Cd-r/dvd-r piraterij Georganiseerde cd en dvd piraterij BRtminfo B Professionele cd's en dvd's Piraterij en terrorisme Naast de illegale uitwisseling van muziek, film en games via Internet is de handel in zelfgebrande kopieën (op dvd-r of cd-r) al enige jaren een groot piraterij probleem in Nederland. De illegale content voor die handel wordt voornamelijk van het Internet geplukt. De handel in de illegale kopieën vindt vervolgens vaak plaats via advertenties op vraag- en aanbod sites op het Internet. Daarnaast heeft de piraterij op markten bijna uitsluitend betrekking op handel in zelfgebrande kopieën."Toch lijkt de schrik er een beetje in te komen bij de Nederlandse piraten" zegt Alex Woord, team leider opsporing bij BREIN."Ze zoeken steeds minder de openbaarheid voor hun illegale handel. We zien dan ook een toename in meldingen van handel via bestellijsten die circuleren op de werkplek of piraten die alleen in de eigen buurt handelen." Die schrik is terecht, piraten lopen niet alleen een gerede kans op gevangenisstraf en een forse boete maar ook op hoge schadeclaims. De handel in illegaal gekopieerde dvd-r's groeit helaas wel. Bijvoorbeeld op markten en op het Internet is duidelijk te zien dat de meeste aanbieders grotendeels zijn overgestapt op de verkoop van dvd-r's met hoofdzakelijk nieuwe speelfilms, verzamelingen muziekalbums in mp3- formaat of verzamelingen van allerhande soft ware. De cd-r is bijproduct geworden of wordt helemaal niet meer verkocht. De gebrande dvd-r is blijkbaar nog wel aantrekkelijk voor de consu ment. Bas Vissers, coördinator bij BREIN: "Zelf op Internet vinden, succesvol downloaden en branden van Nederlands ondertitelde speelfilms die nog niet officieel zijn uitgebracht of het downloaden van 40 muziekalbums is nog niet voor iedere consument weggelegd en hij blijkt dan ook bereid een paar euro te betalen voor een gebrande dvd." BREIN speurt actief naar aanbod van deze illegaal gekopieerde cd's en dvd's, zowel online als offline.Aanbieders van illegale schijfjes op Internet worden in principe eerst gewaar schuwd. Als zij hun handel niet staken volgt een schadeclaim.Als het illegale aanbod dermate nieuwe titels bevat of grootschalig is dat onmiddellijke actie noodzakelijk is wordt dossier ingediend bij de FIOD-ECD voor strafrechtelijke actie. Door de constante opsporing en de structurele civiel- en strafrechtelijke aanpak gaat het aanbod van illegale kopieën steeds verder ondergronds. Men weet dat BREIN actief is met het opsporen en handhaven en doet er alles aan om civiel- en/of strafrechtelijke actie te ontlopen. Een van de Internet experts bij BREIN zegt hierover: "Zo worden illegale kopieën steeds vaker via summiere advertenties op vraag- en aanbodsites aangeboden en nauwelijks nog via websites met complete catalogi en contactgegevens. In veel gevallen worden op vraag- en aanbodsites adver tenties geplaatst in de trant van 'Veel nieuwe films voor aantrekkelijke prijzen. Mail me voor meer info' Naast actie tegen de aanbieders zelf onderneemt BREIN ook actie om de advertenties met illegaal aanbod te verwijderen. BREIN werkt daarvoor samen met de vraag- en aanbodsites. De advertenties met illegaal aanbod worden door BREIN aan de beheerders gemeld die de advertenties vervolgens verwijderen en de adverteerder een waarschuwing sturen.Valt een illegale aanbieder toch in herhaling dan wordt nadere actie ondernomen door BREIN. De georganiseerde cd en dvd criminaliteit houdt zich in Nederland met name bezig met het professioneel persen en verkopen van cd's en dvd's met verzamelingen van de meest populaire muziek, films, games en software. Kuik:"Het persen gebeurt in buitenlandse fabrieken en de verkoop gaat buiten de reguliere winkels om, dus ook weer via Internet, op de werkplek, in de buurt of op de markt." Deze zware tak van de piraterij is in de afgelopen jaren steeds verder teruggebracht, maar blijft actief. Er valt nog steeds veel geld te verdienen aan de handel in illegale cd's en dvd's.Via allerlei nieuwe vormen probeert men het illegale product steeds aantrekkelijker te maken en in te spelen op de veranderende behoefte van de consument. "Zo zijn er niet alleen mp3 dvd's met 40 hele muziekalbums op een enkel schijfje maar ook verscheidene piratenlabels met dubbellaagse dvd's waar naast de gebruikelijke games, software en muziek ook meerdere films op staan" zegt Kuik. "Ook de bekende illegale muziek-cd's met een maandelijkse verzame ling van de grootste hits bestaan nog steeds en de strijd tegen deze vorm van piraterij is dus zeker nog niet gestreden. Hoewel de handel de afgelopen jaren steeds verder is teruggelopen blijven er periodiek nieuwe volumes uitkomen van een aantal bekende illegale labels. Blijvende aandacht door Justitie, het \Jy-ï antipiraterij team van de FIOD-ECD en BREIN is dan ook fc beslist noodzakelijk." Professionele piraterij wordt gezien als makkelijk geld verdienen. Georganiseerde criminelen wenden die verdiensten ook aan om andere criminele activiteiten mee te financieren. In Nederland zijn er herhaaldelijk verbanden aangetoond tussen drugshandel en piraterij. In het buitenland zijn zelfs verbanden aangetoond tussen piraterij en terrorisme. In Nederland is dat nog niet aangetoond maar het is zeker niet uit te sluiten. Harry Jongkind, projectleider van het bovenregionaal rechercheteam zegt hierover in een interview met De Telegraaf van zaterdag 25 september "Het is onzin om het verband tussen Nigerianen en terrorisme af te doen als flauwekul. Ik acht het waarschijnlijk dat er terroristische organisaties mee worden gefinancierd. De Nigeriaanse methode wordt waarschijn lijk gekopieerd door organisaties zoals Al Qaeda, IRA, ETA en PKK. Daar hebben we harde aanwijzingen voor. Ik hoor het ook van de FBI.Terroristen zoeken altijd naar manieren om snel en relatief risicoloos veel geld binnen te halen. Of het nu om illegaal kopiëren gaat van cd-tjes of dvd's, of internetzwendel". Q

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 12