Straffen tegen piraten Georganiseerde criminaliteit veroordeeld Piraat VMU Jaarlijks voeren de strafrechtelijke autoriteiten ongeveer 1000 onderzoeken uit naar piraterij van muziek, film en interactieve software. Piraterij is strafbaar gesteld als misdrijf en het komt niet zelden voor dat forse straffen worden uitgedeeld tegen personen of organisaties die zich bezighouden met het illegaal verspreiden van muziek, films en inter actieve software. Hier volgen twee voorbeelden; een over georganiseerde criminaliteit en een over een individuele piraat. De Utrechtse rechtbank heeft drie verdachten veroordeeld tot gevangenisstraffen en geldboetes voor het leiding geven of deelnemen aan een criminele organisatie. De drie stonden aan het hoofd van de organisatie die periodiek de zoge naamde Crazybytes,Twilight en Moviebox cd's en dvd's uitbracht. Dat zijn illegale verzamelingen van de meest populaire muziekfilms en software. Die werden voor prijzen van ongeveer 20 tot 40 euro verkocht. Een 43-jarige man is veroordeeld 30 maanden gevangenisstraf en een geldboete van 50.000 euro.Twee 36-jarige mannen zijn veroordeeld tot respectievelijk 30 en 20 maanden gevangenisstraf en een geldboete van 25.000 euro.Twee van deze hoofdverdachten waren al eerder veroor deeld tot gevangenisstraffen van 5 jaar inzake geweldsdelicten. Die veroordeling kwam in hoger beroep nadat zij in eerste instantie tot 4,5 jaar waren veroordeeld. Het ging daarbij om vrijheidsberoving, mishandeling en afpersing. Daarnaast zijn de drie mannen veroordeeld voor overtreding van de Auteurswet, waarbij ze het laten persen, invoeren, verveelvoudigen en ter verspreiding aanbieden van illegale cd's en dvd's als beroep of bedrijf uitoefenden. Het ging in totaal om ruim 400.000 cd's en dvd's. De recht bank oordeelde dat de openbare orde hierdoor ernstig geschaad is. De rechtbank omschreef het bedrijfsmatige karakter en de omvangrijke schaal van het productieproces, de onderlinge taak verdeling en de organisatiegraad als zorgelijk. Het gewelddadige en bedreigende karakter binnen een atmosfeer van angst zorgde er volgens de rechtbank voor dat de criminele organisatie jaren kon voortbestaan. Er volgt een ontnemingsvordering tegen deze drie mannen om het wederrechtelijk verkregen voordeel van hen af te nemen. Gezien de omvang van de han del en de hoge prijzen die voor dit soort illegale cd's en dvd's gevraagd werden, verwacht BREIN dat deze in de miljoenen euro zal lopen. Een week eerder werden al zes medeverdach ten, waaronder drie studenten die de bron kopieën voor de cd's en dvd's maakten en pro grammeerden, veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van zes maanden, werkstraffen van 120 tot 180 uur en geldboetes variërend van I 500 tot 6000 euro. De zes mannen zijn even eens veroordeeld voor deelneming aan een criminele organisatie en overtreding van de Auteurswet.Tenslotte zijn tegen de drie studenten ontnemingsvorderingen toegewezen van 10.000 euro. Zij kregen een maandelijkse betaling van de criminele organisatie voor hun diensten, die onder meer inhielden dat zij de gewenste muziek, films en software van het internet haalden met behulp van het snelle universiteitsnetwerk. Dit is een voorbeeld van de vele strafzaken die in de afgelopen jaren tegen georganiseerde piratenbendes zijn gevoerd. Als gevolg van de hoge straffen en ontnemingsvorderingen is het aandeel van de georganiseerde piraterij in Nederland fors afgenomen. Piraat VMU was sinds enkele jaren actief met het kopiëren van cd's met muziek, films en software die hij via Internet te koop aanbood. In 2002 werd de man naar aanleiding van een BREIN dossier aangehouden door de toenmalige strafrechtelijke opsporingsdienst BumaStemra (ODBS), die in de woning van de verdachte een aantal cd-branders en illegale bronkopieën aantrof en proces-verbaal tegen hem opmaakte. In 2003 ging de piraat opnieuw in de fout en werd door de FIOD-ECD aangehouden (die inmiddels de ODBS had overgenomen). Onlangs stond de piraat terecht voor de rechtbank in Rotterdam. Op de zitting betichtte de advocaat van de verdachte de opsporingsambtenaren van de ODBS FIOD-ECD van uitlokking. Bovendien zou de man na BREIN publicatie over de eerste aanhouding door een groep criminele kampbewoners zijn bedreigd en daarom zijn activiteiten op hun aandringen hebben voortgezet. De rechter oordeelde dat van uitlokking was geen sprake was omdat de piraat zelf producten aanbood op het Internet en er in het geheel geen sprake was geweest van een aankoop door de ODBS of FIOD-ECD. Stichting BREIN had een aankoop verricht en vervolgens aangifte gedaan bij de FIOD-ECD. Daar is helemaal niets mis mee, aldus de rechter. Ook vond de rechter de bedreiging door kamp bewoners niet overtuigend bewezen, onder andere omdat er geen enkele getuige was opgeroepen die deze bedreiging kon bevestigen en er bovendien geen aangifte was gedaan. De publicatie die aanleiding tot de bedreiging zou hebben gegeven was volledig geanonimi seerd en met toestemming van de toenmalige Officier van Justitie gepubliceerd dus ook daarmee was correct gehandeld.Tijdens de zitting benadrukte de huidige Officier van Justitie dat hij het belangrijk vindt dat er wordt gepubliceerd over civiel- en strafrechtelijke acties tegen piraterij omdat van deze publicaties een grote preventieve werking uitgaat. Piraat VMU werd veroordeeld tot een taakstraf van 240 uren en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast is een ontne mingsprocedure gestart, waarbij in ieder geval de bewezen minimaal door de verdachte genoten winst van ongeveer 13.000 euro zal worden gevorderd. Tot slot volgt BREIN de zaak civiel op en eist een anti-piraterijverklaring en eventueel schadevergoeding namens de rechthebbenden. Deze zaak is slechts een voorbeeld van de vele strafzaken die er tegen dergelijke individueel opererende piraten worden gevoerd. Regelmatig worden er net als in deze zaak door de verdediging ongefundeerde beweringen gedaan om het eigen strafbare gedrag te rechtvaardigen. Door de zorgvuldige uitvoering van de piraterijbestrijding worden deze beweringen altijd weerlegd. Q

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 17