Wat brengen Vlissingen, Utrecht en Gent? filmfestivals Filmfestivalseizoen begint weer Hoewel Nederlands(talig)e filmfestivals vrijwel het hele jaar plaatsvinden, kun je toch zeggen dat het echte seizoen - net zoals dat van veel kunstinstellingen - in september begint. Wat brengen de drie festivals, die min of meer de aftrap geven. Film by the Sea, het Nederlands Film Festival en Vlaanderen, dit jaar? 31 Door Jeroen Huijsdens De zevende editie van Film by the Sea vindt weer alleen plaats in Vlissingen. De Scheveningen-variant komt te ver vallen. Openingsfilm van het festival op 9 september is Don 't Come Knocking van regisseur Wim Wenders. In samenwerking met Amnesty International wordt de Nederlandse première georganiseerd van Shooting Dogs van regisseur Michael Caton-Jones. Dit gebeurt in aanwezigheid van de hoofdrolspelers John Hurt en Hugh Dancy. De jury van de festivalcompetitie bestaat dit jaar uit Karim Traïda, Mensje van Keulen, Martin Bril, Helga Ruebsamen en Mimoun Oaïssa {Sbouf Shouf Habibil). De jury staat weer onder leiding van vaste juryvoorzitter Rinus Ferdinandusse. Het festival duurt tot en met 18 september. Het volledige programma van Film by the Sea is binnenkort te bestuderen op www. filmbytheseanl Utrecht Van 28 september tot en met 7 okto ber is Utrecht het kloppende hart van de Nederlandse filmwereld. Dan vindt daar voor de vijfentwintigste keer het Nederlands Film Festival plaats. Tijdens de jubileumeditie wordt er natuurlijk ook op diverse manieren teruggekeken op vijfentwintig jaar Nederlandse film. Er gebeurt te veel om hier op te sommen, maar het Vijfentwintig jaar Nederlands Film Festival. Foto: Felix Kalkman. festival besteedt met een retrospectief programma in ieder geval aandacht aan Theo van Gogh.Alle dertien bios coopfilms en drie tv-dramaproducties van Van Gogh worden vertoond. Eregast van het Jaar is Jos Stelling, de oprichter van wat nu het Nederlands Film Festival is. Uit vijfentwintig jaar Nederlandse film heeft actrice Loes Luca acht films gekozen die nogmaals worden gedraaid en door haar van een inleiding worden voorzien. Daarbij zitten onder meer Een dagje naar het strand en Cloaca. Natuurlijk ontbreekt het complete jaaroverzicht van de Nederlandse film ook niet. Het programma van het Nederlands Film Festival wordt onder meer bekend gemaakt via www.filmfestival.nl. Vlaanderen Filmmuziek zal ook dit jaar het centrale thema zijn van het Internationale filmfestival van Vlaanderen. Het festival vindt plaats van 11 tot en met 22 oktober in Gent. Vooral de uitreiking van de World Soundtrack Awards op 15 oktober belooft weer een hoogtepunt te worden. Eregast is de Britse Rachel Portman. Zij was de eerste compo niste die een Oscar won. Dat was in 1996, voor Emma. Verder zullen ook de levende legenden Jerry Leiber en Mike Stoller acte de présence geven. Zij worden geëerd met een Lifetime Achievement AwardZe schreven samen wereldhits voor onder andere Elvis Presley en maakten de muziek voor verschillende Presley-films. Naast de traditionele aandacht voor filmmuziek focust het festival dit jaar ook op de Russische cinema. Voor het programma kun je binnen kort terecht op de website: www.filmfestival.be. HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2005 | | pagina 29