DOWNLOADEN mag (niet) m Webcasters opgelet! JAVI Deze opinie is eerder gepubliceerd in het Juridisch Tijdschrift voor Internet en E-Business (JAVI) als reactie op de stelling "Downloaden van illegale bron mag (niet)". Het antwoord op deze stelling is simpel: down loaden voor eigen gebruik mag, zelfs van illegale bron maar je mag niet uploaden (of anderszins ter beschikking stellen) zonder toestemming van de rechthebbenden. Dat antwoord is simpel maar het is wel vreemd en creëert een situatie die helemaal niet simpel is. Uploaden of ter beschikking stellen van 9 <B> a.*el Actueel .- Jaargang 3 nummer 4, augustus 2004 'oioion link! t abonneren toeken g«h.ltt vin 'Eu.c andermans intellectueel eigendom is immers vergelijkbaar met diefstal en dus is het down loaden vergelijkbaar met heling. Heling is bij wet verboden omdat je anders een legale afzetmarkt creëert voor gestolen goederen, dat zou diefstal aanmoedigen. Het is nog vreemder als je beseft dat het verkrijgen van een illegale cd wel heling is (en dus strafbaar) maar dat een illegaal aangeboden bestand van die cd downloaden wel mag. Ook al bevat dat bestand precies hetzelfde werk als die cd. Driedubbel vreemd is het als je beseft dat dit alleen voor muziek en beeld geldt maar niet voor computer games en software: die mag je dus niet downloaden van illegale bron. De Minister van Justitie heeft tot deze juridisch driedubbele spagaat besloten omdat je niet zou kunnen handhaven tegen illegaal downloaden (maar schijnbaar weer wel als het om computer games en software gaat).Wel heeft hij erbij gezegd dat'downloaden van illegale bron zijn voorkeur niet heeft'. Daar zullen niet veel inter netgebruikers rekening mee houden. De Minister is ten onrechte voorbij gegaan aan de logische systematiek van de wet. Die veroordeelt diefstal en dus ook het verkrijgen van het gestolen goed. De Minister laat dit systeem intact voor illegaal kopiëren en het verkrijgen van illegale kopieën maar niet voor illegaal uploaden en het down loaden van die illegale upload.Tenminste als het muziek en beeld betreft want games en software mogen toch weer niet van illegale bron gedownload worden. De wet is normerend: de wet stelt vast wat wel en niet mag. De mate waarin je de wet daadwerkelijk hand haaft staat daar in principe los van. De focus van de handha ving is inderdaad op het illegale aanbod en verspreiding maar dat betekent niet dat je daarom zelfs de opzettelijke gebruiker van dat illegale aanbod wettelijk moet vrijwa ren. Zeker niet als je vervolgens die gebrui ker toch op het hart drukt dat het gebruik van illegale bron wel onethish is. Laat de wet dat dan ook zeggen. Het vreemde van het toestaan van downloaden van illegale bron wordt duidelijk als je het gebruik van p2p uitwis- seldiensten bekijkt.Vrijwel alle aanbod op die diensten betreft auteursrechtelijk beschermde bestanden en is daarmee illegaal. De gebruiker die een bestand uit dat illegale aanbod down- loadt mag dat.Tegelijkertijd wordt het gedown- loade bestand opgeslagen in de'shared folder' dat het p2p programma op de harde schijf van de gebruiker heeft geopend. Daar staat het dan ter beschikking van alle andere p2p gebruikers die dit bestand willen downloaden. De legale downloader van het illegaal aangeboden bestand is daarmee tegelijkertijd zelf ook illegale aanbieder van hetzelfde bestand geworden. Om zichzelf weer te legaliseren zal de gebruiker zijn 'shared folder' moeten afsluiten.We leggen op Mensen die radio willen maken op Internet hebben een licentie nodig van zowel BumaStemra (voor auteursrechten) als Sena (voor naburige rechten). Die licenties moeten in principe vooraf worden aangevraagd maar soms is enige voorlichting nodig en die wordt dan ook gegeven. Indien een webcaster weigert een licentie af te nemen maar toch doorgaat met zijn Internet radiostation dan wordt BREIN ingeschakeld om de inbreukmaker aan te pakken. Hoewel BREIN altijd zal proberen de zaak civielrechtelijk te beslechten, zal bij flagrante inbreuk aangifte gedaan worden bij de FIOD-ECD. Zie voor meer informatie over muziek op Internet: www.bumastemra.nl en www.sena.nl www.brein.info uit hoe je dat eenvoudig kunt doen. Natuurlijk is het belangrijk dat de consument de mogelijkheid krijgt om ook via het internet van muziek en andere entertainment te genieten. Daar komen nu in toenemende mate legale distributiemodellen voor. Dat wil zeggen dat de makers, artiesten en producenten beloond worden voor hun werk. Om die legale internet distributie een kans te geven zal er gehandhaafd moeten worden tegen illegale distributie. Dat is goed mogelijk want illegaal aanbod van bestanden is onrechtmatig en, als het opzettelijk gebeurt, een strafbaar feit: een misdrijf zelfs. Maar het zou pas echt simpel en duidelijk zijn als de wet ook voor het internet zou bepalen dat je geen van misdrijf afkomstige bestanden behoort te gebruiken. Op zijn minst een schoonheids foutje. Noot: Omdat bij p2p uitwisseldiensten elke downloader automatisch uploader wordt is het gebruik van zulke diensten voor het verkrijgen van muziek, film of interactieve software af te raden voor een ieder die aansprakelijkheid wil vermijden. Sommige p2p uitwisseldiensten zoals bijvoorbeeld eMule, verhinderen hun klanten zelfs de 'shared folder' af te sluiten. Je kunt je afvragen of dit te goeder trouw is of dat zo'n dienst daarmee inbreuken en strafbare feiten mee uitlokt. Mogelijkerwijs zouden klanten die aansprakelijk gesteld worden voor schade die kunnen proberen te verhalen op zulk soort p2p uitwisseldiensten.

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 15