techniek zo'n 110. In principe kan alles in de fabriek worden gemaakt, maar om schommelingen in de markt op te vangen, wordt een deel van het werk, zoals spuitwerk, uitbesteed aan onder aannemers. Alleen in slappe tijden wordt er meer zelf gefabriceerd. Trots laat hij een van de achttien bewer kingscentra zien. Het apparaat, dat 72 verschillende gereedschapcomponen ten kan bevatten, wordt eerst geladen met allerhande onderdelen die moe ten worden bewerkt. Daarna voert het stuk voor stuk de voorgeprogram meerde bewerkingen uit. 'Als mensen mij vragen wat ik ben, zeg ik metaal bewerker. Want dat doen we hier in essentie: metaalbewerken', aldus Vittore Nicelli. Toch ontkomt ook Cinemeccanica niet aan de digitalisering van de markt. Onlangs werd bekend dat de al langer bestaande relatie met Barco zal worden geïntensiveerd. Binnenkort zal Cinemeccanica dan ook een eer ste eigen digitale projector met com ponenten van Barco presenteren. Werkplaats De eerste verdieping is de plek waar de assemblage plaatsvindt. Deze etage ademt meer de sfeer van een werk plaats dan van een fabriek, wat ook weer niet zo verwonderlijk is gezien de lage productieoplagen. Overal her ken je onderdelen uit de projectoren, hoewel het bij de tamboer even pein zen is omdat de tanden er nog inge- freesd moeten worden. Niet veel ver der ligt een blad vol Maltezer kruizen. Deze worden elders gegoten, door middel van de verloren was-methode. een proces dat wegens de precisie ook in de wapenindustrie wordt gebruikt. In de Cinemeccanica-fabriek worden de Maltezer kruizen, na mon tage in het loopwerk, aan een duur test onderworpen, waarbij met een stethoscoop geluisterd wordt of het zuiver loopt. Componenten worden met flinke aan tallen tegelijk besteld, wat de grote voorraad voorstukken verklaart en een paar planken verder de hoeveel heid loopwerken. Iedere projector wordt volgens de opgegeven configu ratie per order gemaakt, zodat we verspreid over de hele fabriek project oren in verschillen de stadia van pro ductie zien staan, die later de hele wereld over zullen gaan. Er staat bijvoorbeeld een Victoria 5 met een klein lampenhuis die naar Rusland moet, misschien wel naar een arthousebioscoop. Verderop staat een projector in console uitvoering voor Colombia en daarnaast wordt er aan eentje zonder automatisering gewerkt die uiteindelijk in Koeweit terecht zal komen. Misschien wel in de screening room van een sjeik met een privé-collectie films, mijmer ik. Eenvoud Twaalf uur, lunchtijd en alle arbeiders gaan op weg naar de kantine, terwijl Nicelli ons weer een trap opvoert naar de tweede verdieping. Hier is de ontwerpaf deling gevestigd, die via CAD/CAM tekeningen en files maakt, die door de productieap- paratuur kunnen worden gelezen. Hoewel er wel nieuwe producten worden ontwikkeld, zoals de digitale soundbead en recentelijk een display systeem voor lobby's, beschikt Cinemeccanica niet over een echte R&D afdeling. Volgens Nicelli is Cinemeccanica een bedrijf waar pro ducten meer evolueren, dan dat er revoluties plaatsvinden. Recente inno vaties zijn dan ook verbeteringen aan bestaande producten, zoals aan de automatisering, de lampenhuizen en de revolverkop. Nu ligt er ook een prototype voor een verbeterde speed- unit, onderdeel van de non-rewind, op de werkbank. We kijken even bij een werknemer die op de computer ontwerptekenin gen van architecten nakijkt, die helaas 26 - HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 24