'We gaan probefen de wereldmarkt te veroveren9 Nederlandse films in aantocht Interview Burny Bos Guernsey in productie Tijdens de 18e editie van het Cinekidfestival was Burny Bos niet alleen de eregast, maar won hij ook nog eens de Gouden Cinekid Leeuw, een Lifetime Achievement Award vanwege zijn bijzondere verdiensten op het gebied van beeldcultuur voor kinderen. Het is een hele mond vol, maar dat mag ook wel voor iemand die zich al jarenlang hard maakt voor kwalitatief hoog staande programma's en films voor de jeugd. 28 20-01-05 Off Screen, distributeur Independent Films Januari 06/05, distributeur Inspire Pictures 02-02-05 Lepel, distributeur Warner Bros. 03-02-05 Plop Kwispel, distributeur Independent Films 03-02-05 Vet hard!, distributeur A-film Distribution 17-02-05 Flirt, distributeur Three Lines Pictures 03-03-05 Zwarte zwanen, distributeur A-film Distribution 24-03-05 Peter van Straaten/ Agnes, distributeur 1 more film 29-06-05 De Kameleon 2, distributeur Independent Films 13-10-05 De griezelbus, distributeur Warner Bros. Door Marije Sietsma Scenario schrijven, televisieproductie en een groot aantal kinderboeken. Dat is waar Burny Bos zich de afgelopen jaren mee heeft beziggehouden. Maar hij is vooral bekend als filmproducent. Zo heeft hij met zijn productiebedrijf Bos Bros. de nodige successen geboekt met films als Het zakmes, Abeltje, Minoes en Ja zuster, nee zuster. Ook het onlangs verschenen Pluk van de Petteflet lijkt na een openingsweek met ruim 56.000 bezoekers goed aan te slaan bij het publiek. Het budget van Pluk van de Petteflet was lager dan gehoopt. Bent u desondanks tevreden met het resultaat? 'Het is een heel toegankelijke film geworden die dicht bij het boek is gebleven. Zelf vind ik het resultaat erg leuk.' Een kleiner budget betekent door gaans dat je creatief moet zijn. Is het misschien zelfs beter voor een film als er weinig geld beschikbaar is? 'Dat hangt er een beetje vanaf. In het geval van Pluk had ik liever iets meer geld gehad. Aan de andere kant is het wel zo dat de keuze voor poppen is voortgekomen uit het beperkte budget. Omdat deze iets simpels hebben, komen ze dichterbij de karika tuurachtige illustraties uit het boek. In Foto Viclor Arnold combinatie met het haar en de make- up van de personages en de verdere aankleding is wel een mooie eenheid ontstaan. Pluk is natuurlijk niet alleen Annie MG. Schmidt maar ook Fiep Westendorp. Het was moeilijk dat gecombineerde gevoel te krijgen.' U wordt geroemd vanwege de kwa liteitsproducten die Bos Bros. levert. Hoe komt het dat jullie dat lukt? 'We hebben altijd geprobeerd een zo hoog mogelijke kwaliteit te leveren, al ging dat soms ten koste van ons eigen rendement. In bijna alle producties hebben we zelf geld gestopt om het niveau iets op te kun nen krikken. Dat kan omdat wij als productie huis al een aantal succes sen achter de rug heb ben. De investeringen die we daarin hebben gedaan zijn overduidelijk weer teruggekomen waardoor we financieel een wat ste viger uitgangspunt heb ben dan een hoop ande- Blijft investeren niet erg riskant? 'Nederland is natuurlijk een klein land met een relatief kleine afzetmoge lijkheid, maar tot nu toe is dat redelijk goed gegaan. Ons streven voor de toe komst is wel om ons terri torium te vergroten. We willen meer Europese films gaan maken, en de Nederlandse markt niet verliezen. Het zou fijn zijn om een situatie te creëren waarbij we niet meer ons handje op moeten houden bij de fondsen, maar als een studio zelf het hele bedrag kun nen investeren.' Eén van de eerste Europese pro ducties die jullie gaan maken is de verfilming van Zigzagkind van David Grossman. Een echt groot publiek heeft dat boek niet in Nederland. Waarom dan toch dat boek? 'Ik was op zoek naar iets voor Vincent Bal, de regisseur van Minoes. Via via kwam ik toen terecht bij Zigzagkind; een prachtig verhaal. Het zal inderdaad een hoop marketingenergie kosten om mensen in Nederland hiervan op de hoogte te brengen, maar internationaal gezien is Grossman wel een heel bekende schrijver. Als we met Zigzagkind ook de Franse en Engelstalige markt kunnen bereiken dan zal het totaalplaatje erg meevallen.' En Warner ondersteunt jullie hier bij? 'Een onderdeel van Warner is Warner Independent Pictures. Hiervoor zijn ze op zoek naar het betere Europese product. Als klein landje vallen wij eigenlijk een beetje buiten de boot, maar omdat we bij Bos Bros zoveel successen hebben gehad, krijgen we toch een kans. Zeker als Pluk nu ook een succes wordt. Met de hulp van Warner Independent Pictures krijgen we de kans producties als Zigzagkind en de verfilming van De kleine kapi tein van Paul Biegel te maken op internationaal niveau. Dé kans om ook de Europese, of zelfs de wereldmarkt te veroveren.' De opnamen van Guernsey, de tweede speelfilm van regisseur en scenarist Nanouk Leopold, zijn in volle gang. Na opnamen op verschillende plaatsen in Nederland, is de crew vertrokken naar Egypte. Daar wordt gefilmd in Cairo en in de grensstreek met Soedan. De laat ste opnamen vinden plaats vlak voor Kerst in Spanje. In Guernsey speelt Maria Kraakman (lies Flottantes) de rol van een vrouw die na de zelfmoord van een ogen schijnlijk gelukkige collega vraagte kens plaatst bij haar eigen leven. Andere rollen worden gespeeld door Fedja van Huêt, Johanna ter Steege, Hans Croiset en de Belgische Frank Vercruyssen. De film wordt geproduceerd door Stienette Bosklopper van Circe Films. Co-producent is CosmoKino uit Brussel. Guernsey zal naar verwach ting komend voorjaar klaar zijn. Er is nog niet bekend wie de film gaat distribueren. - HOLLAND FILM NIEUWS Maria Kraakman in Guernsey HOLLAND FILM NIEUWS - 29

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 52