spotlight en vrienden die hier in de buurt woonden.' Jullie hadden toch nog meer bioscopen? 'In Emmen en Almelo, ja. Veel heen en weer rijden was dat.' Samengewerkt met andere concerns? 'Ach. Met iedereen. Maar nu even niet.' Ze staan bekend als de familie Nieuwendijk-Lievenboom uit Enschede, want ze zijn altijd overal, of het nu in Amsterdam of Cannes is. Als er maar films gedraaid worden. Mary-Elsbeth. Groot feest vorig jaar. Jullie hebben de oudste bioscoop van Nederland! 'Nou nee. Het is de oudste bioscoop die nog steeds open is. Al 90 jaar.' 1912....Was hij van jouw grootvader? 'Weer nee.Van zijn broer, de oom van mijn vader.' Zonder kinderen? 'Ja, en mijn vader was al op zijn tiende of twaalfde helemaal bezeten van de bioscoop. Zo kwam het.' Had jij dat later ook? 'Ik vond het als kind fantastisch.' En toen wilden jouw ouders... 'Helemaal niet! Eerst ben ik Italiaans gaan studeren in Utrecht en daarna heb ik een tijdje in Italië gewoond. Even Enschede uit.' Maar het bloed kruipt waar 'Van mijn ouders hoefde het echt niet, maar daarna wilde ik zelf toch het liefst het theater in. Dat mocht.' En Paul, had jij het ook in de aderen? 'Ik werkte toen in echte banen, onder andere bij Philips in Groningen. Wij kennen elkaar al vanaf 1968. 35 Jaar! In 1971 besloten we samen te gaan werken en te trouwen. Alles.' Zat jij ook in Enschede op school? 'Ik kom uit Haarlem en kwam vaak bij familie in Amsterdam.' Vandaar dat jullie helemaal geen provincialen zijn om te horen en te zien! 'Joh! Alhambra was het Tuschinski van het Oosten! De premières van alle Bert Haanstra's waren bij ons. Dan kwam hij zelf met zijn familie Ontelbaar veel films gezien? 'Precies. En niet vragen welke de beste was. We zouden zelfs geen top tien kunnen geven. Films zijn in een bepaalde tijd goed of mooi. Misschien zou een top honderd wel lukken.' Jullie houden nog echt van film? 'En van Nederlandse festivals. Laatst in Vlissingen weer veertien films gezien. Prachtig. Komen helaas niet allemaal in de Nederlandse bioscopen uit.' Dus het draait niet om cijfers en geld, zoals je tegenwoor dig wel eens denkt. 'Nou ja, wij vinden geld verdienen met een mooie film, zoals De twee ling, die ons erg aanspreekt, veel leuker dan met Rocky bijvoorbeeld.' Het draait om de film. 'Ja, in een sfeervolle bioscoop in het hart van de stad. Misschien komen er straks nieuwe stoelen met meer beenruimte in alle vijf zalen. Alhoewel, de verhoudingen zijn nu eigenlijk hetzelfde als in Tuschinski.' 38 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 38