Jubileum De Uitkijk DE UITKIJK op locatie Filmtheater De Uitkijk aan de Amsterdamse Prinsengracht heeft binnenkort een feestje te vieren. Op 9 november bestaat dit eerste arthouse van Nederland maar liefst 75 jaar. Net als bij de opening destijds zal op die dag La Passion de Jeanne d'Arc worden vertoond. Door Jan Willem Dingemanse Op 9 november 1929 begon de Maatschappij voor Cinegrafle de Uitkijk als het eerste Nederlandse arthouse. Het ontstaan van dit theater was het directe gevolg van de oprich ting van de Filmliga twee jaar daar voor. Zij beloofde tegenwicht te bie den aan de kermisachtige exploitatie die in die tijd gebruikelijk was. Na twee jaar werden de banden tussen de Filmliga en de Uitkijk overigens weer doorgesneden. De Uitkijk bleef echter wel bestaan als arthouse. Vanaf de opening trok de Uitkijk een vast publiek.'D'uitenkijkers', zo wer den ze genoemd. Buitenstaanders konden vaak nauwelijks begrijpen wat bezoekers toch zagen in dat klei ne, pijpenla-achtige, ongezellige thea tertje. Charles Boost schreef daarover in 1967:'Waarschijnlijk was de radica le breuk met alles wat aan de traditio nele bioscoop herinnerde doorslagge- vend. Geen orkest, geen buffet, geen norico-ijschocolade, geen variété, geen reclameplaatjes.' Door de opkomst van de televisie begin jaren zestig halveerde de bezoe kersaantallen. De Uitkijk ging deel uit maken van het grote Meerburg-con cern. Eigenaar Piet Meerburg heeft tot juli van dit jaar met een onderbreking van de periode 1984 tot 1988 de Uitkijk verder geëxploiteerd als arthouse. Sinds 1 juli van dit jaar is de exploitatie van de Uitkijk weer in handen van de Maatschappij voor Cinegrafie. Om ervoor te zorgen dat de Uitkijk haar karakter als arthouse kan behouden is onlangs tevens de Stichting Vrienden van de Uitkijk opgericht. Naast het werven van donateurs zal deze stichting regelma tig festivalletjes organiseren. Het eer ste festival zal plaatsvinden in de maand november naar aanleiding van het 75-jarig bestaan. Elke dinsdag avond zal een klassieker worden ver toond die verbonden is aan de geschiedenis van de Uitkijk. Ontdek de onbegrensde mogelijkheden van bioscoopreclame 020 5022388 info@jeanmineurmediavision.nl www.jeanmineurmediavision.nl JEANMfNEUR med'aVI SlON I0SC0OPRECLAME "Per 1 september 2004. Ons bereik blijft groeien. Vraag naar onze actuele cijfers. 26 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 25