DE STAND VAN ZAKEN Piraterij in Nederland Illegaal gebruik van muziek, film en interactieve software blijft een groot probleem. In Nederland is 5.5% procent van de beroepsbevolking werkzaam in de auteursrechtelijke sector. Het auteursrecht is daardoor van aanzienlijk belang voor de werkgelegenheid en economie. O LLN mmptfo M ^Lj nummer 10 <^*r ISSN: 1567-9357 Tal van ontwikkelingen hebben er in de afgelopen jaren voor gezorgd dat piraterij zich niet meer beperkt tot handel door professionele daders of criminele organisaties. Door het explosief groeiend aantal breedband verbindingen, de toename in capaciteit van die verbindingen en de dalende prijzen ervan, kan in principe iedere consument gratis de allernieuw ste muziek, films, games en andere interactieve software downloaden en verspreiden. Dat gebeurt dan ook massaal.Waarom betalen voor iets dat je ook gratis kunt krijgen is het motto. Downloaden voor eigen gebruik is weliswaar toegestaan, maar uploaden niet want dat staat gelijk aan openbaar maken. In Nederland is de vreemde situatie ontstaan dat voor eigen gebruik mag worden gedownload van een illegale bron. Ook al heeft de Minister van Justitie aangegeven dat dit'niet zijn voorkeur geniet', het ware beter geweest als hij downloaden van illegale bron eenduidig verboden had.Tim Kuik, directeur van BREIN, verduidelijkt: "Bij het gebruik van peer-to-peer uitwisseldiensten zoals Kazaa of eMule wordt je bij het downloaden tegelijkertijd automatisch uploader en dat is dus illegaal." Ook de toegankelijkheid van digitaal kopiëren speelt een grote rol. Computers worden standaard met cd-brander en steeds vaker ook dvd-brander geleverd en de prijzen van branders zijn gedaald tot ver beneden de honderd euro. Met een relatief lage investering kunnen grote illegale verdiensten worden behaald met het kopiëren en verkopen van zelf gebrande cd's en dvd's. De muziek, films en games voor die illegale handel worden van het Internet geplukt. Daarnaast wordt het onder vrienden, kennissen, klasgenoten of collega's weggeven of ruilen van gebrande kopieën normaal gevonden. "Een kopie voor jezelf maken is toegestaan, maar het weggeven, ruilen of verkopen van deze kopieën is dat beslist niet. Je mag alleen voor je eigen gebruik kopiëren" zegt Kuik. Dat besef is er niet of nauwelijks en deze 'weggeefcultuur' zorgt dan ook voor een aanzienlijke inkomstenderving. Daarom worden er op de legale cd's en dvd's ook steeds vaker technologische beveiligingen tegen kopiëren gezet. Het omzeilen van zo een beveiliging is verboden, net als het verhandelen of verspreiden van omzeilingsmiddelen. Natuurlijk bieden de technologische ontwikkelingen ook kansen voor de enter tainmentindustrie. Die kansen worden ook benut; kijk bijvoorbeeld naar de explosieve toename van legale muziekdiensten op Internet, de experimenten met video-on-demand via Internet en online gaming. Handhaving tegen illegaal aanbod is noodzakelijk om zulke legale exploitatie via Internet een kans van slagen te geven.

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 11