Moonlight Open Air Cinema in Al e lbo urn e Al o We Down Under In de open lucht van een film genieten, zittend op een groe ne heuvel met je picknickmand, terwijl grote vleermuizen langs je hoofd scheren. Dat klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Maar het is mogelijk bij de openluchtbioscoop van Melbourne genaamd Moonlight Open Air Cinema. Door Esther Boersma. In het midden van de jaren negen tig begon het als een experiment, het draaien van cultfilms in de open lucht, maar sindsdien is het uitge groeid tot een populair evenement. Van november tot maart (de zomer in Australië) worden er iedere avond films gedraaid in de Royal Botanical Gardens. De films starten na zonsondergang. Er wordt een breed genre films aangeboden van klassiekers zoals Casablanca tot toppers zoals The Matrix. Village Cinema Voor de aanvang van de film had ik een gesprek met de hoofdoperateur Justin Sullivan. Hij is hier alweer voor het vierde seizoen werkzaam. Omdat de openluchtbioscoop alleen in de zomer operationeel is werkt hij ook voor Village Cinema, het grootste bioscoopconcern van Australië. De plaat waar de film op ligt, hangt hier verticaal in plaats van horizon taal. Dit heeft alles te maken met ruimtegebrek, want deze cabine is een nietszeggend houten hokje met net genoeg ruimte voor de projec tor. De projector is een Duitse Cinemeccanica Victory 8 en draait al heel wat jaren mee. Het geluid daarentegen is een Dolby Digital Het opblaasbare scherm van 20 x 10 meter Surround Systeem. Er zijn pas nieu we boxen aangeschaft om optimaal geluid te verkrijgen. Met een totaal van acht boxen is dat aardig gelukt. Justin Sullivan: 'Buurtbewoners klaagden dat ze woord voor woord The Matrix konden volgen. Ze wonen twee kilometer verderop. Sindsdien houden we het geluid beter in de gaten.' Het beeldscherm is twintig bij tien meter en wordt voor aan vang van de voorstelling opgepompt door zes perso nen. Iedere avond duurt het onge veer een half uur voordat het gevaarte staat. Het grootste nadeel van een opblaasbaar systeem is een teveel aan wind. Als het name lijk te hard waait beweegt het scherm heen en weer met het gevolg dat de voorstelling afgelast moet worden. Picknickmanden Het aantal bezoekers ligt gemiddeld tussen de 800 en 1.000 per avond. Voor deze avond stonden er meer dan 1.000 op de teller. Maar Star Wars II;Attack of The Clones werd dan ook gedraaid. De bezoekers zijn voornamelijk backpackers en jonge ren uit de omgeving. De reden dat de openluchtbioscoop zo populair is heeft ook te maken met het feit dat je je eigen consumpties mee HOLLAND FILM NIEUWS - 29

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 29