Theo van Gogh /fHUIZENGAGROUP uizenga denkt ook aan de jeugdige bezoekers! C in memoriam Dinsdag 2 november 2004. Vanaf het moment dat de abstractie van het bericht van Theo's dood zich langzaam vervormd tot een onhan teerbare en onaanvaardbare werkelijk heid, projecteerde zich in mijn gedachten een opwindende film van ruim twintig jaar gedeeld lief en leed. Het is een film waarin Theo de hoofd rol speelt van iemand die een brui send vat is van talloze emoties en karaktereigenschappen, en waarin vooral warmte, gulheid, geamuseerd heid, onzekerheid en loyaliteit de boventoon voeren. Theo hield van tradities en vanzelf sprekendheden. Altijd wanneer er weer een uitgever de durf had gehad om zijn vlijmscherpe en daardoor soms ook zo uitzinnig humoristische columns te bundelen, kwam hij kraai end van plezier langs om ons vers van de pers een exemplaar te brengen, waarin hij dan met zijn karakteristie ke handschrift de gebruikelijke opdracht had geschreven:'voor Hans, met een plechtige knipoog'. Als Theo misschien ooit vroegtijdig zou sterven, dan leek zoiets eerder te kunnen gebeuren in het harnas op een filmset, dan door de kogels van een extremist. Als een 'Fassbinder van de Lage Landen' smeet hij het liefst dag en nacht met zijn soms exceptio nele talenten. Filmen was voor hem het allerleukste wat er is. Dat zijn haast en ongeduld hem soms belem merde om zijn film een juiste balans te geven, deerde hem niet altijd. Er was - terecht - altijd weer een volgende film. Theo was wars van enige vorm van hypocrisie. Zo zou hij hartelijk gelachen hebben om het persbe richt dat de Nederlandse 'filmwereld' (dat wil zeg gen de brancheorganisa ties en de diverse fond sen) op de dag van zijn dood verstuurde en waarin hij niet alleen als filmmaker werd geprezen, maar waar in ook gewag werd gedaan van het feit 'dat Van Gogh niet een man was die bij tegenslagen bij de pakken neerzat. In zijn meer dan twintig jaar lange filmloopbaan beeft hij op vernuftige wijze vele hinder nissen genomen'. Een van die 'hinder nissen' was namelijk het feit dat zijn film projecten maar hoogst zelden werden onder steund door diezelf de Nederlandse fondsen. Ook zou hij meewa rig zijn hoofd heb ben geschud bij het aanhoren van al die vermeende 'vrien den' en 'vriendin nen', die vlak na zijn dood als ijdele pisse bedden onder de tegels vandaan kropen, om het hoogste woord te voeren over hun vriendschap met Theo. In de laatste secon den van zijn leven schijnt Theo zijn moordenaar gesmeekt te hebben om genade. Het was een natuurlijke en instinctieve impuls om zich vast te klampen aan het leven, waar hij zo hartstochtelijk aan verknocht was geraakt als vader van zijn zoon Lieuwe, een leven dat alleen al om die reden nog veel en veel langer had moeten voortduren. De plechtige knipoog. Theo van Gogh: onmisbaar en onvervangbaar. Hans Pos - 36 zitjes in één systeem - makkelijk opstapelbaar - verrijdbaar - eenvoudig op te bergen Postbus 9434 I 3506 GK UTRECHT Telefoon (030) 261 39 13 i Telefax (030) 261 67 68 E-mail: info@huizenga.nl t www.huizenga.nl HOLLAND FILM NIEUWS - 5

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 29