Werkplaats in een woonblok Op bezoek bij Cinemeccanica techniek Cinemeccanica is een van de grootste filmprojectorfabrikan- ten ter wereld. Het bedrijf bestaat al sinds 1920 en is al die tijd gevestigd op dezelfde plek in Milaan, op slechts drie kilo meter van het centrum. Vittore Nicelli, president van Cinemeccanica geeft ons een rondleiding door de fabriek. 'Als mensen mij vragen wat ik ben, zeg ik metaalbewerker. Want dat doen we hier in essentie: metaalbewerken.' Door Frank de Neeve Cinemeccanica is middenin een woonwijk gevestigd. Naast en boven de kantoren wonen mensen, even ver derop hangt de was buiten. Vittore Nicelli is een aimabele man, die al sinds 1963 bij Cinemeccanica werkt. Al gauw vertelt hij over het verleden; dat het bedrijf al vanaf de oprichting op dezelfde locatie zit, dat de fabriek in de oorlog gebombardeerd werd en weer exact hetzelfde is herbouwd. 'Cinemeccanica's doorbraak kwam in 1959', vertelt Nicelli,'vlak voordat ik hier kwam.' In dat jaar werd een over eenkomst met de Rank Corporation getekend, die stopte met het bouwen van eigen projectoren en over de hele wereld Cinemeccanica ging ver kopen. De fabriek zelf ligt achter de kanto ren, middenin een woonblok. Een unieke situatie, beaamt Nicelli, maar de omwonenden hebben weinig last van de 5.000 m- grote fabriek.Alleen de vrachtwagens die laden en lossen geven wat overlast.Toch is het een herrie van jewelste als we de eigen lijke fabriek binnenlopen. Op de begane grond wordt dan ook het zware werk gedaan: hier komen com ponenten binnen die verder worden bewerkt, worden onderdelen gemaakt en worden de projectoren die klaar en getest zijn, gereedgemaakt voor verscheping. Cinemeccanica maakt zon 120 pro jectoren per maand; vooral de Victoria 5, maar ook de Victoria 8 wordt nog gemaakt. Deze in 1961 ontwikkelde oliebad-projector, die slechts twee procent van de totale productie uit maakt, wordt nog geproduceerd omdat hij geschikt kan worden gemaakt voor 70 mm. De Victoria 8 bevat veel verschillende onderdelen en is relatief moeilijk om te maken. De Victoria 5 daarentegen is een in 1975 ontwikkelde projector met tand- snaaraandrijving die, evenals de Victoria 8, in de loop der jaren verder verfijnd is. In de Victoria 5 zitten veel dezelfde onderdelen op verschillende plaatsen, wat er in combinatie met het modulaire design voor zorgt dat de projector betrouwbaar, maar ook scherp geprijsd is. In 1963 werkten er 264 mensen bij Cinemeccanica, aldus Nicelli, maar tegenwoordig zijn dat er nog maar Voorstukken van de Vi'ctor/a 5. Foto's Frank Bruinsma. HOLLAND FILM NIEUWS - 25

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 23