37 Maar die zijn dan wel weer welkom in zijn minoriteitencinema. Daardoor verhindert Lauge impliciet de integra tie van Marokkanen en Turken. Als dat maar geen Kamervragen oplevert. 5. Ad Weststrate Kasteelheer Ad regeert mild maar doortastend over zijn Zeelandse terri torium. Is eigenlijk de officieuze Commissaris van de Koningin aldaar en zorgt ervoor dat hij met alle poli tieke partijen door een deur kan. Het zou me niet verwonderen als hij ook achter de aanleg van de Wester- schelde-tunnel zit. Kwestie van het publiek uit Zeeuws-Vlaanderen wat sneller in zijn bioscoop te krijgen en uiteraard om zelf met een noodgang naar zijn Vlaams chateau te scheuren. Ad krijgt zelfs in Hollywood voet aan de grond. Dankzij zijn festivalconnec ties krijgen de Amerikanen door dat er nog meer exploitanten zijn dan Jan van Dommelen. En zolang Ad bij het Festival by the Sea de eindcontrole heeft over de catering, komt het wel goed in deze sympathieke uithoek van Nederland. 6. Gerben Kuipers Onze man op de Veluwe met het positief ADHD-syndroom heeft zijn visionaire beelden wat bijgesteld. Beschreef hij in het begin zijn prachtige bioscoop in de snelwegberm nog als een 'soort Schiphol waar je van alles kan doen met de zalen als Gates om weg te vliegen naar de dromen op het scherm', nu snapt hij dat de kassa niet echt rinkelt met die rugzaktoeristen en hun low-budgetvliegtickets. Dus gaat Gerben lotin gen, organiseert soirees met smoking en ser veert High Tea for the Ladies. Alleen die ge bloemde gordijn tjes achter de bar verraden nog een calvinistische achtergrond. Jaagt onvermoeibaar achter elke Neder landse Ster aan en ontvangt ze met een Kuipers-towc*: 'wil je mijn projec tiezaal eens zien?' 7. Jos Stelling Terwijl de burgemeester van Utrecht al tien jaar lang tijdens de opening van het filmfestival de bouw aankon digt van een supercomplex is onze aimabele, warmbloedige Jos Stelling natuurlijk de echte entrepreneur van Utrecht. In Rusland en Italië wordt Il Signore Stelling in een adem genoemd met regisseurs als Fellini en Tornatore, maar in Utrecht timmert cafébaas Jos op zijn manier aan de weg. Hoewel klein van opzet is naast Springhaver het nieuwe Louis Hartloopercomplex de enige echte nieuwe aanwinst voor Utrecht. Jos weet alvast waar zijn nieuwe film zal draaien. Maar onze erudiete filmregis seur is ook niet te beroerd om zijn commercie te verkopen. Jos begon zijn presentatie tijdens het filmfestival voor een zaal filmproducenten in het poepsjieke hotel Keizer Karel als volgt: 'wat een klotekoffie hier. Zullen we maar naar de overkant gaan want daar hebben ze de beste koffie van Utrecht.' 8. René van Steen Dank je wel voor de fles Dom Perignon 1995, René! Zoals afgespro ken, je blijf in de top tien dit jaar, maar volgend jaar wel een kratje graag! Van Steen pleegde de coup van het jaar en haalde de op een na beste booker van Nederland binnen, of is het nou omgekeerd? Samen met Paul Visser zette hij een ABC-tje op en geen distributeur die deze twee ex- verhuurders een oor kan aannaaien. De verse booker van RCV vult alvast overal 30% in op de ABC-borderellen om van het gezeur af te zijn. Van Steen en Visser rijden met hun Duitse Bolides het land door om verdwaalde bioscopen binnen te halen en wij in Vlaanderen zeggen:'kleine percentjes maken grote ventjes!' 9. De Familie Kluft Noord-Holland is nu niet precies de leukste plaats van Nederland. Volendam (coke), Den Helder (crimi naliteit) en Zaandam (Gerard Joling) zijn tekenend voor het morele verval aldaar. Dan scheppen wij immense vreugde in de voortva rendheid van de jonge generatie Kluft die met de blik vooruit en onver saagd in Beverwijk (Zwarte Markt!) een uit stekend complex heeft neergezet en klaar is voor de toekomst. Klaas sloot met Marquette letter lijk een periode af. Nieuwe generatie, nieuwe kan sen... Terwijl Joop 'Metro' Punt zijn jacht in Marbella staat op te poetsen, snoe pen de Kluftjes klantjes uit de wijde omgeving weg. 10. De C-bioscopen Of ze nou volgens de 'Bond' B of C zijn, maakt niet zoveel uit: de C staat voor Connectie! Deze papa-en-mama- bioscopen houden flink stand in de wereld van conglomeraten, fusies en tnoguls. Zijn niet te beroerd om tij dens de Kerst de keukenstoelen erbij te plaatsen want je kan 'die kinderen toch niet huilend terugsturen.' Met pa aan de projector en ma aan de kassa draaien ze de films die Martin Ruttenberg of Paul Visser aanbevelen, want die Amerikanen zijn niet te ver trouwen en vragen veel te hoge per centages. Op zondagavond gaan ze collegiaal een rondje bellen want afwijkingen zijn nergens goed voor in dit land van de consensus en het pol- deroverleg. Tijdens de contactdagen staan ze broederlijk aan de bar en verbergen hun enthousiasme, want zoals een goede middenstander weet kost dat alleen maar geld. Hun dure auto heb ben ze wel uit het zicht geparkeerd zoals het een goede calvinist betaamt. Hun deur wordt platgelopen door concerns, mini-concerns en quasi-con- cerns met de meest aanlokkelijke voorstellen, maar papa denkt - dan toch de helft in 't zwart - en mama zegt - maar we doen het voor de kin deren. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2004 | | pagina 60