Notice and Takedown Procedures BREIN tekent hoger beroep aan in Zoekmp3-zaak m BRElHinfo Met betrekking tot het aanbod van illegale inbreukmakende digitale bestanden met muziek, film en inter actieve software speurt BREIN actief naar inbreuken en ontvangt meldingen van publiek en rechthebbenden. BREIN controleert al deze informatie op rechten en feiten alvorens een eigen melding aan Service Providers (ISP's) te doen. BREIN heeft werkafspraken gemaakt met de meeste ISP's. Meldingen van BREIN zijn betrouwbaar, worden vertrouwd en BREIN geeft een vrijwaring aan de SP indien deze aange sproken zou worden naar aanleiding van actie ondernomen op basis van de melding. BREIN fungeert als meldpunt voor online piraterij van muziek, film en interactieve software. In de praktijk betekent dit dat meldingen van BREIN bij de ISP leiden tot onverwijlde inlichting door de SP aan de aanbieder (sitehouder) van (meestal links naar) de illegale bestanden. Die verwijdert in meer dan 95% van de gevallen direct de illegale content. De overige 5% verdwijnt na enig aandringen.Toch is de samen werking vaak wisselvallig van aard vanwege het verloop van medewerkers aan de zogenaamde abuse afdelingen bij de SP's. Ook zijn er enkele kleinere SP's die het linken naar illegale bestan den niet als onrechtmatig zien. Aanbieders (content providers) van (links naar) dit soort inbreukmakend materiaal zijn vanzelf sprekend juist geïnteresseerd in dit soort SP's en plaatsen hun bestanden vervolgens in het buitenland bij SP's waar de verwijdering van zulke illegale bestanden het langst duurt. Hierover is uitwisseling van informatie onder illegale aanbieders elkaar en ook een levendige uitwisseling van de adressen van de bestanden zelf.Tevens gebruiken zulke aanbieders vaak software om het de adressen van de bestanden te verhullen zodat zij niet door andere inbreuk makers voor op hun eigen linksite gebruikt kunnen worden (en de opsporing door piraterij bestrijders bemoeilijken). De nieuwste generatie illegale aanbieders van links naar onrechtmatig openbaar gemaakte bestanden doet zich voor als portalsite met geverifieerde links naar illegale bestanden op p2p uitwisseldiensten of als zoek machine met een verzameling van links naar ille gale bestanden elders. De meeste sites verkrijgen hun inkomsten door pop-ups van adverteerders op hun site. Zij werken er aan om hun site in de lucht te houden door zo snel mogelijk van SP te verwisselen in geval zij gemaand worden hun inbreuken te staken en om werkende bestanden aan het einde van de links te plaatsen. Meestal gaat het om zeer recente en populaire muziek, films en interactieve software, soms zelfs voor dat deze legaal is uitgebracht.Vanzelfsprekend neemt de interesse van de consument af naar mate het product ouder dan wel minder populair is. BREIN is dan ook gebaat bij snelle actie door SP's op haar meldingen. Het is duidelijk dat online piraterij niet of nauwelijks effectief valt te bestrijden zonder medewerking van de SP's. In 2004 bepaalde de rechter in Haarlem dat de website Zoekmp3 niet zelf illegale bestanden openbaar maakt door het aanbieden van links naar zulke illegale bestanden. Ook oordeel de de rechter dat het aanbieden van die links op zich niet onrechtmatig is. Dat wordt anders als Zoekmp3 een betrouwbare melding krijgt over links naar illegale bestanden. Dan moet Zoekmp3 adequate actie ondernemen om zelf aansprakelijkheid te ontlopen. Zoekmp3 had de rechter gevraagd om zich uit te spreken over de rechtmatigheid van haar site. BREIN vindt dat de hele site verbo den moet worden. "In de praktijk betekent deze uitspraak dat Zoekmp3 na een BREIN melding links naar illegale bestanden zal moe ten verwijderen om aansprakelijkheid te ver mijden" zegt Tim Kuik, directeur van BREIN, "dat is vergelijkbaar met buitenlandse uitspra ken over service providers zoals IFPI/Belgacom en RIAA/Napster." Maar Zoekmp3 is geen service provider en ook geen echte zoekmachine dus is er voor BREIN alle aanleiding om in hoger beroep te gaan. "Wij vinden de motivering van de uitspraak niet overtuigend. De rechter heeft geen rekening gehouden met de manier waarop Zoekmp3 te werk gaat en de enorme hoeveelheid illegaal muziekaanbod op het Internet" zegt Kuik. "Hoewel de website inmiddels uit de lucht is vinden wij nog steeds dat die werkwijze onrechtmatig is en moet worden bevonden. Ondanks de naam Zoekmp3 gaat het niet echt om een zoek machine. Zoekmp3 maakte een legde een verzameling aan van links. Daarbij bleek duidelijk dat zij het onderscheid tussen legale en illegale bestanden goed konden maken. Zij maken bewust gebruik van de inbreuk van anderen. Bovendien vinden wij dat Zoekmp3 een onmisbare schakel is in de keten van openbaarmaking van illegale muziekbestanden die anders praktisch onvindbaar zijn. Daarom hebben wij beroep aangetekend en vragen zo een hogere rechter om zich hierover uit te spreken."

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 18