Loonkosten bij arbeids ongeschiktheid zijn te verhalen NVB Stel, uw werknemer raakt arbeidsongeschikt door een ongeval. Dan bent u als werkgever verplicht het loon van deze werknemer door te betalen: u moet altijd het boete kleed aantrekken. Bij de loondoorbetalingsverplichting wordt niet beoordeeld wat de oorzaak van de arbeidsonge schiktheid is. Maar, wanneer de schuld van het ongeval bij een derde ligt, kan het netto doorbetaalde loon worden verhaald. Hoe werkt dit? 25 Door Nico Tijm Sinds 1996 kunt u het netto doorbe taalde loon zelf verhalen. Omdat het verhalen van loon ingewikkeld en tijdrovend kan zijn, wordt dit werk veelal uitbesteed aan hierin gespecia liseerde bureaus. De Ziektewet werd tot de privatisering per 1 maart 1996 volledig door de bedrijfsverenigingen (nu Uitvoeringsinstelling Werknemers verzekeringen) uitgevoerd. Hoe is de stand van zaken nu? Door het in wer king treden van de Wet Uitbreiding Loondoorbetalingsverplichting bij Ziekte (WULBZ) werd iedere werkge ver verplicht om bij volledige arbeids ongeschiktheid van een werknemer gedurende maximaal 52 weken 70% van het loon door te betalen. In veel CAO's werd opgenomen dat bij het eerste jaar van arbeidsonge schiktheid een aanvulling op het loon volgde van 30%. Bovendien werd veel al geregeld dat er na 52 weken arbeidsongeschiktheid bij een WAO- uitkering een aanvulling op het loon volgde van maximaal 30% in het eer ste WAO-jaar. Voor het tweede WAO- jaar werd dan veelal een aanvulling van maximaal 20% geregeld. Verzekering Sinds 1 januari 2004 is een werkgever verplicht maximaal 104 weken door te betalen bij arbeidsongeschiktheid. Het eerste jaar maximaal 70% (met eventueel een aanvulling vanuit de CAO) en het tweede jaar maximaal 70%. Pas als de werknemer daarna nog arbeidsongeschikt is, komt de WAO in zicht. De financiële gevolgen van de invoering van de WULBZ per 1 maart 1996 en de wijziging met betrekking tot de verlenging van de loondoorbetalingsverplichting per 1 januari 2004 komen volledig voor rekening van de werkgever. Dit risico kan het bedrijf afdekken door een ziekteverzuimverzekering voor de werknemers af te sluiten. Met als gevolg dat de werkgever wordt geconfronteerd een aanzienlijke pre miedruk. Deze kan slechts worden gedempt door een eigen risico met de verzekeraar af te spreken. Dit eigen risico kan worden genomen in tijd of in geld. Denk bij dat laatste aan een stop-loss verzekering. Bij de stop-loss verzekering draagt de werkgever de loondoorbetalingsverplichting. Als het totale bedrag dat de werkgever in een verzekeringsjaar aan loon moet doorbetalen, een bepaalde grens over schrijdt, dan is het meerdere voor rekening van de verzekeraar. Veel bedrijven hebben besloten om volledig eigenrisicodrager te worden. Dit houdt dus in dat alle lasten ten gevolge van de loondoorbetalingsver plichting voor rekening komen van deze werkgevers - ook al is de arbeidsongeschiktheid ontstaan door toedoen van een derde. Regresrecht In het Burgerlijk Wetboek is opgeno men dat de ondernemer zijn financië le gevolgen van de loondoorbetalings verplichting kan verhalen op degene die aansprakelijk is voor het ontstaan van de arbeidsongeschiktheid van zijn werknemer. Op grond van de Ziekte wet bestond er voor de bedrijfsvere nigingen (nu Uitvoeringsinstelling Werknemersverzekeringen) de moge lijkheid om het uitbetaalde ziekengeld rechtstreeks te verhalen op de per soon die de arbeidsongeschiktheid heeft veroorzaakt. De werkgever heeft dit schadevergoedingsrecht, het zoge noemde regresrecht ook sinds 1 maart 1996. Roekeloosheid Bij het instellen van regres door de werkgever is het volgende van belang: - Het gaat om schuldaansprakelijk heid. Dit betekent dat degene die de schade heeft toegebracht dit willens en wetens heeft gedaan. Bijvoorbeeld HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 49