feature Volgens Tim Kuik waren de maatre gels juist belangrijk als signaal naar de exploitanten.'Er werd ook tijdens de screenings gecontroleerd. Dit soort beveiliging is noodzaak, zeker als je met previews of wereld wijde premières te maken hebt', aldus Kuik. Huisregels Aandacht voor piraterij, bleef niet beperkt tot Cinema Expo. Enkele weken voor de bioscoopbeurs riep Warner Bros. alle Nederlandse exploitanten op om de huisregels aan te scherpen. Directe aanleiding was de wereldwijde release van The Matrix Reloaded. Men wilde het publiek er op wijzen dat het maken van opnamen verboden is. Wilco Wolfers:'We ontdekten dat niemand echt bezig was met de huisregels van bioscopen, terwijl die je juist een juridische basis geven om klanten aan te kunnen pakken. Als je geen huisregels hebt gepubliceerd kun je niks doen.' Bij de actie schakelde Warner de hulp in van Stichting BREIN en de NVB. Aanscherping van huisregels of niet, Nederland spil in illegale verspreiding Volgens de Amerikaanse officier van justitie James Comey speelt Nederland een belangrijke rol in de wereldwijde, illegale versprei ding van speelfilms via Internet. Volgens Comey gebeurt dat via Nederlandse websites die regelmatig van naam veranderen om opsporing te bemoeilijken. Comey deed zijn uitspraak naar aanleiding van een rechtzaak tegen Kerry Gonzalez, een The Matrix Reloaded: voorkomt illegale circuit krijgt. het auteursrecht waar de rechtheb benden zich op beroepen geeft iedereen in principe het recht een kopie te maken voor eigen oefe ning, studie of gebruik. Dat betekent in feite dat iemand die in de bios coop wordt betrapt op het maken van een kopie met behulp van een digitale videorecorder en stug blijft volhouden dat het alleen voor zijn eigen verzameling is, niet aan te pakken is. Wilco Wolfers vindt dat absurd. 'Je gaat mij niet wijs maken dat iemand die in de bioscoop een kopie maakt dat alleen doet om Amerikaan die The Hulk op Internet had geplaatst voordat deze in première was gegaan. De kopie van de film was afkom stig van een DVD die door een medewerker van het reclame bureau van Universal Pictures illegaal was gekopieerd en ver spreid. Gonzalez kan veroordeeld worden tot een celstraf van drie jaar en een geldboete van 250.000,- dollar. bron: De Gelderlander, 27-06-03 de film een bliksemcarrière in het thuis een kopie van een film af te draaien.Tim Kuik vindt dat verweer ook niet erg geloofwaardig.'Het maken van zon opname geeft voldoende redelijk vermoeden dat er meer aan de hand is. In dat geval stappen wij toch even naar het team opsporing piraterij van de FIOD/ECD die het dan strafrechte lijk kan onderzoeken.' Fouilleren In het geval van The Matrix Reloaded kwam Warner met een heel scala aan veiligheidsmaatrege len om te voorkomen dat de film een bliksemcarrière in het illegale circuit zou krijgen. De distributeur ging zelf ook over tot actie.Tijdens de persvoorstelling van de film, die plaatsvond op de dag van de premi ère werden journalisten gefouil leerd. Ook moesten zij het toestaan dat er in hun tassen werd gekeken. Dit tot grote ergernis van enkele journalisten die zich in hun beroepsintegriteit aangevallen voel den. Wolfers:'We maken geen onder scheid tussen personen. Ons gaat het er niet om of het een klant, een 8 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 12