wat van terug. Maar verder valt het hier altijd erg mee, hoor.' Frans Pilon is mede-eigenaar van het Hofplein theater in Veenendaal, een servicebioscoop met een café in hetzelfde pand. Ook hij heeft weinig te klagen over de rommel, behalve dan de popcorn. Pilon pro grammeert ook de populaire films, 'behalve dan van die keiharde actie films zoals Blade enzo. AU G of Jackass draaien we ook niet, vanwege het publiek dat daar voor namelijk op af komt. Ja, jammer van de omzet die je dan mist maar we houden het hier liever rustig. Verder is er hier natuurlijk een vorm van toezicht in de zaal, omdat de medewerkers consumpties komen brengen. Bij de stoelen is ook wat verlichting, waardoor rom mel meer opvalt. Verder heb ik niet het idee dat ons publiek verschilt van andere bioscopen. Nou ja, wij hebben dan wel veel rokers want dat mag hier in de zaal. Maar die gebruiken ook allemaal keurig de asbakjes.' Angélique Bazen is Operations Manager bij Pathé Arena. Zij kan zelfs in cijfers uitdrukken hoeveel afval een gemiddelde week ople vert. 'Drie keer per week worden hier de perscontainers geleegd en daar kan in totaal tien kubieke meter in. Dat is dan samengeperst materiaal, voornamelijk afval uit de zalen. Daarnaast houden we het kar ton ook nog eens apart, zo'n zes kuub per week, maar dat is voorna melijk het verpakkingsmateriaal waarin alles hier wordt afgeleverd. Als je het nu over een topweek hebt, bijvoorbeeld rond Kerstmis, dan hebben we hier gemakkelijk 70 tot 80 kuub afval per week. Het legen van zo'n perscontainer kost ongeveer 180 euro, dus reken maar uit wat dat allemaal kost. Maar goed, in de kerstweek krijgen we dan ook ruim 40.000 mensen op bezoek.' Ook bij Pathé Arena kunnen ze redelijk voorspellen welke voorstel lingen rommelmakers aantrekken: 'Het zijn toch voornamelijk de jon geren tussen de pakweg twaalf en twintig, met name als ze in groepjes komen. Ja hoor, bij Jackass is het bij ons ook raak. En dan sneuvelt er ook nog wel eens een bekerhouder ofzo. Dat komt misschien ook wel door het soort film. Maar ook die mensen zijn onze gasten, dat verge ten we niet. Wij draaien onze films natuurlijk voor de inkomsten, maar een film moet ook gewoon te zien zijn en mensen moeten een leuke avond kunnen hebben.Trouwens, veel bezoekers zijn best van goede wil. Dat merk je bijvoorbeeld aan de karretjes van Heineken die hier in de gangen staan. Op zo'n kar staan drie kratjes, waar flesjes in kunnen worden gezet en die worden goed gebruikt.' Momenteel houden jullie een proef met herbruikbare colabekers. Hoe gaat dat? 'Niet zo geweldig, eerlijk gezegd. Het scheelt in elk geval geen afval. Veel van die bekers worden bij het gewone vuilnis gegooid, of mensen nemen ze mee naar huis. En de speciale verzamelcontainers wor den als vuilnisbakken gebruikt. Jammer, want je zou het milieu behoorlijk kunnen ontlasten als je op die duizenden kartonnen bekers kon besparen.' Spreken jullie het publiek wel eens aan op de rommel? 'Eigenlijk niet. We kunnen ook niet aan zulke discussies beginnen. Er zijn hier veertien zalen. Bij een kleinere bioscoop zal dat best anders zijn omdat je dan iedereen binnen ziet komen, maar hier gaat dat eigenlijk niet. Mensen willen gewoon hun popcorn en hun cola. Alleen rode Fernandes, dat komt er hier niet meer in. Dat spul krijg je echt nooit meer uit je tapijt.' Gevonden voorwerpen We hebben eens rondgevraagd naar de dingen die zoal achter blijven na een voorstelling. Wie gratis het nieuwste type mobiele telefoon wil hebben, kan het best een bijbaantje in de bios coop nemen. Verder worden jassen, sleutels en uit de zak gegleden portefeuilles, pas poorten en rijbewijzen erg vaak gevonden. Pikantere zaken die wij voorbij hoorden komen waren al dan niet gebruikte condooms, een toupet, een gescheurd slipje, een volle wegwerpluier in een king size colabeker, briefjes met een erotische correspondentie tussen twee bezoekers, zakjes wiet, een gouden voortand en een orthodontische beugel. Die beugel werd trouwens een dag later door de draagster alweer opgehaald. Samen met haar moeder. HOLLAND FILM NIEUWS - 9

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 9