Piraterij kost Nederlandse filmsector 100 miljoen feature 2 Amerikaans onderzoek toont verlies filmdiefstal Voor de zoveelste keer komt de filmindustrie met cijfers die duidelijk maken dat de gevolgen van filmdiefstal niet mogen worden onderschat. Dit keer komen de cijfers uit de koker van de MPAA, de belangenorganisatie van de Hollywood studio's. 29 Door Dick Smits Tot nu toe werd de discussie rond filmpiraterij cijfermatig slecht onder bouwd. Vermelde verliescijfers door filmpiraterij werden daardoor vaak als niet reëel direct onderuitgehaald. De Motion Picture Associaton of America (MPAA), de belangenveren ging van de grote Amerikaanse film maatschappijen, wilde daarom een harde basis geven aan deze discussie. Daartoe gaven ze het onafhankelijke onderzoeksbureau LEK Consulting de opdracht internationaal onderzoek te doen naar filmpiraterij. De eerste resultaten van dit onderzoek werden onlangs bekend gemaakt. Ze waren schrikbarender dan verwacht. 6,1 miljard dollar Wereldwijd werd er in 2005 volgens het rapport voor 6,1 miljard dollar aan inkomsten misgelopen door film piraterij. Hiervan kon 1,3 miljard aan de Verenigde Staten worden toege schreven, ongeveer 2,3 miljard aan Europa en de rest aan onder meer Azië. In Nederland was dit 129 mil joen dollar. In grote Europese filmlan den als Duitsland, Spanje en Frankrijk zijn de bedragen respectievelijk vier, zes en tien keer zo groot als in Nederland. Ruim eenderde van het Nederlandse bedrag, 45 miljoen dol lar, wordt misgelopen door niet-MPAA leden, de kleinere, onafhankelijke, nationale of niet-Amerikaanse film maatschappijen. In een land als Frankrijk met een veel grotere eigen filmindustrie is dat ongeveer 60%. In Nederland mist de overheid door filmpiraterij ongeveer zeventien mil joen dollar aan belastinginkomsten: drie miljoen bij de bioscopen, vijf mil joen bij de dvd-verkoop en negen mil joen bij de dvd-verhuur. De home cinema markt wordt het hardst getrof fen door de piraterij.Terwijl daar juist het geld verdiend moet worden door de distributeurs. Belangen Een aantal grote filmmaatschappijen wilde het rapport tegenhouden omdat ze bang was voor een grote waardedaling van hun aandelen als de uitkomsten bekend zouden worden. Reacties op het rapport zijn divers. Volgens Dan Glickman, voorzitter van de MPAA, moet er doorgegaan wor den met mensen te leren over het belang van auteursrechten. En tegelij kertijd moet de consument op een eerlijke manier tegen een redelijke prijs films kunnen aanschaffen. Dit laatste betekent een overgang naar steeds meer online filmaanbod waar mee al geëxperimenteerd wordt. Gelet op de resultaten was het vol gens de MPAA om politiek en econo mische redenen niet verstandig het rapport in een keer vrij te geven. Mede hierdoor is er commentaar op gekomen. Vooral de wijze van onder zoek wordt bekritiseerd. Het onder zoek werd in tweeëntwintig landen uitgevoerd. Voor het eerst zijn verlie zen door illegaal downloaden meege rekend: 2,3 miljard dollar. In eerdere onderzoeken werd bij het berekenen van het verlies door piraterij meestal uitgegaan van een bepaalde verhou ding tussen verkoop van lege dvd- schijfjes en illegale kopieën. Het hui dige onderzoek heeft daarom met het oog hierop het consumentengedrag onderzocht en meegenomen in de berekeningen. Grootste kritiekpunt is dat een grote groep die illegaal down- loadt of kopieert geen origineel gekocht zou hebben. Daarmee zou het verlies minder groot zijn dan het rapport aangeeft. Volgens de MPAA is dit echter ondervangen door inter views waarin hier nadrukkelijk naar werd gevraagd. De Nederlandse wetgeving en sanc ties over auteursrechten en illegaal downloaden, de handhavingsrichtlijn, wordt waarschijnlijk na de zomer in de Tweede Kamer behandeld. Wellicht is dan het hele rapport vrijgegeven zodat meer harde feiten over Neder land bekend zijn. Partijen zouden daardoor meer tot elkaar kunnen komen omdat niet meer aan de ernst van de situatie hoeft te worden getwijfeld. Mensen moeten het belang van auteursrechten gaan inzien, volgens Dan Glickman (MPAA) HOLLAND FILM NIEUWS

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 28