Bom of bubble achter de schermen Eind april werd bekend dat Steven Soderbergh zijn volgende films door 2929 Entertainment laat uitbrengen. Dat zal tege lijkertijd gebeuren in de bioscopen, op koop-DVD en op pay- TV. Daarmee legt de filmmaker een bom onder het gebruik van de windows. Door Lucia Alleman 2929 Entertainment is het concern van Mare Cuban en Todd Wagner. Zij zijn de eigenaren van Landmark Theaters, een bioscoopketen met 59 theaters in de VS, van distributiebe drijf Magnolia Pictures en van HDNet, een abonnee TV-zender. Via 2929 Production en HDNet Films houden zij zich bovendien bezig met de productie van zowel grote budget- films als arthouse films. Het concern is dus op alle fronten actief. Soderbergh is een van de succesvol ste regisseurs van de laatste tijd. Met Sex, Lies and Videotapes, Erin Brockovich, Traffic, The Limey en Ocean's Eleven en Ocean's Twelve liet Soderbergh zien dat hij zich niet aan stijl- of genrehokjes wenst te houden. Zo'n zelfde provocerende houding spreekt uit zijn verbintenis met Cuban en Wagner. 2929 Entertain ment gaat de volgende zes films van Soderbergh meeproduceren en uit brengen. Dat zal gelijktijdig op HDNet en in de Amerikaanse bioscopen gebeuren. Het is een breuk met het traditionele windowssysteem, waarbij de bioscooppremière als de etalage diende. In een persbericht verklaart Todd Wagner dat het consumenten gedrag bepalend zal zijn voor de wijze waarop films in de toekomst zullen worden uitgebracht.'Vanuit het consumentenstandpunt bezien gaat het om keuzevrijheid. Wij laten voor het eerst mensen zelf beslissen of zij thuis of in de bioscoop de première van een film willen beleven.' Soderbergh ziet het windowssysteem als een verouderde en inefficiënte methode van filmuitbreng, die aan gepast moet worden aan het digitale tijdperk. Regal Gelijktijdige uitbreng betekent een uitdaging voor de bioscooponderne mers. In de VS reageren exploitanten als door een wesp gestoken. 'Het is altijd ons beleid geweest geen films te vertonen, die gelijktijdig op DVD, video of betaaltelevisie werden uitgebracht, en wij hebben geen plannen om dat beleid te veranderen' deelde de woordvoerder van bioscooponderneming Regal Enter tainment Group afgemeten mee aan de L.A.Times. Regal is met 558 bios copen in 40 staten een grote speler in het veld. Regal weigerde onlangs de door 2929 Productions geprodu ceerde documentaire Enron: the Smartest Guys in the Room te vertonen. In hetzelfde artikel in de L.A. Times probeert Mare Cuban de bioscoopon dernemers te paaien door hen een deel van de totale winst op de Soderbergh-films voor te houden. Wat de effecten van het experiment van Soderbergh zijn, moeten we nog afwachten. Op dit moment werkt hij aan zijn film Bubble, een low budget film over een mysterieuze moord in Ohio. Volgend voorjaar moet blijken of de nieuwe Soderbergh een bom of een luchtbel is. De film staat nog niet op de NVF-releaselijst. Bron:The Hollywood Reporter en www. 2929entertainmentcom Steven Soderbersh HOLLAND FILM NIEUWS - 27

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 24