Platform Filmdiefstal: Piraterij is een misdrijf EB Bedrijven en instellingen lijden schade door piraterij op de werkplek Het Platform Filmdiefstal.nl is een initiatief van de brancheorganisaties NVPI (videomaatschappijen), de NVGD (entertainmentwinkels), de NVDO (videotheken), de NVB (bioscopen), NVF (filmmaatschappijen) en representanten van niet aangesloten bedrijven. Het platform wil de piraterijproblematiek via voorlichting onder de aandacht brengen van de consument en medewerkers in de entertainment- branche. Twee trailers stellen dat het verspreiden van illegale DVD's of het uitwisselen van illegale films op Internet is te vergelijken met diefstal: 'Piraterij is een Misdrijf'. De trailers draaien in de bioscoop en worden opgenomen op de nieuwe DVD's van alle deelnemende bedrijven. Op de website www.filmdiefstal.nl kan de consument verdere informatie kan vinden over piraterij. Naast de consument wordt ook het personeel in de entertainment- branche benaderd via een regelmatig verschijnende nieuwsbrief. Onder het motto 'Piraterij gaat over jouw werk' worden de medewerkers opgeroepen zich actief uit te spreken tegen piraterij. Die heeft immers directe invloed op de werkgelegenheid. Tijdens de presentatie van het project werd in het bijzijn van een groot aantal journalisten een berg illegale dvd's vernietigd.Ter afsluiting werd op Het Binnenhof het'Tweede Dinsdag van September koffertje' met informatie over de campagne overhandigd aan CDA-kamerlid en lid van de vaste kamercommissie voor Justitie mr. drs. Nicolien van Vroonhoven-Kok. Films maken kost veel geld, ze bij de consument brengen nog meer. Dat moet allemaal betaald worden en dat levert veel belastinginkomsten op voor de overheid. Piraterij brengt de productie in gevaar en schaadt werkgelegenheid, economie en belastinginkomsten. BREIN komt regelmatig individuen op het spoor die zich vanaf hun werkplek bezig houden met piraterij van muziek, films en interactieve software. Zo zijn onder andere al een Internet hosting provider, militaire kazerne, overheidsinstelling, zorgverzekeraar, elektronicaconcern, exclusieve (merk)kledingwinkel en een groot warenhuis voorbij gekomen. In de meeste gevallen gaat het daarbij om aanbod van illegale cd's en dvd's die via bestellijsten onder het personeel of, bijvoorbeeld via het Internet, zelfs naar buiten het bedrijf aan de man worden gebracht. Naast het feit dat deze werknemers een strafbaar feit plegen, piraterij is immers een misdrijf, en de rechthebbenden schade toebrengen met hun activiteiten, schaden zij ook hun werkgever. Niet alleen doordat ze zich in hun werktijd met andere dingen bezighouden maar ook doordat ze de naam en het imago van hun werkgever op het spel zetten. BREIN kent diverse incidenten waarbij illegale aanbieders op het Internet gebruik maakten van een emailadres van hun werkgever. Naast civiele of strafrechtelijke actie tegen de individuele aanbieder, neemt BREIN altijd contact op met het management van het betreffende bedrijf of instelling. Doel daarbij is de gedragsregels waar nodig aan te scherpen en opnieuw onder de aandacht van de werknemers te brengen. Daarnaast verstrekt BREIN informatie hoe misbruik van het bedrijfsnetwerk en computers kan worden voorkomen. Vorig jaar hebben Buma/Stemra en NVPI een brochure over dit onderwerp verspreid. Deze is te downloaden via

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 23