Aanbod illegale bestanden via Internet 0 Samenwerking met service providers Mp3 websites Filesharing BREIN speurt actief naar aanbod van illegale bestanden met muziek, films en interactieve software en volgt meldingen op van internationale organisaties zoals IFPI en MPA en van andere buitenlandse antipiraterij organisaties. In de meeste gevallen wordt het aanbod via medewerking door service providers verwijderd. BREIN controleert altijd op feiten en rechten en meldt de inbreuk aan de service providers. Die sturen de illegale aanbieder een waarschuwing met het verzoek het aanbod te staken of sluiten de bestanden zelf af. Gevolg van deze intensieve samenwerking is dat het op Nederland gerichte aanbod van illegale bestanden meer en meer bij buitenlandse service providers wordt onderge bracht. Via de internationale samenwerking met buitenlandse antipiraterij organisaties wordt ook daar actie ondernomen om het illegale aanbod te stoppen. "BREIN is erin geslaagd een groot aantal van 's werelds grootste en populairste illegale mp3-websites te sluiten, waaronder www.21 stcenturymp3.com, www.supermusic.nu en www.mp3top40.net, die allemaal werden beheerd door Nederlanders" zegt de teamleider internet opsporing bij BREIN."Deze sites trokken tienduizenden bezoekers per dag, haalden honderdduizenden pageviews per dag en boden vaak materiaal aan dat nog niet legaal verkrijgbaar was." BREIN heeft de Nederlandse sitehouders herhaaldelijk verjaagd naar obscure serviceproviders en continu de (bronnen van) de illegale bestanden afgesloten. "Daardoor hadden de sitehouders veel werk aan het bijwerken van hun websites en bovendien waren veel links op de websites daardoor vaak niet werkend." BREIN had uiteindelijk de langste adem en een aantal sitehouders heeft het bijltje er inmiddels bij neergelegd. Anderen zijn bezweken onder de juridische dreiging van BREIN en hebben verklaard zich te zullen onthouden van piraterij middels het tekenen van een anti-piraterij verklaring. De uitwisseling van illegale bestanden via p2p- netwerken of filesharing diensten (uitwisseldien- sten) heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Op ieder moment zijn wereldwijd miljoenen gebruikers online via uitwisseldien- sten. Het eDonkey netwerk heeft daarbij het Fasttrack netwerk van Kazaa van de eerste plaats verdrongen. "Meer dan 95% van wat er via die netwerken wordt uitgewisseld is illegaal" zegt Kuik. "Enerzijds verschuilen deze diensten zich achter hun klanten door te zeggen dat zij geen controle hebben over inbreuk door hun klanten en anderzijds spelen deze diensten bewust in op dit misbruik door hun klanten. Zij doen dit door hun klanten vergaand te anonimiseren en door hen hogere downloadsnelheid te geven naarmate zij meer uploaden.Als het aanbieden van een uit- wisseldienst op zichzelf geen auteursrechtin breuk is, dan denk ik dat je toch aansprakelijk behoort te zijn voor het bouwen van je bedrijf op basis van massale inbreuk door anderen. Uitwisseldiensten zouden het juist mogelijk moeten maken om inbreuk aan te pakken in plaats van misbruik aan te moedigen. Dat lijkt mij ook voor het bestrijden van andere strafbare feiten van belang. Op het ogenblik wordt p2p software ontworpen met het oog de wet te ontduiken, daar wordt ook gebruik van gemaakt voor kinderporno bijvoorbeeld. Eigenlijk lokken uitwisseldiensten het plegen van strafbare feiten uit doordat zij handhaving van de wet frustreren. Daar zouden regels voor moeten komen." BREIN is ondertussen begonnen de inbreuk- makende klanten van uitwisseldiensten te wijzen op de onrechtmatigheid en zelfs strafbaarheid van hun illegale aanbod van muziek, film en inter actieve software. "Er komt steeds meer legaal aanbod via Internet" zegt Kuik "dat verdient een kans en daarvoor moet het illegale aanbod aan banden worden gelegd". Daarom verstuurt BREIN voorlichtende berichten (Instant Messages) naar Nederlandse gebruikers die via deze uitwisseldiensten auteursrechtelijk beschermde werken aanbieden. "Uiteindelijk zullen volhardende inbreukmakers een schade claim thuisgestuurd krijgen. Dan zal gratis uitwisselen van andermans werk toch nog duur uitpakken." Kuik erkent dat er weerstand is tegen de aanpak van individuele gebruikers van uitwisseldiensten, "maar"... zegt hij,"in de landen waar zo'n aanpak plaats vindt blijkt driekwart van de bevolking dat te begrijpen. Het verzet lijkt met name uit de hoek van internetters te komen die van oudsher vinden dat er geen enkele regeling van Internet zou moeten komen. Dat is een achterhaalde gedachte. Het is onhaalbaar gebleken van het Internet een free for all commune te maken. Ook bij Xs4all moet je gewoon betalen voor je gebruik. De Nederlandse overheid stelt dat'wat offline geldt ook online moet gelden'. BREIN onderschrijft dat.Voor het aanbieden en ver spreiden van andermans auteursrechtelijk werk heb je diens toestemming nodig. Net zoals je op de markt geen illegale kopieën mag verspreiden mag dat op Internet natuurlijk ook niet.Wat de internetconsument gevraagd heeft, gebeurt nu. Er komen steeds meer legale downloaddiensten. Cyberspace verandert van Wilde Westen in een legitiem distributiekanaal. Dat heeft veel voorde len voor service providers en content creators, maar ook voor de consument. Gebruiksgemak, kwaliteit, veiligheid en virusvrij. Handhaving tegen illegaliteit hoort bij die nieuwe wereld." In het bericht van BREIN wordt aanbieders uitgelegd dat zij een groot risico lopen voor hun computer en hun privacy. Illegale bestanden kennen immers geen kwaliteits- en viruscontrole en gebruikers van uitwisseldiensten geven vaak zonder het zelf te weten jan en alleman toegang tot hun computer en harde schijf. Daarnaast wordt er in het bericht nadrukkelijk op gewezen dat het aanbieden van muziek of andere content zonder toestemming van de rechthebbenden onrechtmatig en soms zelfs strafbaar is. Uiteindelijk zal BREIN verboden, dwangsommmen en schadevergoedingen vorderen van p2p gebruikers die ondanks de intensieve voorlichting nog substantiële hoeveel heden illegale bestanden aanbieden. In de eerste maand van de Instant Messaging campagne verstuurde BREIN bijna 100.000 berichten aan inbreukmakende p2p-gebruikers.

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 13