'Alles moet er netjes en verzorgd uitzien9 Openlucht- filmfestival Park Berg en Bos Alhambra Enschede plotseling dicht Babyion (tijdelijk) dicht theaterpaspoort in the picture op locatie In gesprek met Jos Osinga Overal bovenop zitten. Dat is volgens Jos Osinga, directeur van de Leeuwarder bioscopen Tivoli en Cinema, de manier om een bedrijf succesvol te runnen. Tot een paar jaar gele den nam ze haar eigen advies zelfs letterlijk; ze woonde met man en kinderen boven Cinema. Waar nu avond na avond bezoekers wegdromen bij de nieuwste films, was vijfjaar geleden nog haar huiskamer... 16 Naam bioscoop: Openluchtfilmfestival Park Berg en Bos Stad: Apeldoorn Zalen: een grote openluchtvertoning Stoelen: 2.500 Exploitant: Gerben Kuipers Aantal medewerkers: tien medewer kers in de openlucht die verantwoorde lijk zijn voor kaartcontrole, bewaking, horeca en techniek Data: van vrijdag 18 tot en met zaterdag 26 augustus 2006 Verwachte aantal bezoekers: 10.000- 15.000 Stoelen: plastic kuipstoelen en zelf mee te nemen stoelen Projector: Philips fp20 (lucht en water- gekoeld, mogelijkheid om 7-8 kW mee te draaien) Formaat doek: 12 x 20 meter Bioscoopreclame: geen Bioscoop is onderscheidend door: 'Grootste openluchtfilmfestival van Nederland. Negen dagen, met dit jaar een jubileumavond vanwege het vijftienjarig bestaan. Donderdag 24 augustus verto ning van Ray met live-optreden van The Jazz Orchestra of the Concertgebouiv en Madeline Bell.' Website: www.cinemec.nl Reden voor theaterpaspoort: CineMec en Accres organiseren voor de vijftiende keer in natuurpark Berg en Bos in Apeldoorn het Openluchtfilm festival Berg en Bos. Kijken naar film in de openlucht in Park Berg en Bos. Foto Guy Ackermans. Door Marije Sietsma Film loopt als een rode draad door het leven van Osinga. Als begin twintiger begon ze achter de kassa bij De Schouwburg Bioscoop in Heereveen. Daar ontmoette ze ook haar man Marten, toenter tijd eigenaar van De Schouwburg Bioscoop. Zo'n achttien jaar geleden vormden zij samen het bestuur van de Leeuwarder bioscopen. Met succes. Al zijn Tivoli en Cinema vorig jaar ver kocht aan Baarsma Wine Group, haar inzet om de twee bioscopen draaiende te houden, is onvermin derd groot. Het hoofd boven water houden wordt wel steeds moeilijker, merkt Osinga. 'Een goede dvd koop je tegenwoordig al voor 7,50. En waar we als bioscoop echt veel last van heb ben, is downloaden. Het rare is dat mensen zich er ook helemaal niet schul dig over voelen. Een film van internet halen vinden ze heel normaal en schijnbaar iedereen kan het. Zelfs in de supermarkt hoor ik huismoeders pra ten over films die nog niet eens uit zijn!' Totaalervaring Simpelweg films draaien is blijkbaar dus niet genoeg om het hoofd boven water te houden. Bezoekers zijn steeds meer op zoek naar een totaalervaring. Naar een echt en compleet avondje uit. Elk kwartaal organiseert Osinga daar om een ladies night. Niets bijzonders zou je denken, maar Osinga pakt het nét wat groter aan dan veel van haar collega's. Een wijnproeverij, een mode show, hapjes.niets is haar te gek.Als het maar past bij de thematiek van de film. Ook voor de 'gewone' bezoeker doet Osinga haar best. Niets ontsnapt aan Jos Osmga. Foto Marije Sietsma. haar aandacht. Of het nou gaat om het perso neel, het onderhoud of de programmering. 'Je moet overal bovenop zitten. Om de kosten in de gaten te houden, maar ook om ervoor te zorgen dat alles lekker loopt.' Een van de dingen waar aan Osinga erg veel waarde hecht, is de uitstra ling van het gebouw. Alles moet er netjes en ver zorgd uitzien. De zalen, maar ook de foyer en het gebouw zelf. En de toiletten. Die zijn toch een beetje het visite kaartje van je bedrijf. Ik sta erop dat die altijd goed schoon zijn.' Echt welkom Maar met goed schoon maken alleen ben je er niet. Ook de service moet uitstekend zijn, vindt Osinga.'Mensen moeten het gevoel heb ben dat ze echt welkom zijn. Daarvoor moet tijd en ruimte worden uitge trokken.' De foyer en het personeel moeten dus uitnodigen om voor of na de film nog even lekker bij te praten onder het genot van een glaasje wijn. 'Veel bioscopen worden tegenwoordig te groot opgezet naar mijn smaak. Ik zit liever in een wat kleinere zaal. Dat voelt veel prettiger.' Een bioscoop die overdag leeg staat, biedt legio mogelijkheden voor externe partijen. Een prima gelegenheid om de inkomsten wat op te krik ken. Zo geeft ROC Friese Poort elke maand een college in Cinema. 'Voor een godsdienstles com bineren we dan bijvoorbeeld iets met de film The Passion of the Christ. Meestal zijn het overi gens 'gewone' colleges, zonder film.' Ook de Noordelijke Hogeschool heeft de voordelen van een lege bioscoopzaal ontdekt en gebruikt Cinema zo nu en dan voor presentaties. Als het aan Osinga ligt, wordt de bioscoop in de toe komst veel vaker gebruikt door derden. 'Voor colleges en lezingen bijvoorbeeld. Daarvoor leent een bioscoopzaal zich uitstekend.' Op donderdag 20 juli viel plotseling het doek voor Alhambra Enschede. Het theater van bioscoopfamilie Nieuwendijk- Lievenboom in het centrum van de stad is op last van de bank gesloten. Op de Alhambra Enschede. website Alhambra.nl staat in een zwart kader een korte toelichting. Aan de sluiting is jarenlang getouwtrek met financiers en credi teuren voorafgegaan. Sinds de komst in 2000 van multiplex Cinestar aan de rand van de stad ging het bezoekersaantal lang zaamaan bergafwaarts.'Op alle manieren is er het afgelopen jaar intern gesaneerd in de onderneming. Eigenlijk was er alleen een eenmalige financiële injectie nodig om het bedrijf weer op de rails te krijgen. Kostentechnisch was Alhambra er weer bovenop. Maar fondsen om de noodzakelijke vernieuwing van Alhambra mogelijk te maken werden helaas niet gevonden,' aldus directeur Tim Nieuwendijk in een reactie. Volgens hem was een oplossing nabij, maar op het laatste moment kwam er toch een kink in de kabel. De ING-bank trok de stekker er naar zijn zeggen toen uit. Op de locatie aan Stadsgravenstraat staat al sinds 1912 een bios coop. Het pand is nu in handen van beleggingsmaatschappij Drieborg van de Enschedese aannemer Punte. Punte heeft in het verleden verschillende verbouwingen gedaan voor Alhambra. Het is nog niet bekend of hij in het pand van plan is de bioscoop- functie voort te zetten. Maar de locatie heeft een brede culturele bestemming. De heer Punte was vanwege vakantie niet bereik baar voor commentaar. Voor de familie Nieuwendijk-Lievenboom en het personeel is de sluiting van de oudste bioscoop van Nederland een dramatische wending. De familie zoekt naar mogelijkheden om het pand als bioscoop in combinatie met culturele functies en horeca te exploiteren. Ook de gemeente gaat ervan uit dat Alhambra een bioscoop blijft. In februari 2007 wordt Babyion Den Haag gesloten. Het gebied rond het Centraal Station wordt de komende jaren volledig ver nieuwd. Hoewel de kern van het Babylon-gebouw blijft staan, moet de bioscoop tijdens de werkzaamheden dicht. Maar mis schien komt Babyion weer terug. Krijn Meerburg:'De eigenaren, de projectontwikkelaars Maeyveld en Bouwfonds, willen hier graag een bioscoop terug. De bestaande zalen 1 en 2 zullen blij ven en daaromheen komen kleine zaaltjes. Maar voor mij is het moeilijk om vijfjaar vooruit te kijken.'Wat betekent dat voor het filmaanbod in Den Haag? Meerburg: 'Vanaf februari tot eind 2007, wanneer Pathé 't Spui opengaat, is er even een gat. Maar met het arthouse-aanbod zit het wel goed nu het Filmhuis wordt uitgebreid.' Meerburg sluit niet uit dat hij na de opening van Pathé 't Spui de vijf zalen van Pathé Buitenhof zal gaan program meren. Hij doet dat nu voor het PAC-arrangement van Pathé. HOLLAND FILM NIEUWS HOLLAND FILM NIEUWS - 1 7

Holland Film Nieuws | 2006 | | pagina 16