feature Bij Minerva Alkmaar draaien voorna melijk de grote publieksfilms, maar af en toe is er een periode met serieuzer werk. Volgens Vien scheelt dat aanzienlijk wat de rommel betreft: 'We hadden hier laatst De tweeling. Daar hoort een heel ander publiek bij. Aan de ene kant zijn dat keurige mensen: de zaal was na afloop vrij wel net zo schoon als aan het begin. Aan de andere kant kunnen ze ook flink zeuren. Het is te warm of te koud in de zaal, ze hoorden buiten een auto langsrijden, de kof- fielepeltjes trekken krom, weet ik veel... Eigenlijk vind ik datJackass- publiek dan leuker. Die hebben echt lol. We hadden hier zelfs een keer een Bugle-gevecht in de foyer! Werkelijk overal lagen verkruimelde chips. Maar dat moet toch een keer kunnen? Ik heb gewoon een stofzui ger neergezet en gezegd: "Heren, na afloop wel even zelf opruimen." Dat hebben ze dan ook netjes gedaan. Je kunt mensen trouwens ook best aanspreken op hun gedrag. Zo geeft onze caissière een speciaal papier tje mee aan iedereen die ze kauw gum ziet kauwen. Daar kunnen ze het dan in kwijt. Natuurlijk doet niet iedereen dat, maar het scheelt wél.' 'Toch gaan veel bezoekers er van uit dat ze hun gang maar kunnen gaan. Daar erger ik me aan. Als ik mensen vraag of ze het een beetje netjes willen houden, zeggen ze doodleuk dat ik er voor betaald word om op te ruimen. Kijk eens, zo werkt het natuurlijk niet. Uiteindelijk zijn ze daar zelf ook de dupe van: voorstellingen beginnen te laat én ze zijn duurder. Dat zit 'm 'Jackass.ongelofelijk, wat een rotzooi die mensen maken.' bijvoorbeeld ook in de kosten die nodig zijn om een stoel te herstel len of te vervangen als er een beker cola overheen is gegaan.' Is die houding van het publiek typisch voor de randstad? 'Ik kom ook vaak in theaters in de provincie en daar is het publiek niet alleen rustiger, maar ook netter. En de kaartjes zijn daar ook goed koper, trouwens.Tsja, als de boel schoon en heel blijft scheelt dat geld nietwaar?' Wat wordt er zoal achter gelaten in de zaal? 'Veel popcorn uiteraard, plus allerlei flesjes. Nee, statiegeldflesjes neemt vrijwel niemand mee. Maar we vin den natuurlijk ook allerlei persoon lijke eigendommen. Jassen, truien, petjes, maar ook mobiele telefoons, portefeuilles, bankpasjes, paspoor ten. We hebben hier een enorme bak met gevonden voorwerpen staan en er gaat ook geregeld wat naar de politie. Een van de jongens heeft trouwens een keer een con doom gevonden. Gebruikt! Natuurlijk is dat smerig, maar ik kan er ook wel weer om lachen. Hoe krijgen mensen het toch voor elkaar hè?' Zou het dus zo zijn dat 'de betere films' ook het nettere publiek trek ken? Dat vragen we bij het Ketelhuis, een typische arthouse- bioscoop op loopafstand van het Haarlemmerplein in Amsterdam. Volgens medewerker Dik de Wolf zijn ze bij het Ketelhuis bijzonder tevreden over hun bezoekers.'Nu komt dat misschien ook omdat wij bijvoorbeeld geen popcorn ver kopen. Wel cola natuurlijk, maar in flesjes met een rietje. Dat mag gewoon de zaal in, maar het blijft netjes. Alleen bij de kindervoorstel lingen wordt het rommeliger. Dan verkopen we bakjes met kinder- snoep en daar vind je natuurlijk wel 8 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 8