je het publiek niet helemaal sturen, zoals Stefan Brenninkmeijer bemerkte: 'Misschien door de spannende muziek, lijken sommige mensen te denken dat de film een thriller is.' Wie de puzzel in het afgelopen kerstnummer goed oploste kwam uit op de naam van Kim Basinger die in 8 Mile de moeder speelt van rapper Eminem. De winnaar van de hoofdprijs van 45,- is geworden: Niels van Dalen uit Enschede. Gefeliciteerd! HOLLAND FILM NIEUWS - 29

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 29