techniek 21 laat de drie digitale projectoren zien, die in het theater staan opgesteld. De Barco DP100, met een server van EVS, staat gebroederlijk naast de Cinemeccanica Victoria 5.'Eigenlijk is het een zeer luxe beamer', aldus Enrico,'en de server is niets anders dan een moderne PC, maar dan wel een met een harde schijf van 700 gigabyte.' Enrico is enthousiast over de nieuwe technologie. 'Digitale cinema is ver schrikkelijk mooi om te zien, het is helder en het beeld staat perfect stil.' Bij de feestelijke opening van de bios coop werd The Incredibles digitaal als premièrefilm vertoond, maar voor de zekerheid draaide een 35 mm kopie met enige vertraging mee. 'We hebben dat van tevoren een paar keer geoe fend en als je dan na een tijdje digitaal kijken overschakelt naar film, vind je dat er niet meer uit zien. Dan ben je helemaal afgekickt op 35 mm.' IT-ers Als voorbereiding zijn de operateurs van Utopolis Almere een dagje op bezoek geweest bij collega's in Turnhout, die al een tijdje met de digitale projector werken. Enrico Karg:'Het is niet zo dat iedere thea termanager of servicemedewerker zon apparaat kan bedienen. Iedereen kan op play drukken, maar er komt toch wel wat meer bij kij ken dan dat. Ik ben er van overtuigd dat er genoeg te leren is. We zijn nu twee weken open en ik denk dat ik het redelijk onder de knie heb, maar ik weet nog lang niet alles, mis schien pas zo'n 30%.Toch zal het vak operateur langzaam uitsterven. Is hij daar rouwig om? Enrico ant woordt lachend dat hij dan hopelijk leraar Engels is.'Toch zou het jam mer zijn als 35 mm-film verdwijnt. Digitale projectie is mooier, maar 35 mm is toch echt film.' De Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten, verantwoor delijk voor de operateursopleiding is vooralsnog niet van plan om cur sussen te gaan ontwikkelen, omdat onduidelijk is wat er op te leiden valt. Frank van der Putte, manager verenigingszaken: 'Zolang er meer vraagtekens dan antwoorden ten aanzien van digitale cinema zijn, zal dat ook wel zo blijven. En zoals ik het inschat, gaan er nog vele jaren overheen voordat digitale cinema grootschalig geïmplementeerd gaat worden. Maar dat de operateur in de klassieke zin gaat verdwijnen moge duidelijk zijn. Ik denk dat iedereen die een beetje met compu terapparatuur om kan gaan ook digitale projectieapparatuur kan bedienen. Maar misschien kun je straks gewoon volstaan met IT-ers en heb je helemaal geen specifieke training meer nodig.' HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 45