NVB als iemand door verkeersovertredin gen schade heeft veroorzaakt. - De werkgever heeft slechts een regresrecht voor het nettoloon. Hij kan niet meer vorderen dan wat door de werknemer aan schade zou zijn geleden als er geen loondoorbeta lingsverplichting bestond. - Als de aansprakelijke persoon een eigen werknemer is, heeft de werkge ver dit regresrecht alleen als de scha de is veroorzaakt door opzet of bewuste roekeloosheid van die werk nemer. Getraceerd Ondanks dat het regresrecht al jaren in het Burgerlijk Wetboek is opgeno men, wordt het uitvoeren van dit recht vaak achterwege gelaten. Oorzaken zijn hiervoor wel te vinden. Het instellen van regres vereist een specialistische aanpak. Niet alleen moet de aansprakelijkheid worden uitgezocht en vastgesteld, ook de aan sprakelijke wederpartij moet worden getraceerd, het medisch causale ver band tussen het ongeval en de loon schade moet worden aangetoond, de loonschade moet worden berekend en de vordering moet worden inge diend en uiteraard geïncasseerd.Voor incasso is veelal discussie. Regres kan worden ingesteld binnen drie jaren nadat de arbeidsongeschiktheid is ontstaan. Ernstig letsel Een voorbeeld uit de praktijk: in het weekeinde gaat mevrouw Dekkers met haar auto op bezoek bij haar vriendin. Plotseling moet zij remmen bij het verkeerslicht. De bestuurder van de auto achter haar schat de ver keerssituatie volledig verkeerd in en doet een laatste poging een botsing te vermijden, maar helaas. Van beide auto's is weinig meer over, maar erger, mevrouw Dekkers moet worden afge voerd naar het ziekenhuis. Daar wordt geconstateerd dat zij ernstig letsel heeft opgelopen; zij verblijft enkele weken in het ziekenhuis en moet naar een revalidatiecentrum. Uit onderzoek is gebleken dat zij bij dit ongeval een whiplash heeft opge lopen. Na ruim tien maanden afwezig heid hervat zij toch weer haar werk zaamheden. Zij werkt bij de firma Kaspersen en zij werkt voor haar gevoel weer als vanouds. Na enige tijd voelt zij de klachten toch weer opko men en zelfs verergeren. Zij meldt zich weer ziek bij haar werkgever ondanks dat het ongeval al weer ruim een jaar terug is. Pas na de behande ling van enkele maanden, hervat zij de werkzaamheden weer voor enkele uren per dag en later in het jaar weer compleet. Loonschade Haar werkgever heeft in de tussentijd een tijdelijke vervanger voor haar aan gesteld. Hij heeft over de volledige arbeidsongeschiktheidsperiodes het loon van mevrouw Dekkers moeten doorbetalen voor een totaalbedrag van €18.500,00. Hij ziet zich gesteld voor deze hoge kosten en realiseert zich dat hij wellicht de schade kan verhalen op degene die het ongeval heeft veroorzaakt. Ondanks deze hoge kosten weet hij ook dat zoiets nogal wat werk met zich meebrengt die hij er, met zijn drukke bezigheden van zijn eigen zaak, niet bij kan hebben. Hij besluit dit werk uit te besteden. Uit de door hem ingewonnen informatie blijkt dat hij het loon dat aan de vervanger is uitbetaald, niet kan verhalen op dege ne die het ongeval heeft veroorzaakt, maar wél de schade van €18.500,00! Na enige tijd krijgt hij het bericht dat de loonschade voor hem is verhaald en dat hij de afrekening tegemoet kan Rekenvoorbeeld Financiële gevolgen op een rij met voorbeelden bij volledige eigen risico: een werknemer raakt buiten zijn schuld arbeidsongeschikt bij een ver keersongeval en blijft zes maanden uit het arbeidsproces. Hij heeft een nettomaandloon van €1.200,00. Uw directe loonschade bedraagt als gevolg hiervan 7.200,00. Mocht uw werknemer veel langer vol ledig arbeidsongeschikt geraken en zelfs een volledige WAO-uitkering genieten dan kan het volgende voor beeld u een inzicht geven van de financiële gevolgen als u volledig doorbetaalt bij arbeidsongeschiktheid (één voorbeeld voor en één na 1 janu ari 2004): Situatie voor 1 januari 2004: Loondoorbetalingsverplichting Ie jaar 12 x 1.200,00 14.400,00 WAO-aanvulling 30% (eerste WAO-jaar bij 80-100% WAO) 4.320,00 WAO-aanvulling 20% (tweede WAO-jaar bij 80-100% WAO) 2.880,00 Totale loonschade 21.600,00 Situatie na 1 januari 2004: Loondoorbetalingsverplichting Ie jaar 12 x 1.200,00 14.400,00 Loondoorbetalingsverplichting 2e jaar 12 x 840,00 (70%) 10.080,00 WAO-aanvulling 30% (eerste WAO-jaar bij 80-100% WAO) 4.320,00 WAO-aanvulling 20% (tweede WAO-jaar bij 80-100% WAO) 2.880,00 Totale loonschade 31.680,00 Nico Tijm is van Regresbureau Mercurius. Dit artikel is geschreven en geplaatst op verzoek van de NVB 26 HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 50