Koekjesfabriek wordt bruisend centrum op locatie De Verkadefabriek in 's-Hertogenbosch begon ooit als wafel- fabriek, maar is sinds 28 september het filmhuis en vlak- kevloertheater van 's-Hertogenbosch. Door Esther Boersma In het voorjaar van 2001 nam de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch het plan aan om een kunstencentrum te vestigen in de voormalige koekjes fabriek van Verkade. Dit karakteristie ke fabriekscomplex uit de jaren '50 ligt bij de oude stadswijk 't Zand nabij het station. Aan Hubert-Jan Henket architecten werd de opdracht ver strekt om een ambitieus ontwerp voor het kunstencentrum te maken. In het definitieve ontwerp worden oud- en nieuwbouw met elkaar ver mengd, waarbij de industriële sfeer van de koekjesfabriek zoveel mogelijk intact blijft. Zo bestaat de wandbekle- ding in de zalen uit de bekende waai ervormige koekjes van Verkade. De kostenraming van dit complex is der tien miljoen euro. Multifunctioneel De Verkadefabriek bestaat uit drie hoofddelen; de nieuwbouw, de voor malige shedhal met half-waaiervormi ge daken en een tweelagige glazen koekjeshal en bakkerij. In de nieuw bouw zijn de grote zaal van Theater Bis (250 stoelen), de drie zalen van Filmtheater Jeroen (150,75 en 50 stoelen) en ondersteunende functies, zoals sanitair, technische ruimtes en kleedkamers, gehuisvest. Het karakter van de oude Verkadefabriek blijft behouden in de nieuwbouw, die onder meer een opvallende glazen gevel krijgt. In de voormalige shedhal krijgen Productiehuis Brabant, Theatergroep De Wetten van Kepler en Amateurtheaterschool Picos elk de beschikking over een grote repetitie ruimte en een leesruimte. Meer in het oog springend is de voormalige koek jeshal en bakkerij met zijn gebogen dak. In dit complex zijn de hoofdin gang, kleine theaterzaal (100 stoelen), kassa, foyer, café en keuken gesitu eerd. Ook in de koekjeshal ligt de nadruk op behoud van de authenti citeit. Extra pluspunt is de ligging van de Verkadefabriek. Het complex ligt op steenworp afstand van de binnenstad en het station. Deze goede bereikbaar heid sterkt de betrokken instellingen in hun verwachting dat het kunsten centrum ongeveer 60.000 bezoekers per jaar zal trekken. De gemeente is ervan overtuigd dat de Verkadefabriek het culturele klimaat in de stad flink zal verlevendigen. Foto S. Voeten en M. Kievits. 1 8 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 18