Investeren in de toekomst column 23 mei. Los Angeles. 23 graden. Mijn god... Katzenberg en Spielberg staan op tien meter afstand. The Midget and The Giant. Ik ben in de DreamWorks Studio waar het hele personeel een feestje bouwt. Shrek 2 heeft net 125 miljoen dollar opge haald tijdens het weekend en dan mag de catering Chez Michel 'Chef Connaisseur' wel een extra sateetje op de barbecue leggen. Mijn cynisme en mijn ingeboren iro nie heb ik aan de ingang afgegeven aan de security. Hij lijkt op Samuel Jackson en kijkt mij aan alsof ik stie kem Bin Laden ook heb meegeno men.Op een godvergeten verlaten industrieterrein in Glendale, ruim anderhalf uur rijden vanuit Beverly Hills hebben Spielberg, Katzenberg en Geffen een studio gebouwd waar ik nu al ruim anderhalf uur met open mond ronddwaal. Klaterende fontei nen, een gigantisch meer in het midden, oplopende terrassen, overal sterk geurende bloempartijen, alles in de stijl van een Mexicaanse pueblo, het lijkt verdomme de Club Med wel. Hoe kan een mens hier nou in wer ken, bedenk ik me nog, want het lijkt me heerlijk om met deze temperatu ren met je blote poten in de fontein tjes te gaan poedelen... Toch bespeur je hier in Hollywood ook een behoorlijke dosis nervositeit bij de grote studio's. Ze zijn namelijk iets kwijt.een deel van hun publiek! Zowel bij de TV-zenders als in de bioscopen laat de groep 16-24 het behoorlijk afweten. In 2003 daalde de box office behoorlijk en dat zijn ze niet gewend in een 'double-digit- growth society'. Verrassend daarente gen is een groei van een gigantische tweeëntwintig procent in de groep Vijftig Plussers. Dus hebben ze nu volop brainstormsessies want het wordt tijd om de verhalen aan te pas sen. Vroeger was het simpel Jongen wordt verliefd op meisje. Meisje heeft een ander (meestal een platte idioot). Jongen gaat strijd aan, overwint obsta kels en wint Meisje. Einde. Popcorn vegen en op naar de volgende. Dat wordt dus even 'omturnen': Man van middelbare leeftijd laat goed huwelijk schieten voor bitchy secreta resse. Vrouw en kinderen zijn ontroostbaar. Bitchy secretaresse steelt pensioenfonds, Man komt tot inkeer en vraagt vergiffenis aan echt genote. Eindshot: allemaal gezellig samen bij de barbecue. Bitchy secreta resse stort neer met vliegtuig... Kijk, dat zijn nou de verhalen van de toe komst. Werk zat straks voor Shirley MacLaine en Jack Nicholson. Ik denk dat onze exploitanten in Nederland alvast moeten investeren in de toekomst: stoelen wat verder uit elkaar zodat de rollators er vlot tus sendoor kunnen laveren, kopstootje op het menu. En voor de distribu teurs: extra grote ondertiteling. Diversificatie en niche-marketing zijn de middelen tot overleven: we heb ben nu al zalen voor Turken en bullet- proofzalen voor Marokkanen, de Vijftig Plus zaal komt er ook aan. Als vertegenwoordiger van een minder heid in Nederland eis ik bij deze bij Pathé ook een zaal voor de Belgen. De zaak Alzheimer was zo snel weg dat het contigent (150.000 stuks!) Belgen het niet eens door had. Kijk Lauge: we drinken wel drie pintjes per bezoe ker!!! Dirk van de Cinema Foto Jeroen Huijsdens 1 6 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 15