Gouden en Kristallen Film kort In de afgelopen periode werden er weer enkele Gouden Films uitgereikt aan makers wiens films meer dan 100.000 bios coopbezoekers trokken. Ook werd er voor de eerste keer een Kristallen Film overhandigd, de prijs voor documentaires die meer dan 10.000 bezoekers trekken. Een overzicht. 8. Films vertonen levert geen cent meer op Is niet helemaal waar. Van de ruim 350 premièretitels die er per jaar in Nederland worden uitgebracht is de top-20 goed voor 50% van de recet tes. Dat zijn de titels waarvan met vol doende zekerheid kan worden gesteld dat de theatrical release (de uitbreng in de bioscoop) uit de kosten kan komen. Een kleine groep (met name filmhuis-)films (ook wel de Tip-20) komt zeker niet uit de kosten. De distributie en vertoning ervan wordt (dus) vaak gesubsidieerd met geld van de nationale, regionale, lokale en zelfs Europese overheden. Het is vooral het grote middengebied van de ruim 300 bioscoop- en arthousetitels die jaar lijks uitkomen, dat het steeds meer van aanvullende inkomsten dient te hebben. Films vertonen in Nederland is daarmee in het algemeen steeds meer een zaak geworden van neven inkomsten, of het nu popcorn, cola, zoetwaren, subsidies of vrijwilligers zijn: alleen deze aanvullende onder steuning maakt het film vertonen nog rendabel. 9. De bioscoop is een veredeld marketinginstrument voor de dvd-distributie geworden Is ten dele waar. In 2004 werd ruim 450 miljoen euro omgezet in de dvd markt en ruim 150 miljoen euro in de bioscoopsector (al evenveel dus als in de game-industrie) (7).Tel je de inkomsten uit de verkoop van (pay)tv, VHS en besloten rechten er nog bij, dan is de bioscoop allang niet meer de economische factor voor de media-industrie. Het succes op inter nationale festivals, in de bioscoop, het arthouse of filmtheater, is echter nog steeds voor de meeste films smaakbe- palend voor het algemene imago bij het publiek. 10. De bioscoop heeft zijn tijd gehad Waar en niet waar. De bioscoop ver andert op tijd met zijn tijd mee. Digitale technologie in een combina tie met nieuwe film- en bioscoopfor mules verandert het laatste analoge medium tot een nieuwe, moderne vorm van uitgaan en cultuurbeleving. Nederland zal echter niet snel een land worden van multiplexen buiten de grote steden. Zoals ook oude stads kernen worden behouden, zal er lokaal en regionaal sterke behoefte blijven vanuit kleinere en grotere, gespecialiseerde en op amusement gerichte publieksgroepen, om direct in de leefomgeving te kunnen beschikken over een bioscoopvoor ziening; om een film te zien in een grote zaal en op het grote doek voor zien van alle moderne technieken en gemakken. Voetnoten: 1. Bron:Media Salles Annuario Statistico del Cinema Europeo European Cinema Yearbook - Les Chiffres Clefs du Cinéma Europeen 2. Bron: MarketResponse, Bioscoopmonitor 2004, april 2005 3- Bron: Cijfers medio 2005 NVB filmtheaters 4. Bron: HEN nummer 64, juni 2005 5. Bron: MarketResponse, Bioscoopmonitor 2004, april 2005 6. Bron: NVB 7. Bron: www.nvpi.nl Een week na de première hadden al meer dan 100.000 mensen de familie film Kameleon 2 in de bioscoop gezien. De film werd daarom bekroond met de Gouden Film. De prijs werd 9 juli uitgereikt tijdens het paardenconcours in Wolvega, waar een speciale Kameleonrace werd gereden. Na afloop daarvan werd de prijs door Piet Paulusma overhandigd aan de tweeling Jos en Koen van der Donk. Zoop in Afrika passeerde in het tweede weekend de grens van 100.000 bezoekers en bereikte daarmee de status van Gouden Film. 28 juli nam de cast de prijs in ont vangst in Utopolis Almere. Regisseur Johan Nijenhuis: 'Ik was al blij met de goede recensies en met de enthou siaste reacties van de bezoekers. Maar dat we zo snel de 100.000 bezoekers zouden halen, maakt het plaatje compleet!' De onlangs in het leven geroepen Kristallen Film, voor documentaires die 10.000 bezoekers of meer trek ken, werd eind juni voor de eerste keer uitgereikt. Producent Hetty Naaijkens-Retel Helmrich van Stand van de maan kreeg de prijs overhan digd in het Amsterdamse Ketelhuis. De prijzen worden toegekend door het Nederlands Film Festival en het Filmfonds en ondersteund door Fine B.V. Gouden Film voor Kameleon 2 HOLLAND FILM NIEUWS - 11

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 11