Filmfestivals in de nazomer Wat kunnen we verwachten bij de verschillende filmfestivals dit jaar? filmfestivals Wanneer het einde van de zomer nadert en de zon minder uren maakt, maken meer mensen weer tijd om films te gaan kijken. Veel films als het aan de organisatoren van de diverse filmfestivals ligt. Op 5 september begint in Vlissingen het negendaagse Film by the Sea. Voor uitrusten is nauwelijks tijd, want nog geen twee weken na afloop van dit festival, begint het spektakel in Utrecht met het Nederlands Film Festival. Wanneer ook daarna de honger naar nieuwe films niet is gestild, is er nog het Internationaal Filmfestival van Vlaanderen. Door Mcirije Sietsma Het festivalseizoen opent in Vlissingen. Film by the Sea bestaat dit jaar vijf jaar, een mooi moment om uit te breiden. Duurde het festi val eerder zes dagen, nu kan de lief hebber er negen dagen terecht. Daarbij is er een tweede festivallo catie bijgekomen: Scheveningen. Film by the Sea besteedt aandacht aan Fellini, waaronder diens Otto e Mezzo met Marcello Mastroianni. Foto Filmmuseum. Het programma hier is vergelijkbaar met dat in Vlissingen, inclusief een groots opgezette openingsavond met een concert van Blof. In totaal zullen er ruim negentig nieuwe films worden vertoond, waar van een groot deel hun Nederlandse première beleeft tijdens het festi val. Het officiële compe titieprogramma staat in het teken van literatuur verfilmingen. De jury hiervoor bestaat uit Connie Palmen, Lily Rademakers, Peter van Bueren, Ronald Giphart en Geert Mak. Een belangrijke rol tijdens Film by the Sea is wegge legd voor de Italiaanse film. Zowel nieuwe producties, als filmklassie kers zullen vertoond worden. Extra aandacht zal er ook zijn voor de filmmaker Federico Fellini, die dit jaar tien jaar geleden overleed. Het volledige programma is vanaf 15 augustus te zien op de website van het festival: www.filmbythesea.nl. Utrecht Het Nederlands Film Festival is, zoals de naam al doet vermoeden, geheel gewijd aan films van Nederlandse bodem. Gast van het Jaar is dit keer de Vlaamse acteur Jan Decleir (onder andere De leeuw van Vlaanderen, Antonia, Karakter, Kruimeltje, Mariken). Het festival zal een overzicht van zijn films en televisieproducties ver- Jan Decleir, hier in Antonia, is Gast van het Jaar. Foto Elisabeth Broekaert. tonen.Tijdens de tien festivaldagen zal Decleir in diverse talkshows en gesprekken ingaan op zijn carrière. Een andere bijzondere gast van het festival is Ronald Giphart. De Utrechtse schrijver mag zijn favorie te Nederlandse films van jonge film makers presenteren. Films die hij zal laten zien zijn onder andere Hufters hofdames, Zusje en Lef. Naast het kijken van films, zijn er diverse HOLLAND FILM NIEUWS - 21

Holland Film Nieuws | 2003 | | pagina 24