feature In co-production with fibrocit Erik Engelen: 'De independents hebben te maken met een bewustere filmkijker, die iets minder vatbaar is voor filmdiefstal. Cineseat NV Hospitaalweg lb B-8510 Marke-Kortrijk België tel.: +32(0)56 22 56 99 t.potteau@cineseat.be voor Nederland: ■31 (0) 78 676 25 98 info@hansmayer.nl 8 leeftijd.'Een docent van een school in Bergen op Zoom heeft voor 1.500 leerlingen Shark Tale vertoond. Die is listiek standpunt verkondigen dat informatie op het Internet vrij moet zijn!' nog helemaal niet verkrijgbaar! Daar zijn ze nog niet mee klaar!' Ook Phil van der Linden heeft haar eigen ervaringen met illegale kopieën. 'Anderhalf jaar geleden werden wij geconfronteerd met grote aantallen illegale DVD's van Dessert Heart, één van onze klassiekers, net op het moment dat wij de film zelf op DVD wilden uitbrengen. Ze hadden onze meister gebruikt, dat konden we zien aan de aftiteling. We hebben duizen den euro's aan een advocaat uitgege ven, maar er was niets aan te doen.' Wilco Wolfers:'Ik vind het ongehoord dat de rechten op films met voeten worden getreden. Er is een generatie die niet snapt dat je voor film moet betalen. Dit zal gevolgen hebben voor de distributie van titels. Mijn zorg is dat de breedte van het pakket verlo ren gaat, dat de markt steeds meer hitdriven wordt. Films als Troy en Tbe Incredibles zullen er niet onder lijden, maar het gaat ten koste van gewoon goed gemaakte thrillers als Taking Lives.' Is de coalitie van distributeurs, bioscoopexploitanten, video branche en de retail in staat om de politiek de ernst van de situa tie te laten inzien? Wolfers:'We zijn nu met de campagne tegen filmdiefstal bezig. Die richt zich op een mentaliteitsverandering en dat kan jaren in beslag nemen. Wat ik belangrijker vind, is dat de politieke visie verandert. We zitten in Nederland met de idiote situatie dat uploaden mag, ook al gaat het om illegaal verkregen materiaal, maar downloaden niet. Dat is voor nie mand te begrijpen. En ik hoor dan de mediawoordvoerders, met de PvdA voorop, een soort idealistisch journa- Wat kan de branche zelf doen om het tij te keren? Danker: 'Ik denk dat we de content zelf zo snel mogelijk beschikbaar moeten stellen, online. Wolfers: 'Je wint de oorlog niet door alleen te zeggen: dat kan en dat mag niet en we gaan je pakken, zoals de MPA in Amerika nu doet. We moeten er inder daad naar toe dat we films aanbieden via het Internet, zodat mensen die tegen een rede lijke vergoeding kunnen streamen of doivnloaden.' Engelen:'We kun nen in dat ver band profijt trek ken van het suc ces van I-tunes van Apple.' Wat zal het legaal binnen halen van films voor het bioscoopbezoek betekenen? Engelen:'Kijk naar de opkomst van de televisie in de jaren'50.Toen dacht ook ieder een dat het met de film afgelopen zou zijn. Ik hoor toch van veel mensen om mij heen dat zij liever een film zien met honderd mensen om hen heen, als een sociaal evene ment, dan alleen in hun fantasti sche dolby sur- round thuisbioscoop.' Wolfers: 'Maar als je de omzet van home entertain ment afzet tegen die van film, dan blijft film steken op 28%. Ik verwacht dat de omzetstromen bij de studio's anders gaan lopen met als gevolg dat de windows in steeds kortere inter vallen op elkaar zullen volgen.'Van der Linden: 'Er zijn veel mensen die nu DVD's kopen van films die ze in het verleden hebben gemist. Dat zijn mensen die je bijna nooit in de bios coop ziet.'Van Praag:'Kleine distribu teurs zullen daarom het loodje leg gen. Niet die van arthouse films, maar de Moonlights, die zich met main- stream films bezighouden.' Danker: 'Maar tegelijkertijd zal de aandacht voor het medium toenemen. Doordat mensen meer films zien, via video on demand en op DVD's, wordt de ken nis van film veel groter en zijn ze ook nieuwsgierig naar nieuwe films van HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 32